reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Urzędy > Kiedy można zawrzeć ugodę administracyjną?

Kiedy można zawrzeć ugodę administracyjną?

Ugoda administracyjna stanowi alternatywną względem decyzji administracyjnej formę załatwiania spraw administracyjnych. Organ ma obowiązek dążenia do ugodowego załatwienia sprawy.

Ugoda administracyjna

Ugoda administracyjna, jako swego rodzaju „porozumienie”, przejaw konsensusu pomiędzy stronami postępowania, stanowi alternatywną względem decyzji administracyjnej formę załatwiania spraw administracyjnych. W przeciwieństwie do decyzji administracyjnej skorzystanie z ugody administracyjnej jest przedmiotowo ograniczone (rozstrzyganie spraw w formie decyzji jest regułą, możliwość zakończenia postępowania ugodą uzależniona jest od spełnienia ustawowo przewidzianych przesłanek wskazanych niżej).

Zobacz również: Ogólne zasady postępowania administracyjnego

Przesłanki

Podstawowe przesłanki zawarcia ugody (art. 13, 114, 115 k.p.a.)

Ugodę można zawrzeć:

a) w sprawie zawisłej, tzn. sprawie, w której toczy się postępowanie przed organem administracji publicznej i którą załatwia się w formie decyzji administracyjnej, przy czym może być ona zawarta przed organem administracji publicznej, przed którym toczy się postępowanie w pierwszej instancji lub postępowanie odwoławcze, do czasu wydania przez organ decyzji w sprawie;

b) za zawarciem ugody przemawia charakter sprawy (sprawa ma charakter sporny, jednakże interesy prawne stron przynajmniej częściowo można pogodzić. Podkreśla się dodatkowo, że sam fakt uczestnictwa w sprawie stron o spornych interesach nie jest wystarczający, aby stwierdzić, że za zawarciem ugody przemawia charakter sprawy, konieczne jest bowiem jeszcze zwrócenie uwagi na treść uprawnień i obowiązków wynikających z przepisów prawa materialnego oraz ustalenie, czy powinny być one rozstrzygnięte w formie decyzji);

c) przyczyni się to do uproszczenia lub przyspieszenia postępowania;

d)  nie sprzeciwia się temu przepis prawa;

e) jedynie pomiędzy stronami postępowania. Ugody w rozumieniu przepisów art. 114–122 k.p.a. nie można zawrzeć pomiędzy stroną a podmiotem na prawach strony, jak i pomiędzy stroną a organem administracji publicznej, który daną sprawę rozstrzygałby w formie decyzji administracyjnej.

Ugoda może być zawarta wyłącznie między stronami postępowania administracyjnego, których interesy prawne lub obowiązki stanowią przedmiot rozpoznania organu i które to interesy, i obowiązki nie są w całości rozłączne (jak wspomniano wyżej).

Ugoda może być zawarta z inicjatywy stron, ale organ niezależnie od działania stron ma obowiązek dążenia do ugodowego załatwienia sprawy (nakłaniania nie można jednak przekształcić w przymuszanie lub zobowiązanie do jej zawarcia).

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Tekst pochodzi z poradnika Procedura administracyjna dla urzędników Waldemara Bochenka, Wydawnictwo Gaskor.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie administracyjne./ Fot. Fotolia
Postępowanie administracyjne./ Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama