Wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Czy są planowane zmiany?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Czy są planowane zmiany? / ShutterStock

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami. 

Wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami

„Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza finansowego całej rodzinie. Świadczenie pielęgnacyjne pokrywa w niewielkiej części wydatki związane z leczeniem, rehabilitacją i zakupem produktów niezbędnych w codziennej opiece osoby z niepełnosprawnością. Obecne regulacje prawne uniemożliwiają opiekunom, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, podejmowanie pracy zarobkowej, co znacznie utrudnia regularne gromadzenie niezbędnych środków finansowych w zakresie opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością i utrzymaniem całej rodziny” – czytamy w interpelacji poselskiej nr 41550 w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami.

Posłanka Małgorzata Pępek zwróciła się w niej do Minister Rodziny i Polityki Społecznej z następującymi pytaniami:

  1. Czy resort zrezygnuje z wprowadzonego zakazu pracy dla opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub wprowadzi inne formy wsparcia finansowego dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami?
  2. Czy ministerstwo zamierza podjąć działania mające na celu ułatwienie w zakresie dostępu do instrumentów dofinansowania dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami?
  3. Czy w najbliższym czasie resort planuje wprowadzić nowe formy wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami związane z ułatwieniami w zakresie korzystania z pomocy specjalistów?

Odpowiedź MRiPS

Odpowiedzi na interpelację udzieliła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha.

„Dostrzegając sytuację osób z niepełnosprawnościami oraz potrzebę ich wsparcia, w ramach prowadzonych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej prac, przygotowana została ustawa o świadczeniu wspierającym, która poza wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa, zakłada także przebudowę dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. do systemu prawnego nowego świadczenia - świadczenia wspierającego kierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością oraz modyfikację warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego” – poinformowała.

Świadczenie wspierające

Jak czytamy w odpowiedzi z 5 lipca 2023 r., świadczenie wspierające ma być kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, w wieku od ukończenia 18 roku życia. Będzie ono przysługiwało bez względu na dochody osiągane przez tą osobę lub członków jej rodziny, czyli bez kryterium dochodowego. Nowe świadczenie będzie też wolne od egzekucji i niezależnie od innych form wsparcia.

„Ponadto, sytuacja osobista opiekuna osoby z niepełnosprawnościami, w szczególności jego dochód, posiadanie ustalonego prawa do emerytury bądź renty (w tym renty socjalnej) czy aktywność zawodowa, nie będzie miała żadnego wpływu na prawo do świadczenia wspierającego” – wskazano w odpowiedzi.

Świadczenie wspierające będzie uzależnione od uzyskania w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 pkt do 100 pkt. Wysokość świadczenia będzie powiązana z rentą socjalną. Wraz z coroczną waloryzacją renty socjalnej będzie też podlegała waloryzacji wysokość świadczenia wspierającego.

Nowe świadczenie ma być wprowadzane w trzech etapach od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego

„Jednocześnie należy wskazać, że ustawa o świadczeniu wspierającym wprowadza także szereg modyfikacji w warunkach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Wprowadzane zmiany stanowią realizację postulatów opiekunów osób z niepełnosprawnościami” – podkreśliła Socha.

„Po zmianach świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać rodzicom i innym osobom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi w wieku do ukończenia 18 roku życia bez jakiegokolwiek ograniczeń w zakresie podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Podobnie pobieranie przez opiekuna własnych świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie miało żadnego wpływu na jego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Świadczenie to, tak jak dotychczas podlegać będzie corocznej, od 1 stycznia danego roku, waloryzacji o wskaźnik wzrostu płacy minimalnej” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Jak poinformowano, ustawa została ustawa o świadczeniu wspierającym została uchwalona przez Sejm. 22 czerwca 2023 r. została przyjęta z poprawkami przez Senat i zwrócona do Sejmu w celu rozpatrzenia poprawek.

Ważne

Ostateczny kształt ustawy jest uzależniony od dalszego przebiegu procesu legislacyjnego.

Barbara Socha przypomniała też o realizowaniu wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami w ramach ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem", projektach realizowanych przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jak czytamy w odpowiedzi, nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami planowane są również w ramach Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 czy programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. 

Źródło:

Interpelacja nr 41550 w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami/Sejm

 

Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”

 

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...