Prawo spadkowe do zmiany, czyli zapowiadana nowelizacja KC
08 cze 2022
Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego przewiduje ważne zmiany w prawie spadkowym. Mają one przeciwdziałać niektórym przeszkodom, które występują w postępowaniach spadkowych.
Spadek po osobie żyjącej - czy to możliwe?
11 maja 2022
Ministerstwo sprawiedliwości proponuje uchylenie jednego z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Czy u notariusza będzie można złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku po osobie żyjącej?
Zgłoszenie nabycia spadku nie tylko na formularzu SD-Z2?
29 mar 2022
Na problem kwestionowania przez organy podatkowe zgłoszenia nabycia praw majątkowych w innej formie niż na formularzu SD-Z2 zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem Ministerstwa Finansów jest to niedopuszczalne.
Zwolnienia podatkowe od spadku - RPO o problemach
14 lut 2022
Obywatele mają prawo do zwolnień podatkowych dla osób najbliższych od spadków i darowizn - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek i interweniuje u premiera.
Krąg spadkobierców ustawowych – planowane zmiany
13 sty 2022
Krąg spadkobierców ustawowych będzie zawężony. Tak wynika z planowanej nowelizacji Kodeksu cywilnego. Efektem zmian ma być usprawnienie postępowań.
Jak odrzucić spadek?
05 sty 2022
Spadek nie zawsze oznacza wzbogacenie się przez spadkobierców. Polskie prawo przewiduje jednak możliwość jego odrzucenia. Kiedy i jak można odrzucić spadek?
Wydziedziczenie za uchylanie się od alimentów i brak opieki – nowy projekt zmian Kodeksu Cywilnego
17 gru 2021
Wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego jest dopuszczalne w polskim prawie w ściśle określonych przypadkach. Minister Sprawiedliwości zaproponował dodanie nowych przesłanek.
Czy można uchronić bliskich przed dziedziczeniem długów?
29 paź 2021
Spadkobiercy nie zawsze są świadomi zadłużenia. Mogą więc narazić się na problemy finansowe. Jak temu zaradzić?
Intercyza a dziedziczenie – co warto wiedzieć?
29 paź 2021
Czy intercyza wpływa na dziedziczenie po małżonku? Co ze spadkiem po rodzicach, którzy zdecydowali się na rozdzielność majątkową?
Media społecznościowe a dziedziczenie - co z danymi po śmierci?
07 paź 2021
Co z dorobkiem w mediach społecznościowych stanie się po naszej śmierci? Kto będzie miał prawo do konta?
Wydziedziczenie – na czym polega?
13 wrz 2021
Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?
Dziedziczenie ustawowe w 2021 r.
06 sie 2021
Dziedziczenie ustawowe regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Jakie zasady obowiązują w 2021 r.?
Prawo spadkowe - planowane zmiany
31 maja 2021
Ważne zmiany w prawie spadkowym zawiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dotyczą one m.in. nowej przesłanki niegodności dziedziczenia.
Testament notarialny – cena, zmiana, wskazówki [WYWIAD]
12 maja 2021
Testament notarialny pomaga uniknąć problemów związanych z jego zaginięciem– przekonują notariusze Maciej Celichowski i Joanna Zawrotniak.
Kto dziedziczy darowiznę po śmierci obdarowanego?
13 kwi 2021
Kto dziedziczy darowiznę po śmierci obdarowanego? Czy można odwołać darowiznę już po śmierci obdarowanego?
Kto dziedziczy spadek po ojcu?
06 kwi 2021
Kto dziedziczy spadek po ojcu? Jak go uzyskać? Czy spadek po ojcu wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?
Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w 2021 r.
25 mar 2021
Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w 2021 r. nie uległa zmianie w porównaniu do roku ubiegłego. Ile zatem wynosi?
Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza
15 mar 2021
Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza cieszy się sporą popularnością głównie ze względu na szybkość takiej procedury. Jakie są koszty?
Historia rachunku bankowego zmarłego bez tajemnic dla spadkobiercy?
12 mar 2021
Historia rachunku bankowego to coraz częściej historia naszego życia. Czy spadkobierca ma nieskrępowany dostęp do wyciągu z rachunku zmarłego?
Teściowa dziedziczy - kiedy i czy da się tego uniknąć?
08 mar 2021
Teściowa dziedziczy po zmarłym małżonku w określonych sytuacjach. Co zrobić, żeby uniknąć zaskakujących sytuacji?
Kto dziedziczy po osobie bezdzietnej?
04 mar 2021
Kto dziedziczy po osobie bezdzietnej? Kiedy do spadku z ustawy będzie uprawniony małżonek, a kiedy rodzice? Zasady zostały określone w Kodeksie cywilnym.
Odrzucenie spadku w imieniu dziecka (wzór)
09 lut 2021
Odrzucenie spadku w imieniu dziecka powinno zostać poprzedzone zgodą sądu. Po jej uzyskaniu rodzic może złożyć oświadczenie. Jak może wyglądać wzór wniosku?
