Dezinformacja w Internecie: jak znaleźć pomoc prawną?

Natalia Teper
Adwokat amerykański
rozwiń więcej
Prawo, Internet./ Fot. Fotolia
Istnieje wiele stron internetowych, publikujących błędne informacje i udzielających błędnych porad. Nazywa się to "dezinformacją w Internecie”. Jeśli chcesz uzyskać informację lub poradę prawną, bardzo ostrożnie dobieraj źródła informacji.

Niedawno brałam udział w szkoleniach prawnych w zakresie technologii i social media, pomyślałam, że jest to dobra okazja do powiadomienia czytelników o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą Internet i zawarte w nim informacje.

Z pewnością istnieje wiele wspaniałych stron internetowych i blogów zawierających sporo przydatnych porad, a wielu autorów podejmuje wszelkie starania, aby zamieszczane przez nich informacje były poprawne i aktualne (przynajmniej w dniu publikacji).  Równolegle jednak, istnieje wiele stron internetowych publikujących błędne informacje i udzielających błędnych porad... celowo.

Dlaczego ktoś miałby to robić? Najczęściej tylko dlatego, że można. Nazywa się to "dezinformacją w Internecie" i jest to dokładnie tym, na co wygląda. Sposobów jest wiele. Ktoś włamuje się do prawdziwej witryny i zmienia zawarte w niej dane w celu szerzenia dezinformacji, lub tworzy fałszywą stronę w celu świadomego rozprzestrzeniania fałszywych wiadomości lub porad.

Zobacz również: Czym jest cyberprzestępstwo?

Jeśli chodzi o uzyskanie informacji lub porady prawnej, bardzo ostrożnie dobieraj źródła informacji. Nawet, jeśli znajdziesz jakieś ciekawe lub przydatne "smaczne kąski" na stronach internetowych, nie masz gwarancji, że osoba, która je napisała lub zamieściła ma rzeczywistą wiedzę na ten temat. W internecie każdy ma prawo dzielić się informacjami prawdziwymi, bądź nie.

Nawet, jeśli informacje były aktualne w chwili ich zamieszczenia, zanim ty je przeczytasz mogą już być nieaktualne i całkowicie nieprzydatne.

Dlatego też, gdy szukasz odpowiedzi na pytanie, lub masz problem prawny, pamiętaj, że książki i oprogramowania zazwyczaj zawierają ostrzeżenie, że - "Informacje zawarte w tej książce/programie nie są poradą prawną i nie mogą zastąpić porady prawnej. W celu uzyskania porady prawnej, należy skonsultować się z prawnikiem."

Pozyskanie informacji w Internecie może być przydatne, ale w przypadku, gdy mamy do czynienia z realnym zagadnieniem prawnym (twoim własnym problem prawnym), nie zastąpi to szczerej rozmowy z adwokatem, który rzetelnie przeanalizuje twoją sytuację i zaoferuje profesjonalną poradę prawną, dostosowaną do twojego specyficznego problemu. Tylko taka droga gwarantuje sukces i pozytywne rozwiązanie nurtującej cię sprawy.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Świadczenie wspierające miało dawać zasiłek dla bezrobotnych. Opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne (stare)
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...