Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedura wniesienia kasacji

Kasacja wnoszona jest do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu drugiej instancji, który jako ostatni orzekał w sprawie.
Kasacja wnoszona jest do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu drugiej instancji, który jako ostatni orzekał w sprawie.

REKLAMA

REKLAMA

Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, który przysługuje stronom od prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji do Sądu Najwyższego. Mogą ją wnieść podmioty wskazane w art. 521 Kodeksu postępowania karnego od każdego prawomocnego orzeczenia sądowego.

Kto może wnieść kasację?

Kasację mogą wnieść strony w terminie 30 dni od doręczenia im wyroku sądu drugiej instancji z uzasadnieniem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy strona nie składała apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji, a wyrok sądu drugiej instancji utrzymał ten wyrok w mocy lub orzekł na korzyść strony, chyba że zachodzi bezwzględna przyczyna odwoławcza wskazana w art. 439 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

REKLAMA

REKLAMA

W kontekście uprawnień strony do wniesienia kasacji podkreślenia wymaga fakt, iż przy sporządzaniu kasacji obowiązuje tzw. przymus radcowsko - adwokacki, co oznacza iż pismo to musi być sporządzone i wniesione przez adwokata lub radcę prawnego tam gdzie na mocy przepisów Kodeksu postępowania karnego ma uprawnienie występować.

Kasację mogą wnieść również podmioty wskazane w treści art. 521 Kodeksu postępowania karnego tj. Rzecznik Praw Obywatelskich, Prokurator Generalny, a także Naczelny Prokurator Wojskowy, w sytuacjach w których funkcje oskarżyciela sprawował prokurator wojskowy (art. 672a Kodeksu postępowania karnego).

Zobacz portal: Prawnik.pl

Warunki formalne

Kasacja poza faktem, iż jako pismo procesowe jest objęte przymusem radcowsko - adwokacki musi również spełniać szereg innych wymogów, aby mogła być skutecznie wniesiona:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • musi być wniesiona z zachowaniem terminu, dla strony jest to 30 dni od doręczenia wyroku sądu drugiej instancji z uzasadnieniem, dla podmiotów z art. 521 Kodeksu postępowania karnego termin nie jest ograniczony, za wyjątkiem terminu 6 miesięcznego od uprawomocnienia się wyroku na wniesienie kasacji na niekorzyść oskarżonego;
 • musi spełniać wymogi formalne pisma procesowego (w tym zawierać zarzuty prawnie dopuszczalne);
 • musi być prawnie dopuszczalna dla danego podmiotu.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Procedura wniesienia kasacji

Kasacja wnoszona jest do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu drugiej instancji, który jako ostatni orzekał w sprawie. Musi być złożona w kilku egzemplarzach (tak, aby mógł być doręczony pozostałym stronom postępowania).

Kasacja pochodząca od strony musi być również należycie opłacona. Wysokość opłaty wynosi 450 zł (jeśli w pierwszej instancji orzekał sąd rejonowy) lub 750 zł (gdy w pierwszej instancji orzekał sąd okręgowy). Wskazanych opłat nie wnosi osoba pozbawiona wolności, żołnierz odbywający zasadniczą służbę wojskową lub pełniący służbę wojskową w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego. Jeżeli danej osoby nie stać na uiszczenie tej opłaty może wystąpić do sądu z wnioskiem o zwolnienie jej od wnoszenia tej opłaty.

W przypadku podmiotu określonego w art. 521 Kodeksu postępowania karnego wnosi on kasację bezpośrednio do Sądu Najwyższego i nie ponosi żadnych opłat z tego tytułu.

Zobacz: Kiedy można wnieść kasację

Sposób procedowania Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy po technicznym (fizycznym) przyjęciu danej kasacji (nadesłanej pocztą lub za złożonej na biurze podawczym) bada dopuszczalność formalnego przyjęcia tego pisma. W razie stwierdzenia braków Sąd Najwyższy odmawia przyjęcia kasacji (na to postanowienie służy zażalenie), zaś w razie przyjęcia kasacji i następczego spostrzeżenia, że jej rozpoznawanie jest niedopuszczalne Sąd Najwyższy pozostawia kasację bez rozpoznania.

W przypadku przyjęcia kasacji Sąd Najwyższy rozsyła jej kopię stronom, które mogą złożyć pisemną odpowiedź na kasację strony (w przypadku prokuratury jest to obligatoryjne).

Sąd Najwyższy rozpoznaje sprawę co do zasady na rozprawie (musi to uczynić, jeśli pochodzi ona od podmiotów wskazanych w art. 521 Kodeksu postępowania karnego). Sąd Najwyższy może rozpoznawać sprawę na posiedzeniu w trzech przypadkach:

 • gdy ustawa tak stanowi,
 • gdy kasacja (wniesiona przez stronę) jest oczywiście bezzasadna,
 • gdy uwzględnia kasację w całości wobec jej oczywistej zasadności.

Zobacz: Rodzaje wyroków

Granice rozpatrywania sprawy

Sąd Najwyższy rozpatruje sprawę w granicach zarzutów kasacji, za wyjątkiem trzech sytuacji:

 • w sytuacji określonej w przepisie art. 435 Kodeksu postępowania karnego, czyli sytuacji w której Sąd Najwyższy uchyla lub zmienia orzeczenie na korzyść współoskarżonych, choćby nie wnieśli kasacji, jeżeli je uchylił lub zmienił wyrok na rzecz współoskarżonego, którego środek odwoławczy dotyczył, gdy te same względy przemawiają za uchyleniem lub zmianą na rzecz tamtych;

Zobacz również serwis: Oskarżony przed sądem

Rodzaje orzeczeń Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy rozpoznając kasację może dokonać jednego z czterech wskazanych poniżej rozstrzygnięć:

 • uchylić zaskarżony wyrok i sprawę przekazać do ponownego rozpatrzenia sądowi II instancji (lub wyjątkowo sądowi pierwszej instancji),
 • uchylić zaskarżony wyrok i umorzyć całe postępowanie karne,
 • uchylić zaskarżony wyrok i uniewinnić oskarżonego (następuje to wyjątkowo, gdy jego skazanie jest oczywiście niesłuszne),
 • oddalić kasację.

Od wyroku Sądu Najwyższego nie służy już żaden środek odwoławczy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jendrusik4
  2021-08-31 12:23:04
  1. Chcę prostej odpowiedzi. Czy muszę być powiadomiony o złożonej kasacji .2 Czu muszę być powiadomiony o terminie rozprawy kasacyjnej.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pomnik przyrody

Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

Odpady komunalne

Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

Ochrona przyrody

Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

Park narodowy

Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

REKLAMA

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

REKLAMA

Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

REKLAMA