Rzecznik Finansowy radzi jak nie dziedziczyć długów
08 lut 2021
Jak nie odziedziczyć długów? Krzysztof Witkowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego podpowiada którą z możliwości wybrać. O ograniczeniu odpowiedzialności za zobowiązania można również przeczytać w nowych poradnikach przygotowanych przez ekspertów rzecznika.
Rejestr testamentów - jak działa?
04 lut 2021
Rejestr testamentów może pomóc w poszukiwaniu testamentu. Jak zarejestrować testament? Czym jest Notarialny Rejestr Testamentów?
Testament – jak napisać (wzór)
13 sty 2021
Wzór testamentu własnoręcznego nie wystarczy, by sporządzić ważny dokument. W każdym przypadku treść testamentu wynika bowiem z woli spadkodawcy. Czym jest testament? Jak go napisać? Gdzie przechowywać testament własnoręczny?
Czy można „odrzucić spadek” za życia spadkodawcy?
11 sty 2021
„Odrzucenie spadku” jeszcze za życia spadkodawcy - nad taką możliwością zastanawia się wiele osób. Powodem tych pytań jest chęć ochrony rodzin, jeżeli wiadomo, że przyszły spadkodawca ma długi. Kto może zrzec się dziedziczenia? Jakie są skutki zawarcia takiej umowy?
Jak uniknąć dziedziczenia długów m.in. z powodu „chwilówek”?
27 paź 2020
Długi dziedziczymy coraz częściej. Jednym z powodów są pożyczki „chwilówki”. Notariusze podpowiadają jak ustrzec się przed niechcianym spadkiem po dalekim wujku lub cioci.
Przedsiębiorco – zabezpiecz firmę na wypadek swojej śmierci!
21 paź 2020
Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki – jak powiedział Benjamin Franklin. Warto zatem zawczasu pomyśleć o tym jak zabezpieczyć prowadzony biznes na wypadek śmierci.
Odrzucenie spadku przed konsulem - jak i kiedy?
11 wrz 2020
Jedną z możliwości odrzucenia spadku po osobie bliskiej w Polsce, gdy samemu mieszka się za granicą jest udanie się do konsula Rzeczypospolitej Polskiej we właściwym terytorialnie urzędzie i złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Jak wygląda odrzucenie spadku przed konsulem?
Czy pies i kot mogą być spadkobiercami?
31 lip 2020
Czy można zapisać swój majątek psu lub kotu? Notariusze coraz częściej są pytani są o zabezpieczenie dobrej przyszłości pupila w przypadku choroby albo śmierci właściciela.
Jak napisać skuteczny testament?
26 maja 2020
Dla wielu ludzi sporządzenie ważnego testamentu wydaje się prostą czynnością. Jednak często spisanie ostatniej woli bez konsultacji z adwokatem powoduje, że już na pierwszy rzut oka okazuje się, że testament nie będzie ważny w świetle prawa, gdyż nie zachowuje wymagań w kwestii formy lub treści. Wtedy rozporządzenie majątkiem spadkodawcy może nie być przeprowadzone w zgodzie z jego ostatnią wolą. Wbrew pozorom, testament jest pismem ściśle sformalizowanym i wymaga zachowania odpowiednich warunków.
Testament w czasie pandemii koronawirusa
31 mar 2020
Jak w czasie pandemii koronawirusa sporządzić testament? Jaka forma testamentu jest najbezpieczniejsza w obecnych okolicznościach?
Nieruchomość w spadku - dziedziczenie, podatek sprzedaż
02 mar 2020
Stan prawny nieruchomości znajdującej się w spadku zawsze wymaga uregulowania. Jednak uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku nie oznacza końca obowiązków spadkobiercy. Należy pamiętać o podatku od spadków i darowizn, a niekiedy również od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.
Jak skutecznie odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka?
02 gru 2019
Wielu rodziców zmaga się z problemem dotyczącym odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka. Problem ten jest jeszcze bardziej uciążliwy zwłaszcza dla tych, którzy odetchnęli z ulgą przy odrzuceniu spadku we własnym imieniu wychodząc przy tym z założenia, że to rozwiązuje wszelkie ich problemy z dziedziczeniem niepożądanych długów spadkowych – nic bardziej mylnego bowiem w wyniku odrzucenia spadku przez spadkobiercę, spadek przypadający temu spadkobiercy przechodzi na jego zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki) lub w przypadku braku zstępnych na dalszych spadkobierców powołanych do spadku w następnej kolejności.
Zachowek - czym jest, kiedy i komu przysługuje i jak go obliczyć?
23 paź 2019
Zachowek jest bardzo złożoną instytucją prawa spadkowego. Przepisy go regulujące zawarte są w w kodeksie cywilnym w księdze czwartej dotyczącej spadków, są one dość jasne i klarowne, jednak tylko z pozoru. Prowadząc sprawę o zachowek adwokat musi być bardzo ostrożny i przewidzieć, a przede wszystkim sprawdzić wszystkie możliwe sytuacje prawne związane ze spadkiem m.in. możliwość wydziedziczenia jednego z uprawnionych do zachowku, odrzucenie spadku, niegodność dziedziczenia, rozwód, wcześniejsza darowizna itp. Każda taka sprawa wymaga indywidualnego podejścia i dogłębnej analizy.
Rodzina toczy spór o spadek. Czy da się tego uniknąć?
14 paź 2019
Śmierć bliskiej osoby może przysporzyć wiele problemów w rodzinie zwłaszcza jeśli w skład masy spadkowej wchodzi jakaś nieruchomość. Natomiast można tego uniknąć poprzez sporządzenie testamentu, który jest jedynym i wyłącznym wyrażeniem woli, kształtującym sytuację majątkową spadkobierców względem szeroko rozumianego majątku spadkodawcy.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku 2019/2020 – jak napisać, opłata (przykładowy wzór)
09 paź 2019
Sporządzając wniosek o stwierdzenie spadku, warto pamiętać o wyższej opłacie, która obowiązuje od 21 sierpnia 2019 r. Podpowiadamy jak napisać pismo i prezentujemy pomocny przykład (wzór).
Spadek po dziadkach dla wnuka
20 wrz 2019
Nie ma przeszkód, żeby dziadek jako spadkobiercę wskazał w testamencie wnuka czy wnuczkę. Gdyby jednak testamentu nie było, wówczas dochodzi do dziedziczenia ustawowego.
Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku
13 wrz 2019
Sprawy spadkowe w związku ze swoją specyfiką są często bardzo trudne dla członków rodziny zmarłego, nie tylko dlatego, że dotyczą zmarłej ukochanej osoby, a także dlatego, że często powodują konflikt wśród członków rodziny, którzy mają prawo do dziedziczenia, czy to na podstawie ustawy czy zgodnie z testamentem. Uregulowaniu tego prawa można dokonać przez notarialne poświadczenie dziedziczenia lub przez stwierdzenie nabycia spadku.
Stwierdzenie nabycia spadku: u notariusza szybciej, ale drożej
28 cze 2019
Postępowanie przed notariuszem jest znacznie szybsze niż to przed sądem. Koszt postępowania przed sądem to zasadniczo 55 zł, u rejenta jest drożej. Należy mieć również na uwadze, że stwierdzenie nabycia spadku u notariusza nie zawsze będzie możliwe.
Spadek na Ukrainie odziedziczony przez obywatela Polski
17 cze 2019
Czy nabycie spadku na Ukrainie przez obywatela Polski wiąże się ze skomplikowaną procedurą? O jakich terminach warto pamiętać?
TSUE: poświadczenie dziedziczenia dokumentem urzędowym w rozumieniu prawa unijnego
24 maja 2019
TSUE uznał, iż poświadczenie dziedziczenia nie stanowi „orzeczenia” w sprawie dotyczącej dziedziczenia. W rozumieniu przepisów unijnych jest zaś dokumentem urzędowym.
Odrzucenie spadku po upływie 6 miesięcy
24 maja 2019
Odrzucenie spadku po upływie 6 miesięcy będzie możliwe tylko wyjątkowo. W jakich sytuacjach? Jak złożyć przed sądem odpowiednie oświadczenie?
Jak obliczyć wysokość podatku od spadku lub darowizny?
08 maja 2019
Jeśli darowizna lub spadek nie podlega wyłączeniu ani zwolnieniu od podatku należy oszacować wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych, żeby móc ustalić wysokość podatku. Istotna jest ustalenie, do jakiej grupy podatkowej należy nabywca.
Wymagalność roszczenia o zachowek
03 kwi 2019
Wymagalność roszczenia o zachowek nie została określona jednym, sztywnym terminem. Zatem ocena od kiedy należą się odsetki od zachowku powinna być dokonana indywidualnie z uwzględnieniem okoliczności danej sprawy.
Testament własnoręczny a notarialny
29 mar 2019
Czym różni się testament własnoręczny od notarialnego? Który z nich trudniej jest podważyć?
Zachowek 2019 – planowane zmiany
27 mar 2019
1 czerwca 2019 r. mają wejść w życie istotne zmiany, dotyczące zachowku. Projektowane przepisy przewidują możliwość zawarcia umowy o zrzeczenie się zachowku. Nowe rozwiązania przewidziano również dla osób zobowiązanych do zapłaty zachowku, gdy w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo.
Dziedziczenie ustawowe a testament
12 mar 2019
Powołanie do spadku może odbywać się na podstawie testamentu albo ustawy. Kiedy mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, a kiedy z testamentowym?
Termin na odrzucenie spadku przez małoletniego
25 lut 2019
Kwestią kontrowersyjną przez długi czas było ustalenie terminu na złożenie przez rodziców małoletniego oświadczenia o odrzuceniu spadku w jego imieniu. W tej materii zarysowały się dwa stanowiska.
Dziedziczenie ustawowe – kto dziedziczy po zmarłym?
13 lut 2019
Powołanie do spadku będzie wynikało z ustawy, gdy spadkodawca nie sporządzi testamentu albo z różnych powodów dziedziczenie na podstawie testamentu nie jest możliwe (np. testament jest nieważny czy osoba powołana do spadku nie chce lub nie może dziedziczyć).