REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wybory prezydenckie
Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

12 maja 2025 roku, o godz. 20:00 rozpoczęła się kluczowa debata prezydencka, która zgromadzi wszystkich 13 zarejestrowanych kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w państwie. Wydarzenie to stanowi istotny punkt kampanii wyborczej, oferując obywatelom możliwość bezpośredniego zapoznania się z programami i poglądami pretendentów do prezydentury.

REKLAMA

Transmisja na żywo

Kto bierze udział w debacie?

Do debaty zaproszono wszystkich 13 kandydatów, którzy potwierdzili swój udział. Na liście uczestników znajdują się:

  • Rafał Trzaskowski -prezydent Warszawy i kandydat KO,
  • Szymon Hołownia - marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi,
  • Magdalena Biejat - kandydatka Nowej Lewicy,
  • Karol Nawrocki - prezes IPN, kandydat popierany przez PiS,
  • Grzegorz Braun - europoseł wykluczony z Konfederacji,
  • Adrian Zandberg - poseł, kandydat partii Razem,
  • Sławomir Mentzen - kandydat Konfederacji,
  • Krzysztof Stanowski - dziennikarz,
  • Joanna Senyszyn - była posłanka SLD, ekonomistka,
  • Marek Jakubiak - poseł koła Wolni Republikanie,
  • Artur Bartoszewicz - ekonomista,
  • Marek Woch - kandydat Bezpartyjnych Samorządowców,
  • Maciej Maciak - lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju.

Przebieg debaty – co czeka kandydatów

REKLAMA

Spotkanie kandydatów poprowadzą doświadczeni dziennikarze, którzy będą zadawać pytania dotyczące najważniejszych zagadnień życia publicznego – od gospodarki i polityki społecznej, przez bezpieczeństwo kraju i relacje międzynarodowe, aż po kwestie ustrojowe. Każdy z uczestników otrzyma ściśle wyznaczony czas na wypowiedź, co ma zagwarantować sprawiedliwe warunki i umożliwić wszystkim równą prezentację ich programów i opinii.

Jak informuje PAP: W każdym bloku tematycznym, po odpowiedzi na pytania dziennikarzy, kandydaci będą mogli zadać jedno pytanie jednemu kontrkandydatowi. Czas na pytanie to 20 sekund, na odpowiedź - 60 sekund i kolejne 20 sekund na ripostę.

Po dwóch blokach tematycznych przewidziano rundę pytań wzajemnych. Każdy z kandydatów będzie mógł zadać po dwa pytania, każde innemu rywalowi. Zaplanowano też czas na swobodną wypowiedź kandydatów (po 90 sekund). Uczestnicy nie mogą korzystać z telefonów ani innych gadżetów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Debata

REKLAMA

Pierwszy blok tematyczny dotyczy polityki krajowej. Każdy z dziennikarzy zadaje po jednym, takim samym pytaniu każdemu kandydatowi. Pierwsze pytanie dotyczyło punktów ich programu, które nie cieszą się dużą popularnością, ale mimo to są gotowi je wprowadzić nawet wbrew sondażom. Szymon Hołownia wskazał m.in. ustawę o zakazie telefonów. Oświadczył też, że w przeciwieństwie do niektórych swoich poprzedników nigdy nie "ułaskawi polityka, niezależnie czy będzie to polityk z jego czy z przeciwnej opcji". Maciej Maciak wskazał zaś dobre relacje ze wszystkimi państwami. Marek Woch wskazał likwidacje NFZ i abolicję ZUS. Zaznaczył, że przywróci szacunek grupie robotniczej. Sławomir Mentzen zaś powiedział, że należy zmienić NFZ. Rafał Trzaskowski odniósł się do bezpieczeństwa, która w jego ocenie jest fundamentalna. Zaznaczył także, że najważniejsza w polityce jest uczciwość, a "polityk powinien iść załatwiać sprawy ludzi, a nie swoje sprawy". Krzysztof Stanowski w trakcie odpowiedzi na to pytanie odniósł się do obecności prowadzącej, Doroty Wysockiej-Schnepf. Nazwał dziennikarkę "arcykapłanką propagandy". Chodzi o to, że jej obecność podczas debaty została zakwestionowana przez 8 z 13 komitetów. Artur Bartoszewicz przekazał, że nie zorganizuje niczego przeciwko suwerenowi i że będzie za demokracją bezpośrednią. Adrian Zandberg podkreślił, że w Polsce należy rozwiązać problem mieszkalnictwa. Magdalena Biejat powiedziała, że jej program jest "popularny wśród Polaków, bo dotyczy ich codziennych spraw". Dodała m.in., że problem mieszkaniowy jest poważny i że ma ofertę dla tych, których nie stać na mieszkanie. Joanna Senyszyn zapowiedziała, że "będzie żoną stanu, a nie mężem stanu". Podkreśliła także, że będzie się sprzeciwiać wszystkim ustawom, które będą uchwalane w interesie partii, a nie Polski. Karol Nawrocki podkreślił, że nie wyśle polskich żołnierzy na Ukrainę i będzie budował sojusz polsko-amerykański.

