Akcyza na e-papierosy i wyroby nowatorskie od 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Akcyza na e-papierosy i wyroby nowatorskie od 2018 r./ fot. Fotolia
Od 2018 r. ma nastąpić zwiększenie cen płynów do e-papierosów i wyrobów nowatorskich. Ministerstwo Finansów proponuje obciążenie liquidów do e-papierosów akcyzą w wysokości 0,70 zł/1 ml oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych w wysokości 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 % średniej ważonej detalicznej ceny tytoniu do palenia;. Jeżeli przepisy wejdą w życie spowoduje to nawet dwukrotny wzrost cen.

Zobacz aktualne: Akcyza na e-papierosy jednak od 2019 r.

Do tej pory e-papierosy i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe nie były objęte żadną akcyzą. To ma się jednak wkrótce zmienić. Ministerstwo Finansów proponuje aby do katalogu wyrobów objętych akcyzą dodano właśnie liquidy oraz wyroby nowatorskie. W ten sposób jednoznacznie stwierdzono, że e-papierosy to używka, tak samo jak zwykłe papierosy.

Nowelizacja przewiduje zastosowanie ogólnych dotyczących opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych w stosunku do liquidów i wyrobów nowatorskich. Dotyczy to również powstania obowiązku podatkowego, przedmiotu opodatkowania, opodatkowania ubytków, właściwości organów podatkowych, rejestracji podmiotów, deklaracji podatkowych i terminów płatności akcyzy oraz importu.

Ministerstwo Finansów określa wysokość akcyzy na liquidy na 0,70 zł/1ml, natomiast na nowatorskie wyroby tytoniowe – 141,29 zł/kg i 31,41 % średniej ważonej detalicznej ceny tytoniu do palenia. Szacuje się, że ceny za te produkty mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie.

Przewidywane są także zwolnienia z akcyzy podobne jak w przypadku  zwolnień stosowanych dla wyrobów tytoniowych. Będą one stosowane m.in. w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego płynu do papierosów elektronicznych przez osobę fizyczną osobiście na jej własny użytek, nie w celach handlowych, a także w przypadku importu płynu do papierosów elektronicznych przywożonego w bagażu osobistym podróżnego, który ukończył 17 lat.

Projekt budzi wiele kontrowersji. Ministerstwo podnosi, że takie opodatkowanie wprowadzono już w wielu państwach europejskich, a kilka innych zamierza je wprowadzić. Zmiana ma zwiększyć wpływy do budżetu o prawie 100 mln zł rocznie.

Przedsiębiorcy podnoszą, że akcyza na e-papierosy zepchnie większość tego rynku do szarej strefy. Najczęściej przywoływany jest tutaj przykład Włoch gdzie wprowadzono podobne obciążenie. Około 80 % rynku przeniosło się do szarej strefy, spadła wysokość wpływów z podatku VAT, i wiele osób zatrudnionych w tej branży straciło pracę.

Należy zaznaczyć, że temat akcyzy na e-papierosy jest na razie na etapie projektowania i konsultacji. Oznacza to, że jeszcze nie jest pewne czy w ogóle, i na jakich zasadach proponowana akcyza zostanie wprowadzona. W projekcie ustalono, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2018 r. jednak ustawodawca może postanowić inaczej.

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...