Do jakiego lekarza należy mieć skierowanie?

Katarzyna Redmerska
Dziennikarka medyczno-prawna
rozwiń więcej
Skierowanie do lekarza specjalisty / Do jakiego lekarza należy mieć skierowanie?

Skierowanie do lekarza specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu w zależności od postawionej diagnozy bądź też poczynionych obserwacji może zadecydować o skierowaniu pacjenta na badania, zastosować leczenie lub wystawić skierowanie do lekarza specjalisty. Poniżej publikujemy, do jakiego lekarza należy mieć skierowanie.

rozwiń >

Skierowanie do lekarza specjalisty - jak otrzymać?

Do rozpoznania i leczenia wielu chorób wymagana jest konsultacja z lekarzem konkretnej specjalizacji. Aby umówić się m.in. na wizytę do endokrynologa czy kardiologa – potrzebne jest skierowanie. 

Kto może wystawić skierowanie do lekarza specjalisty?

Leczenie specjalistyczne wymaga skierowania. Pacjent może otrzymać takie skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, którym jest zarówno: internista, pediatra, lekarz medycyny rodzinnej, a także lekarze innych specjalizacji. Jeśli zajdzie taka konieczność to skierowanie do specjalisty może wypisać również lekarz innej specjalizacji. 

Skierowania do specjalistów są ponadto wystawiane pacjentom po wyjściu ze szpitala w ramach kontynuacji dotychczasowego leczenia.

Skierowanie tylko po wcześniejszych badaniach

Chcąc uzyskać skierowanie, pacjent musi mieć udowodnione istnienie odpowiednich wskazań do objęcia leczeniem specjalistycznym – nie ma możliwości, aby zażądać wystawienia skierowania do specjalisty bez wcześniejszych badań. Decyzję o wystawieniu skierowania zawsze podejmuje lekarz na podstawie zebranego wywiadu, przeprowadzonych badań i zleconych badań dodatkowych. Lekarz  powinien wystawić skierowanie w sytuacji, gdy zachodzi konieczność wykonania badań, których sam nie może zlecić bądź w przypadku, gdy diagnostyka wymaga specjalistycznej wiedzy. 

Dwa rodzaje skierowań

Skierowanie do lekarza specjalisty może być dwojakiego rodzaju: 

  • do poradni specjalistycznej z prośbą o poradę konsultacyjną specjalisty, 
  • do poradni specjalistycznej z prośbą o objęcie leczeniem stałym. 

Porada konsultacyjna specjalisty to wydanie przez specjalistę opinii o stanie zdrowia pacjenta i wskazanie dalszego toku leczenia na podstawie wykonanych badań diagnostycznych. W takim przypadku skierowanie wystawia się jednorazowo. Przy długotrwałym leczeniu lekarz rodzinny wystawia skierowanie z adnotacją o objęciu stałym leczeniem pacjenta – nie określając liczby porad. Oznacza to, że w trakcie pierwszej wizyty specjalista decyduje o tym, czy wystarczy jednorazowa konsultacja, czy też konieczne będzie przejęcie leczenia. 

Od momentu przejęcia leczenia, to lekarz specjalista kieruje pacjenta na potrzebne badania diagnostyczne, niezbędne w przebiegu dalszego leczenia. W przypadku, gdy ubezpieczony objęty jest leczeniem specjalistycznym i wymaga wykonania badań kontrolnych, skierowanie na te badania wydaje lekarz specjalista. Badania należy wykonywać w placówkach wskazanych przez lekarza kierującego. 

Obowiązkiem ambulatoryjnego lecznictwa specjalistycznego, które przejmuje pacjenta do stałego leczenia, jest wykonanie wszystkich zlecanych badań na swój koszt. Placówka POZ zaś, kierując pacjenta do leczenia specjalistycznego, ma obowiązek wykonać badania niezbędne w celu potwierdzenia wstępnego rozpoznania mieszczącego się w kompetencji lekarza POZ. 

Specjaliści - do których tylko ze skierowaniem?

Pacjent chcący skorzystać z pomocy lekarskiej przysługującej mu w ramach NFZ, musi mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do następujących specjalistów:

  • Alergolog, 
  • Chirurg, 
  • Dermatolog, 
  • Diabetolog, 
  • Endokrynolog, 
  • Gastrolog, 
  • Genetyk, 
  • Geriatra, 
  • Hematolog, 
  • Immunolog, 
  • Kardiolog, 
  • Laryngolog, 
  • Neurolog, 
  • Okulista, 
  • Ortopeda, 
  • Proktolog. 

Należy pamiętać, że w nagłym przypadku, który wymaga natychmiastowej interwencji – skierowanie nie jest wymagane. Pacjenci w trybie nagłym przyjmowani są do szpitala lub szpitalnego oddziału ratunkowego, gdzie kwalifikowani są do jednej z kategorii medycznych: 

  • stan nagły (niezwłoczne udzielenie świadczenia), 
  • przypadek pilny (konieczność pilnego udzielenia świadczenia ze względu na dynamikę procesu chorobowego oraz możliwość pogorszenia stanu zdrowia bądź znaczącego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia), 
  • przypadek stabilny

Decyzję, do której kategorii zostanie zakwalifikowany pacjent, podejmuje lekarz.  

Dla kogo uzyskanie porady lekarskiej bez skierowania?

Jest grupa osób zwolnionych z konieczności posiadania skierowania do konkretnego specjalisty. W świetle obowiązujących przepisów prawa należą do nich: 

  • chorzy na gruźlicę, 
  • zakażeni wirusem HIV, 
  • inwalidzi wojenni i wojskowi, 
  • osoby represjonowane, 
  • kombatanci, 
  • niewidome ofiary działań wojennych, 
  • osoby uzależnione (wyłącznie w obszarze lecznictwa odwykowego), 
  • żołnierze i weterani (wyłącznie w obszarze urazów bądź chorób nabytych w trakcie wykonywania zadań poza granicami państwa). 

Ile trwa ważność skierowania?

Co do zasady, skierowania są ważne bezterminowo lub też do ustania przyczyny wystawienia. Wyjątek stanowią przypadki zabiegów fizjoterapeutycznych – tutaj skierowanie należy przedstawić w ciągu 30 dni od daty wystawienia.

Korzystanie z e-skierowania

Od 2021 roku skierowania wystawia się wyłącznie w formie elektronicznej. Zainteresowany, który ma zamiar zarejestrować się do specjalisty na podstawie e-skierowania musi podać 4-cyfrowy kod, a także numer PESEL. Poprzez takie działanie nie ma konieczności dostarczania oryginału skierowania do danej placówki medycznej. Elektroniczny dokument bardzo wiele upraszcza, przede wszystkim nie dochodzi do pomyłki wynikającej z nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu. Ponadto informacje o wystawieniu skierowania są przechowywane w Internetowym Koncie Pacjenta – proces ten pozwala uniknąć problemów z ewentualnym zgubieniem skierowania (można się bowiem w każdej chwili zalogować, po czym sprawdzić kod e-skierowania). 

Gdzie należy zapisać się do lekarza specjalisty?

W przypadku wizyt u lekarzy specjalistów nie obowiązuje rejonizacja. Pacjent może zarejestrować się osobiście bądź telefonicznie w placówce medycznej, którą wybierze. W przypadku e-skierowań nie trzeba dostarczać do przychodni żadnych dokumentów. 

Skierowanie do lekarza przyjmującego odpłatnie

Lekarze przyjmujący prywatnie nie wymagają posiadania skierowania. 

Sprawdzenie, jakie skierowanie zostało wystawione

Chcąc sprawdzić, jakie skierowanie zostało nam wystawione, należy wejść na serwis IKP (pacjent.gov.pl), tam znajduje się zakładka "skierowania", a w niej lista wystawionych skierowań wraz z ich statusem (wystawione, zarejestrowane, zrealizowane).

Zobacz także: Endokrynologia 

Prawo
Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...