Drugie pytanie dotyczyło katastrofy demograficznej oraz propozycji kandydatów dotyczących tego, co by zmienili. Rafał Trzaskowski podkreślił, że trzeba zmienić prawo antyaborcyjne i należy zapewnić Polkom bezpieczeństwo. Dodał, że trzeba także budować żłobki i przedszkola. Według Krzysztofa Stanowskiego politycy stworzyli państwo, które nie jest w stanie ratować dzieci, w którym "rodzice idą żebrać, idą do znanych osób i proszą o jakiekolwiek wsparcie". W ocenie Adriana Zandberga młodzi odwlekają decyzję o posiadaniu dzieci, bo młodzi "pracują na śmieciówkach". Opowiedział się za "prawem kobiet do wyboru do 12. tygodnia ciąży". Podkreślił, że państwo ma obowiązek prowadzić taką politykę, by zapewnić stabilność miejsc pracy i dach nad głową. Magdalena Biejat przekazała, że dostęp do aborcji jest ważnym warunkiem wpływającym na podjęcie decyzji o zajściu w ciążę. W jej ocenie na decyzję o posiadaniu potomstwa wpływają także kwestie ekonomiczne. Grzegorz Braun powiedział, ze należy bronić życia każdego z nas. Artur Bartoszewicz zwrócił uwagę na to, jak słowo "aborcja" dzieli się społeczeństwo. "Polki chcą bezpieczeństwa, rodziny, piękna i radości. Tak jak każdy człowiek marzy, aby jutro było lepsze" - powiedział. W ocenie Joanny Senyszyn ustawa aborcyjna musi zostać zliberalizowana, a powodów dla których Polki nie chcą rodzić dzieci - jest dużo. Wskazywała m.in. trudności z mieszkaniami, łączenie kariery zawodowej z macierzyństwem, czy zbyt niskie zarobki. Karol Nawrocki zaznaczył, że trzeba wspierać polskie rodziny, by dbały o siebie.

Trzecie pytanie z pierwszego bloku dotyczyło kwestii postrzegania przez społeczeństwo polityków oraz tego, jakie osobiste cechy poszczególnych kandydatów sprawią, że postrzeganie przez społeczeństwo polityków się zmieni. Szymon Hołownia przekazał, że muszą dawać ludziom przykład i pokazywać, że nie mają nic do ukrycia. Maciej Maciak życzył powodzenia kontrkandydatom i podkreślił, że ma poparcie społeczne i nie jest politykiem. Marek Woch wskazał, że obecnie politycy nie myślą o problemach społecznych, a na listy wyborcze nie dopuszcza się ekspertów. Sławomir Mentzen poinformował, że nie jest posłem zawodowym, nie pobiera uposażenia poselskiego i nie brał kilometrówek. Rafał Trzaskowski przekazał, że liczy się przejrzystość, uczciwość i bezinteresowność. Krzysztof Stanowski zwrócił się z prośbą do Doroty Wysockiej Schnepf, aby "pilnowała zegara, bo takie są jej zadania i nic więcej". Poinformował także, że ma wiele flag, z których mogą skorzystać kandydaci, by "zaorać" kontrkandydatów. Marek Jakubiak zaś zaznaczył, że polityka jest działalnością dla dobra wspólnego. W jego ocenie powinna być dwukadencyjność w Sejmie, a posłowie nie powinni być ministrami. Adrian Zandberg przekazał, że należy wprowadzić uczciwe konkursy do spółek Skarbu Państwa. Magdalena Biejat przypomniała, że w trakcie kampanii mówi m.in. o dostępie do aborcji oraz o prawach pracowniczych. Joanna Senyszyn zaproponowała, by najpierw kandydaci na posłów pokazali, co potrafią zrobić ze swoim życiem, a dopiero później układać życie innym. W jej ocenie, jej droga do polityki powinna być wzorem dla wszystkich. Karol Nawrocki przekazał, że jest politykiem od sześciu tygodni, a kandydowanie na prezydenta jest jego startem.

