Podejrzany i oskarżony w procesie karnym. Poznaj prawa i obowiązki

Magdalena Jochemczyk
Prawnik, podwójna absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunku prawo oraz administracja
rozwiń więcej
Podejrzany i oskarżony w procesie karnym. Poznaj prawa i obowiązki / Shutterstock

Posługując się terminologią prawniczą pojęcie podejrzanego i oskarżonego w procesie karnym ma kompletnie inne znaczenie. Jakie?

Kim jest podejrzany, a kim oskarżony?

Podejrzanym jest osoba, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego. 

Oskarżonym jest osoba, przeciwko której wniesiono oskarżenie do sądu lub osoba co do której prokurator złożył wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków przewidzianych za zarzucany mu występek (335 § 1 Kodeksu postępowania karnego; dalej jako: k.p.k.) lub wniosek o warunkowe umorzenie postępowania (336 k.p.k.). 

Prawa i obowiązki

Podejrzany wraz oskarżonym posiadają na gruncie prowadzonego postępowania karnego szereg obowiązków, a przede wszystkim przysługujących im praw

Obowiązkiem podejrzanego jest:

  • Poddanie się oględzinom zewnętrznym ciała (74 § 2 pkt. 1 k.p.k.), 
  • Poddanie się badaniom niepołączonym z naruszeniem integralności ciała (74 § 2 pkt. 1 k.p.k.),
  • Poddanie się badaniom psychologicznym i psychiatrycznym (74 § 2 pkt. 2 k.p.k.),
  • Umożliwić pobranie krwi, włosów, wymazów ze śluzówki policzków oraz innych wydzielin organizmu (74 § 2 pkt. 3 k.p.k.),
  • Informowanie organów o zmianie miejsca pobytu i zamieszkania (75 k.p.k.),
  • Stawianie się na wezwanie organów prowadzących postępowanie karne (75 k.p.k.),
  • W przypadku przebywania poza krajem podejrzany wskazuje adresata do doręczeń na terenie kraju – jeśli tego nie uczyni, pismo uważa się za doręczone (138 k.p.k.).

Przed pierwszym przesłuchaniem podejrzanego poucza się o treści art. 300 § 1 k.p.k. zgodnie z którym przysługuje mu prawo do: 

  • Informacji o treści stawianych zarzutów, 
  • Składania wyjaśnień lub odmowy składania wyjaśnień,
  • Odmowy odpowiedzi na poszczególne pytanie lub pytania,
  • Wnioskowania o dokonanie czynności,
  • Skorzystania z pomocy obrońcy,
  • Końcowego zaznajomienia z materiałami postępowania przygotowawczego,
  • Skorzystania z pomocy tłumacza,
  • Złożenia wyjaśnień na piśmie (tylko w postępowaniu przygotowawczym!)
  • Skorzystania z mediacji,
  • W przypadku posiadania obrońcy przez podejrzanego, obrońca może być obecny podczas przesłuchania podejrzanego,
  • Dostępu do akt sprawy oraz sporządzenia odpisów i kopii (należy pamiętać, że prokurator może wydać zarządzenie o odmowie udostępnienia akt sprawy zarówno podejrzanemu jak i jego obrońcy ze względu na ważny interes Państwa i dobro prowadzonego postępowania). 

Oskarżony jest bierną stroną postępowania karnego, a jego obowiązkiem jest:

  • Stawiać się na wezwanie sądu,
  • Informować sąd o zmianie adresu zamieszkania trwającej dłużej niż 7 dni,
  • Poddanie się oględzinom ciała, pobraniu odcisków palców, fotografowaniu, okazaniu, pobraniu krwi, wymazów z policzków, badaniom psychologicznym i psychiatrycznym (jw.)
Ważne

Oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swojej niewinności ani dostarczania dowodów na swoją niekorzyść (74 k.p.k.). 

Do najważniejszych uprawnień oskarżonego należą prawa do:

  • Udziału w rozprawie (374 § 1 k.p.k.),
  • Składania wniosków dowodowych, zaskarżanie orzeczeń oraz składania apelacji,
  • Skorzystania z pomocy tłumacza (72 § 1 k.p.k.),
  • Składania, a także odmowy składania wyjaśnień oraz odmowy odpowiedzi na pytanie (175 k.p.k.),
  • Uprawnienie do zadawania pytań świadkom (370 § 1 k.p.k.),
  • Jeśli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru i wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony może żądać, aby wyznaczono mu obrońcę z urzędu (78 § 1 k.p.k.). 

 

 

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Prawo
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

pokaż więcej
Proszę czekać...