REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest upadłość konsumencka?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pravna Group
4 usługi prawne online
Czym jest upadłość konsumencka?
Czym jest upadłość konsumencka?
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość konsumencka to sposób na wyjście z długów. Pomaga osobom, które wpadły w spiralę zadłużenia i przestały być wypłacalne. Dzięki nowym przepisom ogłoszenie upadłości konsumenckiej stało się prostsze. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest upadłość konsumencka i w jaki sposób można ją ogłosić.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest procedurą sądową, której celem jest oddłużenie osoby nieradzącej sobie ze spłatą zobowiązań. Pozwala wyjść z problemów finansowych i nie utonąć w długach. Postępowanie upadłościowe dotyczy jedynie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Osoby kierujące przedsiębiorstwem lub wspólnicy w spółkach mogą skorzystać z innej formy pomocy. Kiedyś warunkiem koniecznym do ogłoszenia upadłości konsumenckiej był brak winy dłużnika, obecnie nawet zawiniona przesłanka nie oznacza odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe skierowane jest do niewypłacalnych osób prywatnych, czyli takich, które od co najmniej 3 miesięcy nie są w stanie regulować swoich zobowiązań. Głównym celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wyprowadzenie dłużnika z długów, a także zaspokojenie wierzycieli. 

REKLAMA

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

  • osoby fizyczne, które nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej,
  • byli przedsiębiorcy,
  • rolnicy, którzy nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej,
  • byli członkowie zarządu spółek kapitałowych, 
  • osoby, które od co najmniej 3 miesięcy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Drogę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej rozpoczynamy od wniesienia sprawy w sądzie. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, trzeba udowodnić, że osoba zadłużona nie jest w stanie spłacać zobowiązań. Wniosek może złożyć zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. Mogą zrobić to samodzielnie lub za pośrednictwem pełnomocnika.  Upadłość konsumencką ogłasza sąd po zapoznaniu się z załączonymi do wniosku dokumentami świadczącymi o niewypłacalności. Bez odpowiednich dowodów nie jest możliwe ustalenie dokładnej sytuacji finansowej zadłużonego. Aktualny stan zadłużenia można uzyskać, kontaktując się z wierzycielem oraz sprawdzając swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Dokumenty, które stanowią informację o zobowiązaniach dłużnika to:

  • umowy i wypowiedzenia umów pożyczek i kredytów,
  • wezwania do zapłaty, 
  • pisma komornicze,
  • lista wierzycieli,
  • zaświadczenie o zarobkach lub ich braku,
  • raporty finansowe.

REKLAMA

Po pozytywnym rozpatrzeniu przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoczyna się postępowanie właściwe. Istotną rolę na tym etapie odgrywa syndyk, czyli osoba, która szacuje wartość całego majątku dłużnika i ustala, co sprzedać, żeby zaspokoić wierzycieli. Zadaniem syndyka jest dbanie o spłatę długów, ale także o zadłużonego. Syndyk nie jest komornikiem, nie pozostawi nas bez środków do życia. Jest odpowiedzialny za sprzedaż wycenionego majątku i przekazanie środków na poczet spłaty długów.

Przeważnie sąd rozpatruje wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przeciągu 2 miesięcy. Czasem dzieje się to szybciej, niekiedy trwa dłużej. Postępowanie upadłościowe może mieć charakter jawny, czyli odbywa się z udziałem dłużnika lub niejawny, bez jego obecności. Marek Banaszak — kierownik działu prawnego w Pravna Group przestrzega: Jeśli wniosek zostanie odrzucony, nie można ogłosić upadłości konsumenckiej przez następne 10 lat. Z tego względu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, by nie zamykać sobie drogi do nowego życiowego startu — bez komorników i windykatorów.

Upadłość konsumencka zawsze wiąże się z przejęciem przez syndyka części majątku dłużnika, przede wszystkim nieruchomości, środków na koncie czy samochodu. Osoba zadłużona traci możliwość zarządzania swoim majątkiem, ale zyskuje szansę na uwolnienie się od długów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upadłość konsumencka — korzyści

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powstrzymuje windykację i chroni zadłużonego, np. przed utratą dachu nad głową. Po dokonaniu planu spłaty zostaje on całkowicie oddłużony i może wrócić do normalnego życia. Część długów jest umarzana, kończą się telefony od wierzycieli czy komornika, odsetki przestają rosnąć, a pozostałe długi zostają rozłożone na raty dogodne do spłaty. Dłużnik wychodzi ze spirali zadłużenia i odzyskuje komfort psychiczny i zaczyna nowe życie z czystą kartą. 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

REKLAMA

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

REKLAMA

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

REKLAMA