Reklamacja i zwroty prezentów

Marta Stańczak
rozwiń więcej
inforCMS
Nie jesteś zadowolony z otrzymanego prezentu? Chcesz go zwrócić, ale nie wiesz czy masz do tego prawo? A może wymarzona rzecz, którą otrzymałeś pod choinkę niestety już zdążyła się popsuć? Sprawdź czy możesz zareklamować prezent.

Zanim zgłosisz reklamacje swojego prezentu powinieneś poznać główne zasady, jakie nią rządzą, a przede wszystkim poznać swoje prawa. Niewiedza konsumenta na temat reklamacji jest często wykorzystywana przez sprzedawców, dlatego warto dowiedzieć się, jakie prawa w tym zakresie nam przysługują.

Po pierwsze terminy

Reklamacja zostanie rozpatrzona gdy zgłosimy ją przed upływem 2 miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru z umową. Jeżeli tego terminu nie zachowamy tracimy możliwość ubiegania się o naprawę lub wymianę wadliwego towaru, który zakupiliśmy lub otrzymaliśmy w prezencie.

Termin jaki wiąże sprzedawcę wynosi 14 dni - tyle bowiem czasu ma sprzedawca na ustosunkowanie się do złożonej reklamacji (w przypadku żądania naprawy lub wymiany). Jeżeli nie otrzymamy odpowiedzi w ciągu 2 tygodni, uważa się, iż sprzedawca uznał reklamacje za uzasadnioną

Podstawa reklamacji

Podstawą reklamacji a zarazem odpowiedzialności sprzedawcy jest niezgodność towaru z umową. Towar uważany jest za niezgodny z umową, gdy nie posiada właściwości w niej określonych. Jednak zanim dany produkt kupimy powinniśmy dokładnie go obejrzeć. Sprzedawca nie będzie ponosił odpowiedzialności, jeżeli w chwili zakupu wiedzieliśmy o wadzie lub z łatwością mogliśmy ją zauważyć.

Czego możemy żądać

Jeżeli towar jest niezgodny z umową mamy prawo zażądać jego naprawy bądź wymiany. W przypadku gdyby naprawa lub wymiana była niemożliwa możemy domagać się obniżenia ceny albo odstąpić od umowy. Roszczenie odstąpienia od umowy będzie nam przysługiwało gdy:

  • naprawa lub wymiana są niemożliwe albo wymagają nadmiernych kosztów,
  • sprzedawca nie naprawi bądź nie wymieni towaru w odpowiednim czasie lub
  • gdy naprawa/wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności oraz
  • niezgodność towaru z umową jest istotna.

Czym innym jest odstąpienie od umowy ze względu na fakt, iż prezent okazał się być niezgodny z umową. Odrębną kwestią jest natomiast chęć zwrotu towaru, ponieważ osoba, która na obdarował nie trafiła w nasz gust i prezent nam sienie podoba. W takiej sytuacji to od sprzedawcy zależy czy będziemy mogli zwrócić dany towar. Dlatego przed zakupem warto upewnić się o możliwości ewentualnego zwrotu.

Jeżeli rzecz została zakupiona w sklepie internetowym o wiele łatwiej jest nam oddać towar. W przypadku sprzedaży na odległość kupujący zawsze ma możliwość zwrotu towaru w terminie 10 dni od daty dostarczenia przesyłki. Należy jednak zauważyć, że termin, w którym przysługuje nam prawo skorzystania z prawa do namysłu będzie się zaczynał od momentu, w którym zamawiający otrzymał przesyłkę.

Dowód zakupu

Zgłaszając reklamacje powinniśmy mieć przy sobie paragon (bądź inny dowód zakupu) oraz towar, który uważamy za wadliwy. Dodatkowym atutem będzie zaświadczenie potwierdzające nasze zdanie np.: specjalisty z danej dziedziny.

Forma reklamacji

Reklamacja powinna być zgłoszona w formie pisemnej.

Powinniśmy wiedzieć, że sprzedawca ma obowiązek przyjąć każdą reklamacje, nawet gdyby wydawałaby się mu bezzasadna. Odrębną kwestia jest czy ją, po sprawdzeniu towaru, uwzględni i nasze roszczenia zostaną spełnione.

W przypadku naruszenia któregokolwiek z przysługujących nam jako konsumentom praw możemy zgłaszać się do:

  • rzeczników konsumentów,
  • organizacji konsumenckich (Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, Federacji Konsumentów, Europejskiego Centrum Konsumenckiego),
  • Inspekcji Handlowej,
  • stałych polubownych sądów konsumenckich.
Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Sądy wykryły trzecią lukę w świadczeniu wspierającym. Miał być zasiłek. Na lodzie opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny)
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...