REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie wstecz - czy lekarz może je wystawić?

Dziennikarka medyczno-prawna
Zwolnienie lekarskie wstecz
Zwolnienie lekarskie L4 wstecz - czy lekarz może je wystawić?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie wstecz. Na jakich zasadach wystawia się tego typu zwolnienia? Na jak długi okres można wystawić L4 wstecz? Każdy ubezpieczony pracownik powinien znać odpowiedzi na te pytania. Pozwoli to w pełni korzystać z przysługujących mu praw, jak i odpowiednio przestrzegać wymaganych zasad i obowiązków.

Zwolnienie lekarskie wstecz. Podstawa prawna L4 z datą wsteczną 

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest od dnia przeprowadzenia badania bądź też od dnia następującego bezpośrednio po tym dniu. W szczególnych jednak przypadkach możliwe jest wystawienie L4 z datą wsteczną. Główną podstawą prawną takiego rozwiązania są regulacje prawne, mowa tutaj o ustawie z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. 

REKLAMA

L4 - ile dni wstecz?

Zdarza się, że na początku choroby pacjent nie ma możliwości udać się do lekarza lub wezwać lekarza na domową wizytę. Jak zatem ma się w takiej sytuacji zachować, aby pracodawca przyjął jego nieobecność w pracy za zasadną, zaś on sam otrzymał należne za to świadczenie? Otóż prawo dopuszcza możliwość wystawiania zwolnienia lekarskiego wstecz – data takiego zwolnienia nie może przekroczyć trzech dni. (Zwolnienie na dłuższy okres może wystawić jedynie lekarz psychiatra). Chcąc uzyskać tego typu zwolnienie, chory pracownik powinien udać się do lekarza i następnie poddać odpowiednim badaniom, potwierdzającym fakt bycia chorym, a tym samym bycia nie zdolnym do pracy we wskazanym terminie. W przypadku chorych, nie chcących opuszczać domu – mogą oni skorzystać z dostępnych stron internetowych, które mają w swojej ofercie generowanie zwolnień. Następnie wypełnić odpowiedni formularz, po czym nastąpi przekierowanie do płatności. Gdy wpłata zostanie zaksięgowana, L4 zostanie wystawione i automatycznie przesłane do chorego. 

Jak uzyskać zwolnienie wstecz?

Chcąc uzyskać zwolnienie wstecz, należy postępować analogicznie jak w przypadku zwykłego zwolnienia lekarskiego. W sposób tradycyjny – udając się do lekarza i poddają się badaniu. Po przeprowadzeniu badania, lekarz zadecyduje o wystawieniu zwolnienia lekarskiego. Można także skorzystać z opcji, jaką jest konsultacja telefoniczna ze specjalistą bądź wideo-spotkanie. Podczas takiego kontaktu pacjent-lekarz, zostanie przeprowadzony wywiad lekarski, pozwalający lekarzowi podjąć decyzję o urlopie chorobowym, w tym formie dalszego leczenia. Chory pacjent może także skorzystać ze stron internetowych, oferujących wyżej wspomniane generowanie zaświadczeń tego typu. Strony są łatwe w obsłudze i pozwalają na szybkie uzyskanie zwolnienia – znajduje się na nich formularz dotyczący stanu zdrowia i zaobserwowanych dolegliwości. Po wypełnieniu ankiety, następuje przekierowanie do płatności, gdzie po zaksięgowaniu odpowiedniej wpłaty, zwolnienie zostaje natychmiast wygenerowane i przesłane na konto pacjenta.

L4 i obowiązujące w jego trakcie świadczenia

Chory pacjent bardzo często zastanawia, czy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, zostanie mu wypłacone należne świadczenie pieniężne w postaci wynagrodzenia chorobowego bądź też zasiłku. I tutaj sytuacja przedstawia się tak samo jak w przypadku standardowego zwolnienia lekarskiego. Pracownik ma do wykorzystania okres 182 dni zwolnienia w ciągu roku. W przypadku kobiet w ciąży i osób chorujących na gruźlicę – okres ten wydłuża się do 270 dni. Bez względu na przedział czasowy w jakim trwa zwolnienie lekarskie – podczas jego obowiązywania będzie wypłacane wynagrodzenie, jak i zasiłek. Nie inaczej jest w temacie zwolnienia wstecz – jedno i drugie świadczenie zostaje wypłacone w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia, stanowiącej średnie wynagrodzenie otrzymane przez chorego pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Wyższy zasiłek otrzymają jedynie kobiety w ciąży i osoby, których zdrowie doznało uszczerbku w drodze do lub z pracy – tutaj świadczenie zostanie wypłacone w pełnym wymiarze wynagrodzenia, czyli w 100 proc. 

Utrata świadczenia chorobowego

Chory pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim, powinien się liczyć z możliwością specjalnej kontroli, do której uprzywilejowany jest zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawca. Przeprowadzona kontrola ma na celu potwierdzić zasadność urlopu chorobowego. Ponadto może także zostać powołana specjalna komisja lekarska. W przypadku, gdy okaże się, że w trakcie trwania zwolnienia chory pracownik nie przestrzega zaleceń lekarskich lub jego stan umożliwia podjęcie pracy – traci on przysługujące mu świadczenia. Ale to nie wszystko, zostaje  ponadto zobowiązany do oddania otrzymanych wcześniej rat zasiłku wraz z doliczonymi odsetkami. Świadczenia pieniężne mogą zostać odebrane również w sytuacji, gdy chory pracownik w trakcie trwania zwolnienia podejmuje się pracy bądź czynności mających na celu zarobek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA