Podlimit sumy ubezpieczenia a wybór pełnomocnika w ubezpieczeniu ochrony prawnej

Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
rozwiń więcej
Sergiusz Felbur
Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych
rozwiń więcej
Podlimit sumy ubezpieczenia a wybór pełnomocnika w ubezpieczeniu ochrony prawnej / inforCMS
Czym jest podlimit sumy ubezpieczenia w ubezpieczeniu ochrony prawnej i jak wpływa on na wybór pełnomocnika?

Ubezpieczenie ochrony prawnej jest szczególnym typem ubezpieczenia majątkowego, który przewiduje ochronę ryzyka wystąpienia kosztów sporu prawnego ubezpieczonego. Jego zakresem co do zasady zostały objęte postępowania przed sądami powszechnymi, w tym przed Sądem Najwyższym lub Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Produkt ten gwarantuje przede wszystkim refundację uiszczonego wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika, który zdecyduje się na obronę praw ubezpieczonego. Obecnie na rynku przeważają warianty, które ochroną ubezpieczeniową obejmują wynagrodzenie jednego adwokata bądź radcy prawnego, na podstawie rozporządzeń określających minimalne stawki za podjęte w imieniu mocodawcy czynności. Z braku rynkowości przyjętych kwot, w razie zwiększonego nakładu pracy pełnomocnika, zakład ubezpieczeń uprawniony jest do refundacji, np., trzykrotności  minimalnego honorarium pełnomocnika, wynikającego z rozporządzenia.

Regulacje unijne uprawniają ubezpieczonego do swobodnego wyboru pełnomocnika (art. 4 Dyrektywy Rady z dnia 22 czerwca 1987 r. (87/344/EWG) w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do ubezpieczenia ochrony prawnej). Jednakże, w związku z częściową implementacją wspomnianych przepisów w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, niniejsza możliwość dotyczy wyłącznie adwokata lub radcy prawnego.

Wobec powyższego, nieco inaczej określona została zatem kwestia reprezentacji ubezpieczonego przez, np., doradcę podatkowego. Nasze rodzime regulacje pozwalają bowiem na świadczenie usług przez niektórych pełnomocników związanych z zakładami ubezpieczeń stałym stosunkiem współpracy. Dlatego, wobec braku powszechnie obowiązujących regulacji,  wynagrodzenie m.in. doradcy podatkowego określane jest ryczałtowo lub na zasadach tzw. podlimitu.

Kary za brak OC w 2015 roku

Przez tę instytucję  należy rozumieć procentową część zasadniczej sumy ubezpieczenia, w ramach której rekompensowana jest dana szkoda, w tym wypadku honorarium pełnomocnika. Warunki ubezpieczenia mogą również przewidywać limity świadczeń, ograniczając je, np., do dwóch lub trzech w okresie ubezpieczenia. Możliwość ubiegania się o zwrot kosztów może również zostać ograniczony franszyzą integralną, uzależniającą powstanie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń od wystąpienia szkody określonych rozmiarów, np. 500 zł.

Ma to na celu wyeliminowanie wielu drobnych zdarzeń ubezpieczeniowych, mających bezpośrednie przełożenie na istotne wewnętrzne statystyki ubezpieczyciela. W stosunku do instytucji podlimitu aktualne pozostają reguły dotyczące zmniejszenia zasadniczej sumy ubezpieczenia, której wyczerpanie stanowi o wygaśnięciu ochrony ubezpieczeniowej określonych w polisie ryzyk.

Kalkulatory

Sergiusz Felbur, Coris Lex Services sp. z o. o.

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...