REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie wstecz - czy lekarz może je wystawić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Zwolnienie lekarskie wstecz
Zwolnienie lekarskie L4 wstecz - czy lekarz może je wystawić?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie wstecz. Na jakich zasadach wystawia się tego typu zwolnienia? Na jak długi okres można wystawić L4 wstecz? Każdy ubezpieczony pracownik powinien znać odpowiedzi na te pytania. Pozwoli to w pełni korzystać z przysługujących mu praw, jak i odpowiednio przestrzegać wymaganych zasad i obowiązków.

Zwolnienie lekarskie wstecz. Podstawa prawna L4 z datą wsteczną 

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest od dnia przeprowadzenia badania bądź też od dnia następującego bezpośrednio po tym dniu. W szczególnych jednak przypadkach możliwe jest wystawienie L4 z datą wsteczną. Główną podstawą prawną takiego rozwiązania są regulacje prawne, mowa tutaj o ustawie z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. 

REKLAMA

L4 - ile dni wstecz?

Zdarza się, że na początku choroby pacjent nie ma możliwości udać się do lekarza lub wezwać lekarza na domową wizytę. Jak zatem ma się w takiej sytuacji zachować, aby pracodawca przyjął jego nieobecność w pracy za zasadną, zaś on sam otrzymał należne za to świadczenie? Otóż prawo dopuszcza możliwość wystawiania zwolnienia lekarskiego wstecz – data takiego zwolnienia nie może przekroczyć trzech dni. (Zwolnienie na dłuższy okres może wystawić jedynie lekarz psychiatra). Chcąc uzyskać tego typu zwolnienie, chory pracownik powinien udać się do lekarza i następnie poddać odpowiednim badaniom, potwierdzającym fakt bycia chorym, a tym samym bycia nie zdolnym do pracy we wskazanym terminie. W przypadku chorych, nie chcących opuszczać domu – mogą oni skorzystać z dostępnych stron internetowych, które mają w swojej ofercie generowanie zwolnień. Następnie wypełnić odpowiedni formularz, po czym nastąpi przekierowanie do płatności. Gdy wpłata zostanie zaksięgowana, L4 zostanie wystawione i automatycznie przesłane do chorego. 

Jak uzyskać zwolnienie wstecz?

Chcąc uzyskać zwolnienie wstecz, należy postępować analogicznie jak w przypadku zwykłego zwolnienia lekarskiego. W sposób tradycyjny – udając się do lekarza i poddają się badaniu. Po przeprowadzeniu badania, lekarz zadecyduje o wystawieniu zwolnienia lekarskiego. Można także skorzystać z opcji, jaką jest konsultacja telefoniczna ze specjalistą bądź wideo-spotkanie. Podczas takiego kontaktu pacjent-lekarz, zostanie przeprowadzony wywiad lekarski, pozwalający lekarzowi podjąć decyzję o urlopie chorobowym, w tym formie dalszego leczenia. Chory pacjent może także skorzystać ze stron internetowych, oferujących wyżej wspomniane generowanie zaświadczeń tego typu. Strony są łatwe w obsłudze i pozwalają na szybkie uzyskanie zwolnienia – znajduje się na nich formularz dotyczący stanu zdrowia i zaobserwowanych dolegliwości. Po wypełnieniu ankiety, następuje przekierowanie do płatności, gdzie po zaksięgowaniu odpowiedniej wpłaty, zwolnienie zostaje natychmiast wygenerowane i przesłane na konto pacjenta.

L4 i obowiązujące w jego trakcie świadczenia

Chory pacjent bardzo często zastanawia, czy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, zostanie mu wypłacone należne świadczenie pieniężne w postaci wynagrodzenia chorobowego bądź też zasiłku. I tutaj sytuacja przedstawia się tak samo jak w przypadku standardowego zwolnienia lekarskiego. Pracownik ma do wykorzystania okres 182 dni zwolnienia w ciągu roku. W przypadku kobiet w ciąży i osób chorujących na gruźlicę – okres ten wydłuża się do 270 dni. Bez względu na przedział czasowy w jakim trwa zwolnienie lekarskie – podczas jego obowiązywania będzie wypłacane wynagrodzenie, jak i zasiłek. Nie inaczej jest w temacie zwolnienia wstecz – jedno i drugie świadczenie zostaje wypłacone w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia, stanowiącej średnie wynagrodzenie otrzymane przez chorego pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Wyższy zasiłek otrzymają jedynie kobiety w ciąży i osoby, których zdrowie doznało uszczerbku w drodze do lub z pracy – tutaj świadczenie zostanie wypłacone w pełnym wymiarze wynagrodzenia, czyli w 100 proc. 

Utrata świadczenia chorobowego

Chory pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim, powinien się liczyć z możliwością specjalnej kontroli, do której uprzywilejowany jest zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawca. Przeprowadzona kontrola ma na celu potwierdzić zasadność urlopu chorobowego. Ponadto może także zostać powołana specjalna komisja lekarska. W przypadku, gdy okaże się, że w trakcie trwania zwolnienia chory pracownik nie przestrzega zaleceń lekarskich lub jego stan umożliwia podjęcie pracy – traci on przysługujące mu świadczenia. Ale to nie wszystko, zostaje  ponadto zobowiązany do oddania otrzymanych wcześniej rat zasiłku wraz z doliczonymi odsetkami. Świadczenia pieniężne mogą zostać odebrane również w sytuacji, gdy chory pracownik w trakcie trwania zwolnienia podejmuje się pracy bądź czynności mających na celu zarobek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

REKLAMA

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

REKLAMA

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

REKLAMA