Ugoda administracyjna - przykłady

Wydawnictwo GASKOR
Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu
rozwiń więcej
Ugoda administracyjna./ Fot. Fotolia
Ugoda podlega zatwierdzeniu przez organ, przed którym ugodę ją zawarto, w terminie siedmiu dni. Poniżej przedstawiamy przykłady ugody administracyjnej.

Struktura ugody może wyglądać następująco:

Sygnatura (znak) sprawy

UGODA

zawarta przed Wójtem Gminy Mściwojów w dniu (data sporządzenia)
pomiędzy stronami: (oznaczenie stron)
w sprawie (oznaczenie przedmiotu)

treść ugody

Ugodę odczytano i przyjęto.

Podpis strony Podpis strony Podpis strony
Podpis pracownika organu upoważnionego do sporządzenia ugody

Zobacz również: Kiedy można zawrzeć ugodę administracyjną?

Równolegle obowiązkiem organu administracji publicznej jest utrwalenie faktu zawarcia ugody w aktach sprawy, w formie protokołu podpisanego przez osobę upoważnioną do sporządzenia ugody, np.

Sygnatura (znak) sprawy

PROTOKÓŁ
z zawarcia ugody w sprawie

W dniu (data odpowiadająca dacie sporządzenia ugody) o godzinie (godzina) w siedzibie Wójta Gminy Mściwojów
w obecności (imię i nazwisko) – pracownika organu upoważnionego do sporządzenia ugody w sprawie (oznaczenie przedmiotu sprawy)
(oznaczenie strony)
(oznaczenie strony)
(oznaczenie strony) – jako strony postępowania
zawarły ugodę o treści, jak załączona do akt sprawy.

Ugoda została odczytana i przyjęta.

Podpisy (stron oraz pracownika organu)


albo bardziej szczegółowo:


Sygnatura (znak) sprawy

PROTOKÓŁ
z zawarcia ugody w sprawie

W dniu (data odpowiadająca dacie sporządzenia ugody) o godzinie (godzina) w siedzibie Wójta Gminy Mściwojów
Reprezentowanego przez (imię i nazwisko) – pracownika organu upoważnionego do sporządzenia ugody w sprawie (oznaczenie przedmiotu sprawy)
Stawili się:
(oznaczenie strony)
(oznaczenie strony)
(oznaczenie strony) – jako strony postępowania
w celu zawarcia ugody.
Strony przedłożyły treść ugody (imię i nazwisko pracownika) – pracownikowi organu, a następnie po jej sporządzeniu, odczytaniu oraz przyjęciu podpisały.

Podpisy (stron oraz pracownika organu)

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Tekst pochodzi z poradnika Procedura administracyjna dla urzędników Waldemara Bochenka, Wydawnictwo Gaskor.

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...