Pytania zadawane przez kandydatów. Szymon Hołownia zanim zadał pytanie Karolowi Nawrockiemu o "przekręty, które zrobił", poinformował, że złożył w sądzie pozew przeciwko kłamstwom PiS. Karol Nawrocki zachęcił do odwiedzenia swoich mediów społecznościowych, gdzie opowiada o tym, jak wyglądała sprawa mieszkania. Pytanie o mieszkanie zadał mu także Rafał Trzaskowski, który poinformował, że ma oświadczenie, w którym KArol Nawrocki zobowiązał się do dożywotniej pomocy panu Jerzemu. Nawrocki odparł, że jego kontrkandydat był szefem sztabu Hanny Gronkiewicz-Waltz i w związku z tym - jego zdaniem - jest współodpowiedzialny za aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. Dodał, że pomógł panu Jerzemu i sprawił, że nie stracił on mieszkania komunalnego. Sławomir Mentzen zapytał Rafała Trzaskowskiego co sądzi o reformie ochrony zdrowia opartej na konkurencyjności. Rafał Trzaskowski odpowiedział, że trzeba reformować ochronę zdrowia i pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej. Krzysztof Stanowski zapytał Szymona Hołownię o aborcję, ten zaś odpowiedział, że należy zapytać społeczeństwa o głos. Marek Jakubiak zapytał Szymona Hołownię o historię i o to, że "Niemcy piszą nam historię". Szymon Hołownia odpowiedział, że w jego ocenie Niemcy nie piszą nam historii i że musimy ułożyć z nimi relacje. Artur Bartoszewicz zapytał Szymona Hołownię o ocenę działalności mediów publicznych. Ten zaś wyraził nadzieję, że tym tematem zajmie się PKW. Wskazał, że nie podjęli wystarczająco "misji odkolesiowania spółek Skarbu Państwa i uzdrowienia mediów publicznych". Adrian Zandberg zarzucił Rafałowi Trzaskowskiemu, że nic się nie zmieniło w polityce. Rafał Trzaskowski odgryzł się, że Zandberg miał szansę być w rządzie i z tym walczyć. Magdalena Biejat zapytała Sławomira Mentzena o kwestię alimentów i obowiązku płacenia alimentów. W ocenie Mentzena osoby, które nie płacą alimentów, powinny być ścigane przez państwo. Joanna Senyszyn zapytała Szymona Hołownię o dochody rolników i jakie podejmie kroki, by chronić rolników. Szymon Hołownia podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe będzie jego priorytetem. Karol Nawrocki zapytał Rafała Trzaskowskiego o to, czemu Warszawa chce poddać eksmisji mundurowych i ich sześcioletnie dziecko. Rafał Trzaskowski odpowiedział, że ten manipuluje, a decyzje podejmują sądy. Dodał, że zmienił politykę mieszkaniową i że w Warszawie nie sprzedaje się mieszkań komunalnych z bonifikatą.

Drugi blok tematyczny dotyczył polityki zagranicznej. Kandydaci zostali zapytanie o to, jak zamierzają pogodzić interesy narodowe, godząc je z pogłębianiem sojuszy. W ocenie Marka Jakubiaka Unia Europejska powinna zacząć się martwić o swoje bezpieczeństwo. Szymon Hołownia podkreślił, że musimy budować silną pozycję Polski w Unii, a także budować oś europejską. Adrian Zandberg powiedział, że Polska musi wziąć odpowiedzialność za przyszły projekt europejski. Rafał Trzaskowski wskazał na zabezpieczenie granic, wzmocnienie przemysłu obronnego oraz potrzebę wspierania NATO. W ocenie Karola Nawrockiego Polska powinna być dziś liderem w Unii Europejskiej. Joanna Senyszyn przekazała, że trzeba zmieniać UE i zadbać o pozycję Polski, by była silniejsza. W ocenie Macieja Maciaka, im więcej sojuszy, tym lepiej, ale nie Polska nie może się "dawać w nich kiwać". Magdalena Biejat podkreśliła, że należy stawiać na bezpieczeństwo Polski w regionie. Artur Bartoszewicz przekazał, że potrzebujemy globalnych przedsiębiorców. W ocenie Grzegorza Brauna trzeba odzyskać niepodległość, by m.in. ceny prądu nie były najwyższe w Europie. Sławomir Mentzen przekazał, że będzie stał na straży suwerenności kraju. Podkreślił, że polskie interesy są najważniejsze.

Drugie pytanie z polityki zagranicznej dotyczyło ceł nakładanych przez Donalda Trumpa oraz tego, jak Europa powinna odpowiedzieć na wojnę handlową. W ocenie Marka Jakubiaka trzeba szanować Trumpa. Dodał, że nie dziwie się, że walczy o interesu USA. Zdaniem Szymona Hołowni, Trump "zaliczył falstart, jeśli chodzi o wojnę celną". Dodał, że obecnie jesteśmy dla USA dobrym partnerem. W ocenie Krzysztofa Stanowskiego kontrkandydaci nic nie zrobią, bo muszą zapytać swoich przełożonych, a w debacie uczestniczą niewłaściwe osoby. "Tu powinien stać Donald Tusk i Jarosław Kaczyński. Nie bawmy się w teatrzyk" - powiedział Stanowski. Adrian Zandberg powiedział, że stracimy na wojnie handlowej i że musimy odbudować zdolności produkcyjne. Zdaniem Rafała Trzaskowskiego najważniejszy jest interes naszego kraju, a cła są z nim sprzeczne i szkodzą polskiemu interesowi. Karol Nawrocki zapewnił, że zadba o relacje z USA i UE. Joanna Senyszyn oceniła, że odroczenie 20 proc. ceł wynika ze strachu i że UE zapowiedziała cła odwetowe. W jej ocenie, tak trzeba postępować z politykami, którzy boją się tylko siły. Maciej Maciak przekazał, że najbardziej perspektywiczny rynek promocji zaczyna się za naszą wschodnią granicą. Magdalena Biejat przekazała, że naszym kierunkiem nie powinno być tylko zbrojenie, ale także transformacja energetyczna. W ocenie Artura Bartoszewicza musimy mieć własną politykę pieniężną. Zapowiedział, że nie zgodzi się za rezygnację z naszej waluty. Grzegorz Braun wskazał, że trzeba odzyskać niepodległość, prowadzić własną politykę i własne interesy. Sławomir Mentzen jest przeciwko dążeniu do dalszej integracji z UE.

Trzecie pytanie dotyczyło rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją oraz tego, co jest interesem Polski w tej sprawie. Kandydaci wskazywali m.in. na wątki ukraińskie, wspieranie w dążeniu do pokoju w Ukrainie, pomoc w odbudowie Ukrainy, czy wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich. W ocenie większości kandydatów opowiedziało się za sprawiedliwym pokojem na Ukrainie.

Kiedy wybory

Głosowanie odbędzie się 18 maja 2025 r. między godziną 7:00 a 21:00.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm na żywo: 24 czerwca [Transmisja online]

37. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś posłowie m.in. rano przeprowadzą głosowania nad sześcioma rządowymi projektami ustaw deregulacyjnych.

Pomodoro, pasjans i mikroprzerwy: Jak skutecznie odpoczywać w pracy?

W dobie ciągłego pośpiechu, niekończących się spotkań online i wysokich oczekiwań względem efektywności, coraz więcej mówi się o roli przerw w pracy. Nie są już one traktowane jako zbędna strata czasu, ale jako nieodzowny element wspierający produktywność, kreatywność i dobre samopoczucie. Nowe badania opublikowane w prestiżowym British Journal of Educational Psychology rzucają światło na skuteczność jednej z najpopularniejszych technik organizacji czasu – metody Pomodoro – i ukazują, jak krótkie, ale dobrze zaplanowane przerwy potrafią zdziałać cuda.

Wyrok TK miażdży ETS. Co dalej z polską energetyką?

Trybunał Konstytucyjny uznał, że system ETS narusza polską suwerenność. Warsaw Enterprise Institute apeluje o jego odrzucenie i zastąpienie rynkowymi rozwiązaniami wspierającymi dekarbonizację i rozwój gospodarczy.

Parkowanie na chodniku. Jak to robić zgodnie z prawem, a co jest zakazane? Radca prawny odpowiada na najczęstsze pytania [Q&A]

Parkowanie, przede wszystkim samochodem, na chodniku to temat budzący coraz większe wątpliwości. Gołym okiem widać, że liczba samochodów rośnie szybciej niż liczba miejsc do parkowania. Szczególnie widoczne to jest na nowych osiedlach (mimo wymogów co do liczby miejsc parkowania, jakie powinny być wybudowane) i w centrach miast, ale nawet na obszarach wiejskich, pełniących funkcję współczesnych suburbii, tego rodzaju problemy się pojawiają. Jednocześnie rośnie liczba aktywistów dokumentujących lub zgłaszających wykroczenia przeciwko zasadom parkowania i poruszania się pojazdami po chodnikach. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawicie tych zasad dla uniknięcia wątpliwości w pojawiających się w tym zakresie sporach między użytkownikami drogi, a nawet policją lub strażą miejską.

REKLAMA

Staż pracy na nowo! Rewolucja w Kodeksie pracy: zleceniobiorcy i samozatrudnieni zyskają prawa pracownicze

Staż pracy na nowych zasadach od 2026 roku. Rząd zajmie się projektem, który umożliwi wliczanie do stażu pracy okresów wykonywania umów zlecenia oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe przepisy zrównają prawa samozatrudnionych i zleceniobiorców z etatowcami – w tym prawo do dłuższego urlopu i nagród jubileuszowych.

ZUS: Tata też może wziąć płatny urlop po narodzinach dziecka (ojcowski, rodzicielski a nawet macierzyński)

ZUS przypomina: po narodzinach dziecka z płatnego urlopu może skorzystać nie tylko mama. Ojciec również ma taką możliwość – nie tylko w ramach najpopularniejszego urlopu ojcowskiego, ale także urlopu rodzicielskiego, a w określonych sytuacjach nawet urlopu macierzyńskiego.

W PZON coraz trudniej otrzymać orzeczenie dające świadczenie pielęgnacyjne (z pkt 7 i 8) [List czytelnika]

Do redakcji wpływają listy matek, których dzieci chorują na autyzm, zespół Aspergera, chorobę afektywną dwubiegunową. I obecnie te dzieci tracą pkt 7 i 8 w orzeczeniach o niepełnosprawności. Powoduje to utratę prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Czy pojawia się praktyka orzekania niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym dla tych chorych, czy to tylko incydentalne przypadki?

Renta wdowia 2025 – ponad milion wniosków już złożonych. Dziemianowicz-Bąk ujawnia: 300 zł więcej dla seniorów od 1 lipca 2025 r.

Ponad 1 mln wniosków o rentę wdowią wpłynęło już do ZUS i innych instytucji emerytalnych – poinformowała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej. Pierwsze wypłaty ruszą 1 lipca 2025 r., a średnia wysokość dodatkowego świadczenia to ok. 300 zł miesięcznie.

REKLAMA

Nieruchomość w Hiszpanii – podatki (zakup, wynajem, sprzedaż). Przewodnik dla polskich inwestorów

Zakup nieruchomości w Hiszpanii wiąże się z koniecznością poznania lokalnego systemu podatkowego, który może znacząco wpłynąć na końcową rentowność inwestycji. Różnice w opodatkowaniu zależą od statusu kupującego, rodzaju transakcji oraz wybranej formy prawnej zakupu.

Możesz dostać 800 plus za czerwiec z wyrównaniem. Jeden warunek trzeba szybko spełnić!

ZUS informuje, że tylko osoby, które prześlą do 30 czerwca 2025 r. wniosek o 800+ - dostaną świadczenie na dziecko za cały nowy okres wypłat, który trwa od czerwca 2025 r. do maja 2026 r. Te osoby mają gwarancję wypłaty 800 plus za czerwiec - wypłata nastąpi najpóźniej w sierpniu - a więc będzie to tzw. wyrównanie. Natomiast jeżeli ktoś złoży wniosek w lipcu, już nie będzie mógł otrzymać świadczenia wychowawczego za czerwiec.

REKLAMA