Place zabaw pod międzynarodową kontrolą

14 % placów zabaw w Polsce zostanie zlikwidowana z powodu uchybień.
Po sprawdzeniu łącznie 16 tys. placów zabaw część z nich zostanie zlikwidowana z powodów bezpieczeństwa. Taką decyzję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zabawa w piaskownicy czy na huśtawkach oprócz tego, że powinna być przyjemna musi być również bezpieczna dla dziecka i jego opiekunów. Trzeba brać tutaj pod uwagę odpowiednie ogrodzenie, otoczenie oraz stan urządzeń, które się na placu znajdują. Wymaga to stałej dbałości, konserwacji i nielekceważenia obowiązków przez nadzorujących – administratorów, właścicieli oraz organy kontrolne.

Przedstawiciele państw takich jak: Bułgaria, Dania, Estonia, Holandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia oraz Polska przeprowadzili kontrolę placów zabaw. W ramach rocznego projektu współfinansowanego przez Komisję Europejską sprawdzono16 tys. tego typu obiektów.

Polska kontrola

Inicjatorem akcji była Polska i dlatego kontrola przeprowadzona przez nasze państwo objęła największą liczbę placów zabaw – ponad 13 tys. Uchybienia dotyczyły tylko 14% z nich. Dla porównania warto wspomnieć, że w innych krajach wyniki wypadły o wiele gorzej. W Bułgarii aż 4 tys. na blisko 6 tys. urządzeń okazało się nieprawidłowych. W Estonii co piąty skontrolowany plac nie spełniał wymagań bezpieczeństwa, natomiast na Słowacji uchybienia była na 60% placów zabaw.

Kto wykonywał kontrolę

Ponieważ kontrola tego typu wymaga wiedzy i doświadczenia mógł ją przeprowadzić Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w zakresie wymagań technicznych. Badał on i przeprowadzał analizę ogólnego stanu infrastruktury. Producenci, importerzy i hurtownicy byli sprawdzani przez Inspekcję Handlową.

Najczęstsze problemy

Do najczęstszych uchybień i nieprawidłowości zaliczyć należy:

  • brak wymaganej dokumentacji, w szczególności instrukcji obsługi, konserwacji i montażu urządzeń; w ten sposób producenci nie mogą udowodnić, że urządzenie, które wytworzyli jest zgodne z obowiązującymi normami;
  • brak wiedzy administratorów o swoich obowiązkach; często nie wiedzą oni na przykład, że powinni przeprowadzać gruntowna kontrolę raz na 5 lat, natomiast rutynowe badania - co najmniej raz na tydzień.

Nakaz rozbiórki

Po przeprowadzeniu kontroli placów zabaw wydane zostały nakazy rozbiórki23 tego typu obiektów oraz całkowitej likwidacji 15 placów zabaw. Ponadto wydanych zostało blisko 650 zaleceń przez Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego. Zalecenie skierowane były do zarządzających miejscami zabaw i dotyczyły m.in. uszkodzeń sprzętów, ich za małą stabilnością, zaniedbań w zakresie konserwacji oraz uszkodzeń stwarzających ryzyko zranienia.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Przewodnik

Opracowany został przewodnik dla administratorów i właścicieli, którzy odpowiadają za stan placów; są to spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, dozorcy lub administratorzy budynków. Określa on m.in. co zrobić by uniknąć problemów związanych z bezpieczeństwem, jak i kiedy przeprowadzane powinny być kontrole.

Źródło: www.uokik.gov.pl

Zadaj pytanie: Forum

Prawo
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim
20 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm
20 maja 2025

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

pokaż więcej
Proszę czekać...