Upadłość konsumencka - jak pozbyć się długów?

Pravna Group
4 usługi prawne online
rozwiń więcej
Upadłość konsumencka - jak pozbyć się długów? / Shutterstock
Wpadłeś w spiralę zadłużenia i nie wiesz, jak wyjść z długów? Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań. Nie każdy jednak wie, co się z tym procesem wiąże, ani jak przebiega proces oddłużania po ogłoszeniu upadłości. Jeśli zmagasz się z zadłużeniem, czas nadrobić zaległości. W tym artykule dowiesz się, jak wyjść z długów dzięki upadłości konsumenckiej.

Czym jest upadłość konsumencka i jak ją ogłosić? 

Mówiąc krótko, upadłość konsumencka to określenie postępowania sądowego, przeznaczonego dla osób, które mają wysokie zadłużenie i nie prowadzą działalności gospodarczej. Celem tego postępowania jest uwolnienie od długów osoby, która stała się niewypłacalna przez minimum 3 miesiące. Sąd ogłasza upadłość po rozpatrzeniu złożonego przez dłużnika wniosku, w którym musi on udowodnić, że nie jest w stanie spłacać swojego zadłużenia. 

Ile to trwa? W Pravna Group udało nam się uzyskać postanowienie o ogłoszeniu upadłości w zaledwie 2 dni od złożenia wniosku. Jeśli masz dobrze napisany wniosek i skompletowałeś całą dokumentację, Twoje szanse na szybkie ogłoszenie upadłości są bardzo duże. 

Co potem? 

Po ogłoszeniu przez sąd upadłości konsumenckiej, na scenę wkracza syndyk. Ustala on krąg wierzycieli oraz skład majątku i możliwości zarobkowe dłużnika (na tym etapie nazywanego upadłym). 

Uwaga! Syndyk to nie komornik. Nie musisz obawiać się, że zajmie Ci auto, którym dojeżdżasz do pracy albo zlicytuje Twój dom, zostawiając Cię bez dachu nad głową.

Syndyk ustala, co z majątku należy sprzedać, żeby zaspokoić wierzycieli, i ile upadły może miesięcznie spłacać zadłużenia. Następnie proponuje plan spłaty, który postanowieniem musi zatwierdzić sąd. Plan spłaty zawsze dostosowany jest do indywidualnych możliwości upadłego. 

Plan spłaty 

Wyjście z długów przez upadłość konsumencką polega w dużej mierze na realizowaniu planu spłaty zgodnie z postanowieniem sądu. Sprowadza się to do spłacania comiesięcznie określonej w planie kwoty. Zawsze jest to kwota ustalona indywidualnie, której spłacanie pozwala upadłemu na normalne funkcjonowanie. Plan spłaty dostosowany jest przede wszystkim do Twoich możliwości, więc nie musisz się martwić, czy wystarczy Ci pieniędzy na podstawowe potrzeby.

Umorzenie długów 

Po wykonaniu przez upadłego planu spłaty wierzycieli sąd wydaje postanowienie o umorzeniu zobowiązań, które nie zostały zrealizowane przy wykonaniu planu spłaty. Co to oznacza? Że wierzyciele nie będą mogli ich ponownie dochodzić w żaden sposób.

Co na tym zyskasz? 

Przede wszystkim odzyskasz kontrolę nad swoim zadłużeniem. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej umarzane są egzekucje komornicze i ustają telefony od windykatorów. Przestają być także naliczane odsetki i możesz spokojnie spłacać swoje zadłużenie, które przestanie się powiększać. 

Prawo
Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

pokaż więcej
Proszę czekać...