Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym charakteryzuje się kasacja nadzwyczajna?

REKLAMA

REKLAMA

Kasacja nadzwyczajna to kasacja wnoszona na podstawie przepisu art. 521 Kodeksu postępowania karnego. Kasację nadzwyczajną może wnieść Rzecznik Praw Obywatelskich, Prokurator Generalny oraz Naczelny Prokurator Wojskowy. Kasację nadzwyczajną uprawnione podmioty mogą wnieść zarówno z własnej inicjatywy, jak i na wniosek stron.

Wspólne cechy kasacji zwyczajnej i nadzwyczajnej

Elementem wspólnym dla kasacji "zwyczajnej" oraz nadzwyczajnej jest podstawa zarzutów kasacyjnych albowiem oba rodzaje kasacji mogą być wniesione tylko z powodu zaistnienia uchybień wymienionych w art. 439 Kodeksu postępowania karnego lub zaistnienia sytuacji innego rażące naruszenia prawa, jeśli mogło mieć istotny wpływ na treść orzeczenia. Wspólnym elementem tych kasacji jest ich ostateczny charakter (nie przysługuje od ich rozstrzygnięć żaden środek odwoławczy).

REKLAMA

Zobacz portal: Prawnik.pl

Różnice w zakresie wnoszenia kasacji zwyczajnej i nadzwyczajnej

Przy porównywaniu procedury wnoszenia tych kasacji ujawnia się wiele różnic wymagających przedstawienia. Chodzi o to, że kasacji nadzwyczajnej nie dotyczy wiele ustawowych ograniczeń nałożonych na strony wnoszące kasację. Przedstawiając wskazane różnice należy zauważyć co następuje:

 • po pierwsze, kasacja nadzwyczajna może być wniesiona od każdego prawomocnego orzeczenia, zaś kasacja pochodząca od strony może być wniesiona tylko i wyłącznie od prawomocnego wyroku sądu odwoławczego. Oznacza to, iż zakres decyzji, które może zaskarżyć podmiot wskazany w art. 521 Kodeksu postępowania karnego jest znacznie szerszy i obejmować może nie tylko wyroki, ale i postanowienia (przykładowo również postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego);
 • po drugie, w przeciwieństwie do strony podmiot z art. 521 Kodeksu postępowania karnego nie ma ograniczonego terminu do wniesienia kasacji na korzyść oskarżonego, zaś termin do złożenia kasacji na niekorzyść również ma znacznie dłuższy, bo wynoszący aż 6 miesięcy (jest to termin nieprzekraczalny) a nie 1 miesiąca (jaki przysługuje stronie);
 • po trzecie, podmiot wnoszący kasację nadzwyczajną nie jest ograniczony rodzajem kary orzeczonej przez sąd, co oznacza, że może złożyć kasację w każdej sprawie niezależnie od treści wyroku;

W przypadku kasacji pochodzącej od strony, kasację na korzyść oskarżonego można wnieść tylko wówczas, gdy została wobec niego orzeczona kara bezwzględnego pozbawienia wolności, zaś na niekorzyść tylko wówczas, gdy oskarżony został uniewinniony, gdy sąd umorzył postępowania z powodu znikomej szkodliwości społecznej czynu oraz gdy sąd umorzył postępowania z uwagi na to, iż ustawa stanowi, że jego czyn nie podlega karze.

 • po czwarte, kasacja nadzwyczajna może być wniesiona bezpośrednio do Sądu Najwyższego i nie pobierana jest od niej żadna opłata (w przeciwieństwie do kasacji wnoszonej przez strony);
 • po piąte, Sąd Najwyższy musi zawsze rozpatrywać kasację wniesioną przez podmiot określony w art. 521 Kodeksu postępowania karnego na rozprawie, co nie jest regułą w odniesieniu do "zwyczajnej" kasacji (szczególnie jeśli jest ona oczywiście bezzasadna lub oczywiście słuszna).

Wykazane różnice nakazują wyróżnić kasację wnoszoną przez podmioty określone w przepisie art. 521 Kodeksu postępowania karnego (oraz Naczelnego Prokuratora Wojskowego) jako odrębny środek nadzwyczajnego zaskarżenia i uzasadnia tym samym jej określenie w literaturze jako kasacji nadzwyczajnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  M. Kamiński: w Dubaju zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. [Film z miejsca wypadku]

  Kamiński: w ZEA zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. (krótka)

  Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

  Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

  Wypadek na A1. Obrońca S. Majtczaka złożył wniosek o list żelazny

  Wypadek na A1. Mecenas Bartosz Tiutiunik, adwokat Sebastiana Majtczaka podejrzanego o spowodowanie wypadku na autostradzie, w którym zginęła 3-osobowa rodzina złożył wniosek o list żelazny dla swojego klienta. "Mojemu klientowi nie dano szansy na zajęcie stanowiska procesowego" - powiedział.

  Zwolnienie z podatku emerytur do 5 tys. zł brutto - obietnica wyborcza

  Po wygranych wyborach wprowadzimy zwolnienie od podatku dla wszystkich emerytów, którzy dostają emerytury do 5 tys. zł brutto, wszyscy inni zapłacą mniejszy podatek - zapowiedziała w opublikowanym w środę spocie wyborczym Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

  REKLAMA

  Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

  Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  REKLAMA

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  REKLAMA