REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest upadłość konsumencka?

Pravna Group
4 usługi prawne online
Czym jest upadłość konsumencka?
Czym jest upadłość konsumencka?
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość konsumencka to sposób na wyjście z długów. Pomaga osobom, które wpadły w spiralę zadłużenia i przestały być wypłacalne. Dzięki nowym przepisom ogłoszenie upadłości konsumenckiej stało się prostsze. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest upadłość konsumencka i w jaki sposób można ją ogłosić.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest procedurą sądową, której celem jest oddłużenie osoby nieradzącej sobie ze spłatą zobowiązań. Pozwala wyjść z problemów finansowych i nie utonąć w długach. Postępowanie upadłościowe dotyczy jedynie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Osoby kierujące przedsiębiorstwem lub wspólnicy w spółkach mogą skorzystać z innej formy pomocy. Kiedyś warunkiem koniecznym do ogłoszenia upadłości konsumenckiej był brak winy dłużnika, obecnie nawet zawiniona przesłanka nie oznacza odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe skierowane jest do niewypłacalnych osób prywatnych, czyli takich, które od co najmniej 3 miesięcy nie są w stanie regulować swoich zobowiązań. Głównym celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wyprowadzenie dłużnika z długów, a także zaspokojenie wierzycieli. 

REKLAMA

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

 • osoby fizyczne, które nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej,
 • byli przedsiębiorcy,
 • rolnicy, którzy nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej,
 • byli członkowie zarządu spółek kapitałowych, 
 • osoby, które od co najmniej 3 miesięcy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Drogę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej rozpoczynamy od wniesienia sprawy w sądzie. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, trzeba udowodnić, że osoba zadłużona nie jest w stanie spłacać zobowiązań. Wniosek może złożyć zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. Mogą zrobić to samodzielnie lub za pośrednictwem pełnomocnika.  Upadłość konsumencką ogłasza sąd po zapoznaniu się z załączonymi do wniosku dokumentami świadczącymi o niewypłacalności. Bez odpowiednich dowodów nie jest możliwe ustalenie dokładnej sytuacji finansowej zadłużonego. Aktualny stan zadłużenia można uzyskać, kontaktując się z wierzycielem oraz sprawdzając swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Dokumenty, które stanowią informację o zobowiązaniach dłużnika to:

 • umowy i wypowiedzenia umów pożyczek i kredytów,
 • wezwania do zapłaty, 
 • pisma komornicze,
 • lista wierzycieli,
 • zaświadczenie o zarobkach lub ich braku,
 • raporty finansowe.

REKLAMA

Po pozytywnym rozpatrzeniu przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoczyna się postępowanie właściwe. Istotną rolę na tym etapie odgrywa syndyk, czyli osoba, która szacuje wartość całego majątku dłużnika i ustala, co sprzedać, żeby zaspokoić wierzycieli. Zadaniem syndyka jest dbanie o spłatę długów, ale także o zadłużonego. Syndyk nie jest komornikiem, nie pozostawi nas bez środków do życia. Jest odpowiedzialny za sprzedaż wycenionego majątku i przekazanie środków na poczet spłaty długów.

Przeważnie sąd rozpatruje wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przeciągu 2 miesięcy. Czasem dzieje się to szybciej, niekiedy trwa dłużej. Postępowanie upadłościowe może mieć charakter jawny, czyli odbywa się z udziałem dłużnika lub niejawny, bez jego obecności. Marek Banaszak — kierownik działu prawnego w Pravna Group przestrzega: Jeśli wniosek zostanie odrzucony, nie można ogłosić upadłości konsumenckiej przez następne 10 lat. Z tego względu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, by nie zamykać sobie drogi do nowego życiowego startu — bez komorników i windykatorów.

Upadłość konsumencka zawsze wiąże się z przejęciem przez syndyka części majątku dłużnika, przede wszystkim nieruchomości, środków na koncie czy samochodu. Osoba zadłużona traci możliwość zarządzania swoim majątkiem, ale zyskuje szansę na uwolnienie się od długów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upadłość konsumencka — korzyści

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powstrzymuje windykację i chroni zadłużonego, np. przed utratą dachu nad głową. Po dokonaniu planu spłaty zostaje on całkowicie oddłużony i może wrócić do normalnego życia. Część długów jest umarzana, kończą się telefony od wierzycieli czy komornika, odsetki przestają rosnąć, a pozostałe długi zostają rozłożone na raty dogodne do spłaty. Dłużnik wychodzi ze spirali zadłużenia i odzyskuje komfort psychiczny i zaczyna nowe życie z czystą kartą. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  REKLAMA

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  REKLAMA

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA