Doręczenia w postępowaniu cywilnym

inforCMS
Każde pismo w postępowaniu cywilnym musi być prawidłowo doręczone stronie. Pisma co do zasady doręcza sąd. Od daty doręczenia pisma biegnie wiele terminów, dlatego też doręczenie jest takie ważne.  

Co do zasady doręczeń dokonuje sąd.To za jego pośrednictwem przekazywane są pisma stronom. Powód wnosząc pozew dołącza do niego odpis pozwu przeznaczony dla sądu ale również dla strony przeciwnej. Dopiero, gdy sąd zapozna się z pozwem wysyła stosowny odpis dla pozwanego. Zasada ta odnosi się również do innych pism procesowych.

Podstawowe zasady

Sąd dokonuje doręczeń za pośrednictwem poczty, komornika, woźnych lub sądowej służby doręczeniowej. Obecnie najczęściej doręczeń dokonuje się za pomocą poczty.

Zasadą jest bezpośrednie doręczanie listów odbiorcy. Tak więc gdy stroną w sprawie jest osoba fizyczna przesyłkę doręcza się do jej rąk. Jeżeli natomiast nie ma zdolności procesowej wtedy pismo doręcza się jej przedstawicielowi ustawowemu. Natomiast pisma dla osób prawnych lub innych jednostek organizacyjnych kieruje się do organu upoważnionego do jej reprezentowania. Organem takim najczęściej będzie zarząd spółki lub prokurent. Pisma można również doręczać ustanowionemu w sprawie pełnomocnikowi.

Doręczeń dokonuje się w dni pracujące. Nie można doręczać pism w godzinach nocnych (21-7). Doręczeń dokonuje się w miejscu zamieszkania, w miejscu pracy lub tam gdzie się zastanie adresata.

Za potwierdzeniem odbioru

Wszystkie pisma doręczane przez sąd doręczane są za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zgodnie bowiem z przepisami k.p.c. odbierający pismo potwierdza odbiór oraz jego datę własnoręcznym podpisem. Jeżeli adresat nie chce pokwitować odbioru wtedy czyni to doręczający wraz z adnotacją o przyczynie braku podpisu.

Funkcjonariusze i osadzeni

Pisma sądowe skierowane do żołnierzy służby zasadniczej, funkcjonariuszom Policji i Służby Więziennej dokonywane są przez ich bezpośrednie organy. Natomiast osobom pozbawionym wolności przez zarząd odpowiedniego zakładu.

Skutki doręczenia

Doręczenie pisma powoduje doniosłe skutki prawne. Od momentu doręczenia biegnie bowiem wiele terminów. Od doręczenia wyroku z uzasadnieniem biegnie termin na złożenie apelacji. Od daty doręczenia pozwu biegnie dwutygodniowy termin na złożenie odpowiedzi na pozew (postępowanie gospodarcze). Od momentu doręczenia postanowienia biegnie termin na łożenie zażalenia.

Bezpośrednie doręczenie

Strony reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników mogą same sobie nawzajem pisma. Muszą to jednak czynić za potwierdzeniem odbioru.

W postępowaniu gospodarczym natomiast zasadą jest, że strony doręczają sobie nawzajem pisma. Oczywiście też w wypadku gdy są zastępowane przez pełnomocników procesowych. Jednakże jeżeli w postępowaniu zwykłym strony mogą korzystać z takiego uprawnienia tak w postępowaniu gospodarczym muszą one doręczać sobie nawzajem pisma. Pisma, do których nie dołączono dowodu nadania stronie przeciwnej zwracane są bez wzywania do usunięcia braku.

Prawo
1 sierpnia dniem wolnym od pracy? Uchwalono dezyderat. Sejmowa Komisja skierowała dezyderat do resortu pracy, czekamy teraz na ostateczną decyzję
13 maja 2025

W dniu 2 kwietnia 2025 r. Sejmowa Komisja do Spraw Petycji obradująca pod przewodnictwem poseł Urszuli Augustyn (KO), zastępcy przewodniczącego Komisji analizowała szereg petycji. W porządku dziennym prac komisji była brana pod rozwagę petycja w sprawie ustanowienia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego dniem ustawowo wolnym od pracy (BKSP-155-X-342/24). I stało się, uchwalono dezyderat, w sprawie 1 sierpnia - jako dnia wolnego od pracy. Ale trzeba wiedzieć, że Sejmowa Komisja skierowała ten dezyderat do resortu pracy, a teraz czekamy teraz na ostateczną decyzję MRPiPS. Później zdecyduje Sejm, Senat i Prezydent. Droga jest długa, ale przecież: kropla drąży skałę.

Debata prezydencka w TVP: Tak wyglądały końcowe wystąpienia kandydatów
13 maja 2025

Bezpośrednie apele do wyborców, polityczne manifesty, emocje i ostatnie akcenty kampanii — tak wyglądały końcowe wystąpienia kandydatów w debacie prezydenckiej w TVP. Co dokładnie powiedzieli?

Jawność cen czy legislacyjny chaos? Branża deweloperska alarmuje: ustawa to bubel, który zaszkodzi konsumentom
13 maja 2025

Miała być przejrzystość, a wyszło jak zwykle – ustawa o jawności cen mieszkań, uchwalona w rekordowym tempie, miała chronić konsumentów i ułatwić porównywanie ofert deweloperów. Zamiast tego wywołała burzę – branża mówi o prawnych absurdach, ignorowaniu głosu ekspertów i niebezpiecznych lukach, które mogą uderzyć nie tylko w firmy, ale też zwykłych obywateli. Ostatnią szansą na ratunek może być Senat.

Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00
12 maja 2025

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują
12 maja 2025

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy
12 maja 2025

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz szczególne regulacje dla żołnierzy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja
12 maja 2025

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Flaga Polski - jak wieszać zgodnie z przepisami? [ZASADY]
12 maja 2025

Coraz więcej osób prywatnych wywiesza flagę Polski w maju, listopadzie, a niektórzy nawet przez cały rok. Nie każdy wie, że flagę wiesza się w określony sposób, a naruszenie przepisów może doprowadzić do nałożenia kary. Jakie są zasady wieszania flagi Polski?

Czy alimenty wlicza się do dochodu w MOPS?
12 maja 2025

„Samotnie wychowuję dziecko i chcę ubiegać się o zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy alimenty, które dostaję na córkę MOPS wliczy do naszego dochodu?” – pyta Czytelniczka.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]
12 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

pokaż więcej
Proszę czekać...