Nadzwyczajna kasacja karna

Nadzwyczajna kasacja karna/ Fot. Fotolia / Fotolia
Rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do złożenia kasacji nadzwyczajnej w prawach karnych to główny postulat przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Uprawnienie do wniesienia nadzwyczajnej kasacji karnej ma przysługiwać także ministrowi sprawiedliwości.

Propozycja zmian w kodeksie postępowania karnego dotyczy rozszerzenia uprawnień ministra sprawiedliwości przed sądami karnymi. Zgodnie z założeniami projektu ma on, obok Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, mieć prawo do wniesienia kasacji od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie karne (tzw. kasacja nadzwyczajna uregulowana w art. 521 kpk).

Termin wniesienia kasacji nadzwyczajnej

Minister będzie mógł wnieść skargę na takich samych zasadach jak PG, RPO i RPD. Oznacza to, że nie będzie obowiązywał go trzydziestodniowy termin na wniesienie kasacji. Wskazany termin liczony jest co do zasady od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem. Natomiast kasacji na niekorzyść oskarżonego nie można wnieść po upływie pół roku od uprawomocnienia wyroku. Strona może to uczynić jedynie w ciągu jednego miesiąca.

Kasacja karna - opłata

Od kasacji nadzwyczajnej nie jest pobierana żadna opłata. Pismo wnosi się bezpośrednio do Sądu Najwyższego, który rozpatruje je na rozprawie.

Kiedy można wnieść kasację od wyroku w sprawie karnej?

Czym charakteryzuje się kasacja nadzwyczajna?

Kasacja nadzwyczajna a trójpodział władz

Zgodnie z opinią Prokuratora Generalnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa realizowanie przez ministra sprawiedliwości, jako członka rządu, polityki karnej oraz wpływ na praktykę orzeczniczą sądów w demokratycznym państwie prawa powinny mieć miejsce wyłącznie przez wykonywanie kompetencji w procesie tworzenia prawa, a nie uprawnień procesowych. Projekt został więc oceniony negatywnie. Zdaniem oceniających narusza zasadę trójpodziału władz.

Kasacja jako nadzwyczajny środek odwoławczy

Natomiast zdaniem sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach przyznanie MS uprawnienia do nadzwyczajnego środka odwoławczego, jakim jest kasacja, nie narusza trójpodziału władzy tym bardziej, że już takie prawo mają PG i RPO. W obecnym stanie prawnym MS nie ma  - zdaniem komisji - odpowiednich instrumentów prawnych do podjęcia skutecznych działań w związku ze skargami obywateli, które do niego wpływają.

Omawiany projekt został złożony do laski marszałkowskiej już w sierpniu 2012 roku. Teraz poparli go przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych. Ze względu na nieliczne poprawki projekt trafi ponownie do komisji. Na prawomocne wyroki jest wiele skarg, a sądy od czasu do czasu się mylą, więc lepiej zabezpieczyć wszelkie możliwości działania organów tak, by zasady praworządności były przestrzegane – stwierdził Józef Zych (PSL). Zaś zdaniem Andrzeja Dery (Sprawiedliwa Polska) przyznanie jeszcze jednemu podmiotowi prawa do składania kasacji jest wskazane z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej i indywidualnej.

Minister otrzyma również prawo wglądu do akt po zakończeniu postępowania.

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...