"Wymienimy sprzęt elektroniczny jak koszulki?" - darmowa wymiana towaru, czyli nowa ustawa o prawach konsumenta

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. Paulina Wysocka
rozwiń więcej
"Wymienimy sprzęt elektroniczny jak koszulki?" - darmowa wymiana towaru, czyli nowa ustawa o prawach konsumenta /Fot. Fotolia / Fotolia
Nowa ustawa o prawach konsumenta (uchwalona na posiedzeniu sejmu nr 68 dnia 30.05.2014 r., obecnie przekazana Prezydentowi do podpisu) to efekt wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE oraz próba ujednolicenia i doprecyzowania przepisów dotyczących umów konsumenckich zawieranych w lokalu przedsiębiorstwa, w zakresie obowiązków informacyjnych, jak również przepisów dotyczących umów konsumenckich zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość.

Dzięki nowej procedurze nastąpi ujednolicenie przepisów państw członkowskich Unii Europejskiej, co na pewno przyczyni się do standaryzacji rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorców. Pojawiły się argumenty, że ułatwi to przedsiębiorcom możliwość ekspansji do innych krajów, gdyż będą mogli stosować standardowe rozwiązania w każdym z państw. Z drugiej jednak strony, coraz częściej mówi się o tym, że wprowadzenie nowej ustawy pogorszy sytuację sprzedawców, a najbardziej ucierpią na tym „małe sklepy”.

Co zatem niesie ze sobą nowa regulacja praw konsumenta? Przede wszystkim należy zauważyć, że nowa regulacja jest powrotem do „starego porządku”, który był dużo bardziej przyjazny konsumentowi niż obecnie jeszcze obowiązująca ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawa ta niesie ze sobą jednolite uregulowanie sprzedaży. Wprowadzona zostaje odpowiedzialność za jakość sprzedanego towaru, co jest właśnie „kością niezgody” oraz stanowi przedmiot wielu dyskusji.

Zmiany w prawach konsumenta

W obecnym uregulowaniu prawnym, gdy konsument żąda zwrotu pieniędzy, sprzedawca może zaproponować naprawę lub wymianę towaru. W ustawie o prawach konsumenta to konsument będzie miał prawo wyboru. Czy zatem przedsiębiorcy podzielą los pewnego sklepu, który wprowadził możliwość otrzymania nowej koszulki, w wypadku, gdyby nadruk na uprzednio kupionej, nie spełniał wymagań klienta? W opisanej sytuacji konsument za darmo otrzymywał nową koszulką bez obowiązku zwrotu poprzedniej. Dzięki wprowadzonym „udogodnieniom” sklep ten stał się popularny, a na wielu forach internetowych pojawiły się wskazówki o tym jak za darmo uzyskać koszulki. Opcja „wymiany” cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że sklep musiał usunąć ją z oferowanych sposobów reklamacji. Czy zatem ten sam los spotka sprzedawców sprzętu elektronicznego?

Sprzedawcy obawiają się, że jeżeli to konsument dokona wyboru tego, w jakiej formie odbywała się będzie wymiana lub naprawa sprzętu, to będą oni ponosić dużo większe koszty. Obecnie reklamowane towary mogą być poddawane naprawie wiele razy, a nabywca nie ma możliwości odstąpienia od umowy, jeżeli wada nie jest istotna. Nowa ustawa o prawach konsumenta wprowadza możliwość żądania zwrotu pieniędzy lub wymiany towaru na nowy od razu w sytuacji, gdy jest on wadliwy. Sklep może zaoferować naprawę sprzętu, jednakże wprowadzono ograniczenie tej możliwość do sytuacji, gdy wada jest „drobna” oraz tylko jednorazowo.

UOKIK: Niedozwolone postanowienia umowne

Zadaj pytanie na Forum


Zobacz również: Odstąpienie od umowy – zmiany w 2014 r.

W świetle nowej ustawy nie uległ zmianie okres, w którym możemy zgłaszać reklamację. Natomiast został wydłużony okres ochrony konsumentów w związku z domniemaniem istnienia wady ukrytej w momencie sprzedaży. Domniemanie prawne, co do jej występowania, wydłużono z pół roku do roku.

Ponadto ustawa między innymi wprowadza możliwość zwrotu towaru zakupionego przez Internet bądź telefon, bez podania przyczyny, w ciągu 14 zamiast 10 dni. W przypadku zwrotu to przedsiębiorca ponosił będzie koszty, np. przesyłki.

Czy zatem przepisy te doprowadzą do darmowej wymiany sprzętu na nowy? Po analizie postanowień ustawy wydawać by się mogło, że „problematyczna” wymiana towaru na nowy miałaby miejsce tylko w sytuacji, gdy sprzęt posiada istotną wadę. Ponadto obowiązek wymiany towaru bądź zwrotu pieniędzy występować będzie w sytuacji, gdy sprzęt był naprawiany więcej niż jeden raz. Wydaje się zatem, że wskazane tu przesłanki są wystarczające, aby chronić przedsiębiorców przed „bezpodstawnymi” wymianami.

Zapisz się na nasz newsletter


Paulina Wysocka

Aplikant radcowski

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k.

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...