Badanie: Polacy zbyt pewni siebie w kwestii cyberbezpieczeństwa

Badanie: Polacy zbyt pewni siebie w kwestii cyberbezpieczeństwa / Shutterstock
Jak postrzegamy swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa i ryzyko zaatakowania przez hakerów? Oto wyniki badania.

W kwestii cyberbezpieczeństwa, Polacy są zbyt pewni siebie

Według najnowszego badania przeprowadzonego w Polsce osoby, które postrzegają swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa jako większą, uważają, że ryzyko ich zaatakowania przez hakerów jest mniejsze. Wyniki badania pokazały też, że Polacy postrzegają swoje dane za mniej cenne niż dane celebrytów, urzędników państwowych czy dyrektorów. W efekcie wierzą, że istnieje mała szansa na to, że padną ofiarą cyberataku, więc nie poświęcają zbyt dużo uwagi bezpieczeństwu i prywatności w internecie.

informacja prasowa

Twoje dane są cenne, jeśli łatwo je zdobyć

Większość respondentów jest pewna, że ich dane nie są na tyle cenne, żeby hakerzy uznali je za ważne. Według nich bardziej prawdopodobnym celem cyberataków są poniższe osoby, a nie oni sami:

  • celebryci (75% respondentów)
  • dyrektorzy (67%)
  • urzędnicy państwowi (59%)

Niestety, nie mają racji. Hakerzy często idą na łatwiznę, zwłaszcza jeśli dane obejmują dużą grupę ludzi, np. „zwykłych” obywateli. Jeśli ktoś uważa, że nie jest atrakcyjnym celem dla cyberprzestępcy, prawdopodobnie nie dba o swoje bezpieczeństwo w sieci. A na to tylko czekają hakerzy. Innymi słowy, większości hakerów nie obchodzi, czy dana osoba ma więcej pieniędzy lub wpływów. Cyberprzestępcy przeprowadzają masowe ataki, żeby zdobyć jak najwięcej danych. Zatem w tym kontekście cenne dane to takie, które nie są chronione.

Większość respondentów uważa, że ich rodacy wiedzą mniej o cyberbezpieczeństwie niż oni

Naukowcy już dawno potwierdzili, że ludzie mają skłonność do przeceniania swoich kompetencji, jeśli chodzi o cyberzagrożenia. Osoba, która ma braki w wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa, może lekceważyć swój dobrostan cyfrowy. Respondenci, którzy uznali, że ich wiedza na temat cyberbezpieczeństwa jest większa, przeważnie uważają też, że ryzyko ich zaatakowania przez hakerów jest mniejsze.

informacja prasowa

Zbyt duża pewność siebie jest także związana z wiekiem. Młodsi respondenci twierdzili, że istnieje mniejsze ryzyko, że padną ofiarą cyberataku niż w przypadku osób starszych. Internauci uważają, że na tyle „ogarniają” temat cyberbezpieczeństwa, że są w stanie po prostu unikać zagrożeń w internecie. Ale właśnie takie myślenie sprawia, że są na nie bardziej narażeni, ponieważ przeceniają swoje kompetencje, jednocześnie lekceważąc ryzyko i powagę cyberataków.

Zagrożenia internetowe są niepokojące, ale nie na tyle, by się przed nimi chronić

Większość respondentów przyznała, że obchodzi ich bezpieczeństwo w sieci. Jednak tylko 40% uważa, że może paść ofiarą cyberataków. Takie poglądy są zgodne z tymi, jakie zaobserwowaliśmy w naszym poprzednim badaniu przeprowadzonym w Polsce. Internauci błędnie uważają, że ich dane nie są ani ważne, ani cenne. A to z kolei prowadzi do tego, że nie zapewniają sobie dostatecznej ochrony w sieci.

Surfshark

Surfshark
rozwiń więcej
Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...