REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można zawrzeć ugodę administracyjną?

 Wydawnictwo GASKOR
Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu
Postępowanie administracyjne./ Fot. Fotolia
Postępowanie administracyjne./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ugoda administracyjna stanowi alternatywną względem decyzji administracyjnej formę załatwiania spraw administracyjnych. Organ ma obowiązek dążenia do ugodowego załatwienia sprawy.

Ugoda administracyjna

Ugoda administracyjna, jako swego rodzaju „porozumienie”, przejaw konsensusu pomiędzy stronami postępowania, stanowi alternatywną względem decyzji administracyjnej formę załatwiania spraw administracyjnych. W przeciwieństwie do decyzji administracyjnej skorzystanie z ugody administracyjnej jest przedmiotowo ograniczone (rozstrzyganie spraw w formie decyzji jest regułą, możliwość zakończenia postępowania ugodą uzależniona jest od spełnienia ustawowo przewidzianych przesłanek wskazanych niżej).

REKLAMA

Zobacz również: Ogólne zasady postępowania administracyjnego

Przesłanki

Podstawowe przesłanki zawarcia ugody (art. 13, 114, 115 k.p.a.)

Ugodę można zawrzeć:

REKLAMA

a) w sprawie zawisłej, tzn. sprawie, w której toczy się postępowanie przed organem administracji publicznej i którą załatwia się w formie decyzji administracyjnej, przy czym może być ona zawarta przed organem administracji publicznej, przed którym toczy się postępowanie w pierwszej instancji lub postępowanie odwoławcze, do czasu wydania przez organ decyzji w sprawie;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) za zawarciem ugody przemawia charakter sprawy (sprawa ma charakter sporny, jednakże interesy prawne stron przynajmniej częściowo można pogodzić. Podkreśla się dodatkowo, że sam fakt uczestnictwa w sprawie stron o spornych interesach nie jest wystarczający, aby stwierdzić, że za zawarciem ugody przemawia charakter sprawy, konieczne jest bowiem jeszcze zwrócenie uwagi na treść uprawnień i obowiązków wynikających z przepisów prawa materialnego oraz ustalenie, czy powinny być one rozstrzygnięte w formie decyzji);

c) przyczyni się to do uproszczenia lub przyspieszenia postępowania;

d)  nie sprzeciwia się temu przepis prawa;

e) jedynie pomiędzy stronami postępowania. Ugody w rozumieniu przepisów art. 114–122 k.p.a. nie można zawrzeć pomiędzy stroną a podmiotem na prawach strony, jak i pomiędzy stroną a organem administracji publicznej, który daną sprawę rozstrzygałby w formie decyzji administracyjnej.

Ugoda może być zawarta wyłącznie między stronami postępowania administracyjnego, których interesy prawne lub obowiązki stanowią przedmiot rozpoznania organu i które to interesy, i obowiązki nie są w całości rozłączne (jak wspomniano wyżej).

Ugoda może być zawarta z inicjatywy stron, ale organ niezależnie od działania stron ma obowiązek dążenia do ugodowego załatwienia sprawy (nakłaniania nie można jednak przekształcić w przymuszanie lub zobowiązanie do jej zawarcia).

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Tekst pochodzi z poradnika Procedura administracyjna dla urzędników Waldemara Bochenka, Wydawnictwo Gaskor.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA