REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kasacja wnoszona jest do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu drugiej instancji, który jako ostatni orzekał w sprawie.
Kasacja wnoszona jest do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu drugiej instancji, który jako ostatni orzekał w sprawie.

REKLAMA

REKLAMA

Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, który przysługuje stronom od prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji do Sądu Najwyższego. Mogą ją wnieść podmioty wskazane w art. 521 Kodeksu postępowania karnego od każdego prawomocnego orzeczenia sądowego.

Kto może wnieść kasację?

Kasację mogą wnieść strony w terminie 30 dni od doręczenia im wyroku sądu drugiej instancji z uzasadnieniem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy strona nie składała apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji, a wyrok sądu drugiej instancji utrzymał ten wyrok w mocy lub orzekł na korzyść strony, chyba że zachodzi bezwzględna przyczyna odwoławcza wskazana w art. 439 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

REKLAMA

REKLAMA

W kontekście uprawnień strony do wniesienia kasacji podkreślenia wymaga fakt, iż przy sporządzaniu kasacji obowiązuje tzw. przymus radcowsko - adwokacki, co oznacza iż pismo to musi być sporządzone i wniesione przez adwokata lub radcę prawnego tam gdzie na mocy przepisów Kodeksu postępowania karnego ma uprawnienie występować.

Kasację mogą wnieść również podmioty wskazane w treści art. 521 Kodeksu postępowania karnego tj. Rzecznik Praw Obywatelskich, Prokurator Generalny, a także Naczelny Prokurator Wojskowy, w sytuacjach w których funkcje oskarżyciela sprawował prokurator wojskowy (art. 672a Kodeksu postępowania karnego).

Zobacz portal: Prawnik.pl

Warunki formalne

Kasacja poza faktem, iż jako pismo procesowe jest objęte przymusem radcowsko - adwokacki musi również spełniać szereg innych wymogów, aby mogła być skutecznie wniesiona:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • musi być wniesiona z zachowaniem terminu, dla strony jest to 30 dni od doręczenia wyroku sądu drugiej instancji z uzasadnieniem, dla podmiotów z art. 521 Kodeksu postępowania karnego termin nie jest ograniczony, za wyjątkiem terminu 6 miesięcznego od uprawomocnienia się wyroku na wniesienie kasacji na niekorzyść oskarżonego;
 • musi spełniać wymogi formalne pisma procesowego (w tym zawierać zarzuty prawnie dopuszczalne);
 • musi być prawnie dopuszczalna dla danego podmiotu.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Procedura wniesienia kasacji

Kasacja wnoszona jest do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu drugiej instancji, który jako ostatni orzekał w sprawie. Musi być złożona w kilku egzemplarzach (tak, aby mógł być doręczony pozostałym stronom postępowania).

Kasacja pochodząca od strony musi być również należycie opłacona. Wysokość opłaty wynosi 450 zł (jeśli w pierwszej instancji orzekał sąd rejonowy) lub 750 zł (gdy w pierwszej instancji orzekał sąd okręgowy). Wskazanych opłat nie wnosi osoba pozbawiona wolności, żołnierz odbywający zasadniczą służbę wojskową lub pełniący służbę wojskową w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego. Jeżeli danej osoby nie stać na uiszczenie tej opłaty może wystąpić do sądu z wnioskiem o zwolnienie jej od wnoszenia tej opłaty.

W przypadku podmiotu określonego w art. 521 Kodeksu postępowania karnego wnosi on kasację bezpośrednio do Sądu Najwyższego i nie ponosi żadnych opłat z tego tytułu.

Zobacz: Kiedy można wnieść kasację

Sposób procedowania Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy po technicznym (fizycznym) przyjęciu danej kasacji (nadesłanej pocztą lub za złożonej na biurze podawczym) bada dopuszczalność formalnego przyjęcia tego pisma. W razie stwierdzenia braków Sąd Najwyższy odmawia przyjęcia kasacji (na to postanowienie służy zażalenie), zaś w razie przyjęcia kasacji i następczego spostrzeżenia, że jej rozpoznawanie jest niedopuszczalne Sąd Najwyższy pozostawia kasację bez rozpoznania.

W przypadku przyjęcia kasacji Sąd Najwyższy rozsyła jej kopię stronom, które mogą złożyć pisemną odpowiedź na kasację strony (w przypadku prokuratury jest to obligatoryjne).

Sąd Najwyższy rozpoznaje sprawę co do zasady na rozprawie (musi to uczynić, jeśli pochodzi ona od podmiotów wskazanych w art. 521 Kodeksu postępowania karnego). Sąd Najwyższy może rozpoznawać sprawę na posiedzeniu w trzech przypadkach:

 • gdy ustawa tak stanowi,
 • gdy kasacja (wniesiona przez stronę) jest oczywiście bezzasadna,
 • gdy uwzględnia kasację w całości wobec jej oczywistej zasadności.

Zobacz: Rodzaje wyroków

Granice rozpatrywania sprawy

Sąd Najwyższy rozpatruje sprawę w granicach zarzutów kasacji, za wyjątkiem trzech sytuacji:

 • w sytuacji określonej w przepisie art. 435 Kodeksu postępowania karnego, czyli sytuacji w której Sąd Najwyższy uchyla lub zmienia orzeczenie na korzyść współoskarżonych, choćby nie wnieśli kasacji, jeżeli je uchylił lub zmienił wyrok na rzecz współoskarżonego, którego środek odwoławczy dotyczył, gdy te same względy przemawiają za uchyleniem lub zmianą na rzecz tamtych;

Zobacz również serwis: Oskarżony przed sądem

Rodzaje orzeczeń Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy rozpoznając kasację może dokonać jednego z czterech wskazanych poniżej rozstrzygnięć:

 • uchylić zaskarżony wyrok i sprawę przekazać do ponownego rozpatrzenia sądowi II instancji (lub wyjątkowo sądowi pierwszej instancji),
 • uchylić zaskarżony wyrok i umorzyć całe postępowanie karne,
 • uchylić zaskarżony wyrok i uniewinnić oskarżonego (następuje to wyjątkowo, gdy jego skazanie jest oczywiście niesłuszne),
 • oddalić kasację.

Od wyroku Sądu Najwyższego nie służy już żaden środek odwoławczy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA