Od 1 marca spadek załatwisz u notariusza

Adam Kret
rozwiń więcej
Notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia.
Od 1 marca 2009 r. notariusze uruchomili nową usługę - poświadczanie dziedziczenia. Do tej pory stwierdzenie nabycia spadku można było przeprowadzić jedynie przed sądem - mimo, że nowelizacja kodeksu cywilnego weszła w życie w październiku 2008 r.

Co może notariusz

Po uruchomieniu systemu informatycznego, przed notariuszem  można przeprowadzić wszystkie czynności związane ze spadkiem- potwierdzenie dziedziczenia i dział spadku, oraz oświadczenie o przyjęciu i odrzuceniu spadku. Dwie ostatnie – można było dokonać u notariusza od dawna – wcześniej jednak zawsze należało udać się do sądu w celu potwierdzenia grona spadkobierców.

Po uruchomieniu systemu notariusz może sporządzić „akt potwierdzenia dziedziczenia” – który będzie równoznaczny z postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Notariusz może także otworzyć i ogłosić testament- z takimi samymi skutkami jak ma to miejsce w sądzie.

Potwierdzenie dziedziczenia nie może dotyczyć spadków spornych (co do których istnieje problem z kręgiem spadkobierców, lub wielkością udziałów np. ze względu na próby obalenia testamentu, czy stwierdzenia niegodności dziedziczenia).

Jak wygląda procedura

Chcąc skorzystać z notarialnego poświadczenia dziedziczenia, będziemy musieli dokonać mniej więcej tych samym czynności jak do tej pory przed sądem:

  • Trzeba będzie posiadać akt zgonu spadkodawcy
  • Przekazać notariuszowi posiadany testament (jeśli był sporządzony)
  • Przedstawić akta stanu cywilnego spadkobierców ustawowych
  • Zawiadomić spadkobierców ustawowych i testamentowych o wizycie u notariusza

Notariusz nie sporządzi potwierdzenia jeśli na „posiedzeniu” nie stawią się wszyscy spadkobiercy- naszym zadaniem jest wszystkich zawiadomić.

  • Jeśli nie minęło pół roku od otwarcia spadku – notariusz musi przyjąć od spadkodawców oświadczenia o przyjęciu , lub odrzuceniu spadku (chyba że były już złożone).

Notariusz będzie musiał pouczyć klientów o odpowiedzialności karnej za złożenie niezgodnego z prawem zapewnienia spadkowego.

Koszt samego postępowania to 150 zł (50 za potwierdzenie dziedziczenia i 100 za sporządzenie protokołu). Do tego dochodzą koszty odpisu dla spadkobierców oraz ewentualnych oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Jaki są korzyści postępowania przed notariuszem

Przede wszystkim będzie można zaoszczędzić na czasie- sądy często działają opieszale, a na wydanie postanowienia można czekać dosyć długo. Notariusz zazwyczaj jest w stanie zadziałać dużo szybciej. Ma to istotne znaczenie dla tych spadkobierców, którzy muszą szybko zadbać o majątek spadkodawcy – np. towary, czy akcje giełdowe .

Inną przyczyną jest wygoda, z notariuszem można umówić się na konkretny termin , podczas gdy data posiedzenia sądowego może być niespodziewana i niekorzystna.

Jakie są problemy z poświadczaniem dziedziczenia

Zasadniczo jeden- system informatyczny ze strony notariatu jest szczelny – o tyle, że nie można poświadczyć dziedziczenia tej samej osoby kilkukrotnie (nr PESEL może pojawić się tylko raz)- tego samego nie można powiedzieć o sądach. W Polsce sądy nie prowadzą bazy danych postępowań spadkowych (jak ma to miejsce np. co do ksiąg wieczystych czy KRS)- możliwe jest więc przeprowadzenie postępowania najpierw przed sądem… a potem przed notariuszem. Jest to rzecz jasna przestępstwo – natomiast prawdopodobnie znajdą się chętni do podjęcia ryzyka.

Innym problemem natury faktycznej jest to, czy notariusze będą chcieli angażować się w tę usługę (wg. KRN powołane powyżej koszty nie zapewniają zysku) – być może możliwość skorzystania z potwierdzenia dziedziczenia nie będzie tak powszechna jak chciałby tego ustawodawca.

Zobacz serwis: Notariusz

Prawo
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
29 kwi 2024

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

pokaż więcej
Proszę czekać...