Jak zadbać o swój dobrostan w święta?

dr Ewa Jarczewska-Gerc
psycholog społeczny, trener biznesu
rozwiń więcej
Swps
rozwiń więcej
Jak zadbać o swój dobrostan w święta? / Shutterstock
Bazując na obrazach prezentowanych w mediach, można przyjąć założenie, że święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnej sielanki, bliskości, pięknie wyglądających mieszkań, atrakcyjnych, uśmiechniętych ludzi i dań dostojnie prezentujących się na udekorowanych stołach. Tymczasem okazuje się, że dla wielu ludzi perspektywa świąt generuje dużo napięcia i stresu. Psycholożka z Uniwersytetu SWPS, dr Ewa Jarczewska-Gerc, tłumaczy z czego może to wynikać i jak zadbać o siebie w tym świątecznym okresie.

Presja dotycząca świąt może wynikać z bardzo wyidealizowanych standardów dotyczących tego, jak ten okres powinien wyglądać. Idealny obraz kreują zarówno media tradycyjne, jak i my sami na portalach społecznościowych.

Nie mamy świadomości albo czasem zapominamy, że te piękne obrazy, które widzimy, to efekt pracy stylistów, a ich celem jest sprzedanie nam pewnej wyimaginowanej wizji świąt – w praktyce skłonienie nas do wydania jak największej ilości pieniędzy – mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Może nas zatem stresować presja finansowa, która w tym roku jest jeszcze bardziej dotkliwa, niż w ubiegłych latach z uwagi na odczuwane skutki ogólnoświatowego kryzysu ekonomicznego. Wydatków jest natomiast wiele: prezenty, jedzenie, ubrania czy dekoracje świąteczne. Presja bywa tak duża, że część z nas jest skłonna wziąć pożyczkę lub zrobić zakupy na kredyt, żeby tylko nie odsłonić doświadczanych problemów finansowych.

Niezrealizowane plany

Innym źródłem stresu jest wielkie lustro społeczne, w którym za chwilę będziemy musieli się przejrzeć podczas spotkań rodzinnych. Nasz wygląd, sytuacja życiowa, sukcesy, a już na pewno ich brak, nie umkną uwadze ludzi, którzy choć należą do naszej rodziny, nie zawsze są nam bliscy.

Nawet jeśli nie doświadczymy oceny ze strony innych osób, to my sami – z racji końca starego roku i zbliżania się kolejnego – będziemy robić pewne podsumowania. Ile udało nam się osiągnąć, a ile znów nie zrobiliśmy, choć od lat sobie obiecujemy? Chcieliśmy schudnąć, a przytyliśmy. Mieliśmy więcej ćwiczyć, a w ogóle przestaliśmy uprawiać sport. Mieliśmy zmienić pracę na lepszą, a wciąż jesteśmy tam gdzie byliśmy, tylko mniej zarabiamy, odczuwamy skutki inflacji i więcej narzekamy. Na co dzień udaje nam się o tym nie myśleć, nie konfrontować z przykrościami, z których część wynika z okoliczności faktycznie niezależnych od nas, a część z braku własnej konsekwencji i wytrwałości. Jednak święta są momentem, kiedy zwalniamy – nawet nie możemy (poza pewnymi wyjątkami) uciec do pracy i zająć myśli innymi sprawami.

Pomoże nam dystans

Co możemy w tej sytuacji zrobić? Jak poradzić sobie z tymi wszystkimi stresorami? W końcu święta powinny nieść radość, nadzieję i wiarę w lepsze jutro. Możemy przyjąć dwie perspektywy – krótko lub długoterminową.

Perspektywa krótkoterminowa oznacza przetrwanie. Nastawiamy się, że po prostu musimy jakoś przeżyć te święta, zwłaszcza, że trwają dość krótko. Tak jest co roku, wielka pompa oczekiwań, chwila przyjemności połączonej ze stresem i koniec. Są momenty zabawne, wzruszające, trudne, ciekawe, są wyzwania i zadania, sukcesy i porażki (w tym kulinarne czy stylistyczne). Przyjmując tę perspektywę możemy pozwolić sobie na pewien dystans – na przykład założyć, że do świąt i wydarzeń które będą mieć miejsce, podejdziemy jak naukowiec do swojego problemu badawczego – z dystansem, ciekawością i otwartością – tłumaczy psycholożka.

