Problem z bagażem lotniczym

inforCMS
Zanim zdecydujemy się wsiąść na pokład samolotu, zadajmy sobie trud zaznajomienia się z prawami działającymi w zakresie przewozu rzeczy. Obowiązki przewoźnika w przypadku zagubienia, zniszczenia lub opóźnienia bagażu określone są Konwencją Montrealską.

Ważne, by w przypadku zaistnienia szkody stosować się do kilku praktycznych wskazówek.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami  możemy domagać się otrzymania odszkodowania w wysokości nawet do 1000 SDR (4,5109 PLN po średnim kursie NBP z dnia 02.12.2008).

Po stwierdzeniu zaginięcia lub uszkodzenia walizek, należy wypełnić na lotnisku formularz nieprawidłowości bagażowej tzw. PIR (Property Irregularity Report). PIR musi zostać włączony do pisma reklamacyjnego. W przeciwnym razie nie będzie ono uwzględnione.

Pamiętajmy, by reklamację złożyć w przeciągu 7 dni od daty odbioru uszkodzonego bagażu, a w przypadku stwierdzenia jego opóźnienia – w ciągu 21 dni.

Wyceniajmy szkody i zbierajmy rachunki. W razie zagubienia bagażu paragon może okazać się cennym argumentem podczas szacowaniu kosztów. Dowody zakupu dołączamy do pisma reklamacyjnego. W przypadku, gdy jednak nie dysponujemy już dokumentami poświadczającymi kupno, musimy liczyć się z faktem, iż usługodawca  wyliczy wartość szkody według wagi zarejestrowanego bagażu.

Regulaminy przewozu linii lotniczych zazwyczaj wykluczają odpowiedzialność materialną przewoźnika w transporcie rzeczy cennych, takich jak sprzęt komputerowy, sportowy czy biżuteria. Koniecznie zatem zapoznawaj się ze szczegółami warunków przelotu. Ważne, by pytać również o możliwość zabezpieczenia przedmiotów wartościowych. Rzeczy szczególnie cenne zabierzmy raczej do bagażu podręcznego.

Nie zapominajmy, iż od dnia 6 listopada 2006 r., na mocy rozporządzenia Komisji Europejskiej zabrania się pasażerom przenoszenia płynów przez punkty kontroli bezpieczeństwa. Rozporządzenie dotyczy wszystkich lotów z portów lotniczych na terytorium Unii Europejskiej, niezależnie od ich portu przeznaczenia i przynależności państwowej przewoźnika lotniczego. Wyjątek stanowią przybory toaletowe oraz perfumy w ilościach nie większych niż 100 ml, a także przedmioty niezbędne dla pasażera ze względów zdrowotnych lub z powodu specjalnej diety. Oczywiście wliczamy w to również pożywienie dla niemowląt.

 

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

 

 

 

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...