Takie podejście sprawia, że łatwiej odseparować się emocjonalnie od istniejących, właściwie tylko w wyobraźni lub narracji społecznej czy reklamowej, standardów mówiących o tym, jak mają wyglądać święta. Może się okazać, że spontaniczność w połączeniu z otwartością zmniejszą nasze lęki, poczucie wstydu czy kompleksy i spotkania staną się dużo przyjemniejsze. Stresuje nas to, co inni o nas pomyślą, jak nas ocenią. Kiedy postawimy na naturalność i zrezygnujemy z postawy obronnej możemy dostrzec, że właściwie każdy boi się oceny innych i czuje się niezręcznie. Liczne pytania na temat naszego życia nie zawsze są złośliwe i bywają próbą samoobrony nadawcy przed przebiegiem rozmowy, który odsłoni jego lub jej niedociągnięcia czy porażki.

Czas na prawdziwe zmiany

Alternatywnie lub dodatkowo możemy postarać się przyjąć długoterminową perspektywę radzenia sobie ze stresem świąteczno-noworocznym. Oznacza ona szczere (czasem bolesne) skonfrontowanie się z negatywnym wynikiem podsumowania końca danego roku i zaplanowanie wdrożenia zmian w życiu, które naprawdę uważamy za wartościowe i ważne. Wieczny brak czasu na dbanie o siebie, o swój rozwój i dobrostan, czy o relacje, te bliższe i dalsze, życie w ciągłym pośpiechu, poczuciu bałaganu, braku kontroli nad kierunkiem życia – to właśnie te doświadczenia stają się wyjątkowo widoczne pod koniec roku, choć ich dokuczliwość doświadczamy tak naprawdę każdego dnia. Może to jest czas na rozpoczęcie porządków w życiu, których efekty nie będą widoczne od razu, ale w dłuższej perspektywie pozytywnie wpłyną na nasze życie i podsumowanie świąteczno-noworoczne w przyszłym roku?

Jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie długoterminowe, warto pamiętać, że podstawą trwałej zmiany jest trafna diagnoza tego, co chcemy zmienić i powodów, dla których się zmieniamy. Następnie powinniśmy stworzyć plan, najlepiej z różnymi opcjami, jak zamierzamy to zrobić. Magicznych różdżek nie ma i choć każdemu życzę spełnienia marzeń, cele się nie spełniają, spełniamy je (lub nie) sami – mówi dr Jarczewska-Gerc.

Zadowolenie i satysfakcja ze swoich osiągnięć, bycie panią lub panem swojego czasu przewidujące także czas na „lenistwo”, bierny odpoczynek, spotkania z ludźmi i dbanie o siebie, nastawienie na rozwój i uczenie się w sytuacjach trudnych lub niepowodzeń to konstrukty budujące dobrostan człowieka. Dbanie o nie na bieżąco, choć wymaga wysiłku związanego z przełamaniem dotychczasowych schematów myślenia i działania, buduje naszą odporność psychiczną. Sprawia też, że lepiej radzimy sobie w trudnych, wymagających sytuacjach i wyzwaniach codziennego życia. Stres, który w tej chwili czujemy, może stać się okazją do przyjęcia ważnych informacji o naszym życiu, o nas samych i zmotywować nas do większych i trwalszych zmian nie tylko na i od święta, ale na każdy przyszły dzień.

dr Ewa Jarczewska-Gerc
psycholog społeczny, trener biznesu

Źródło: Uniwersytet SWPS

Prawo
Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji
23 maja 2025

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]
23 maja 2025

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto
23 maja 2025

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1
23 maja 2025

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców
23 maja 2025

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia
23 maja 2025

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]
23 maja 2025

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"
23 maja 2025

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

Miały być dopłaty, a są mandaty – i to 1500 zł. Biorą się za rowerzystów
23 maja 2025

Rządowe zapowiedzi dotyczące dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych pojawiają się regularnie a jak dotąd nie wykroczyły poza status: obietnicy. Co najmniej od roku słyszymy, że „już niedługo” pojawią się konkretne środki wsparcia, a instytucje takie jak NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomią programy, które mają objąć nawet kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych nabywców rowerów elektrycznych. Zamiast tego jest akcja policji i są mandaty dla cyklistów i to niemałe bo nawet 1500 zł. Co dalej z pseudo e-rowerami?

Emeryt: Pracowałem też przed policją i pracuję nadal w cywilu. Dlaczego domagam się sprawiedliwości
23 maja 2025

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

pokaż więcej
Proszę czekać...