reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Co muszę wiedzieć jako podejrzany?

Co muszę wiedzieć jako podejrzany?

Podejrzanym jest osoba, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z rozpoczęciem przesłuchania w charakterze podejrzanego.

Jeżeli otrzymałeś wezwania do stawienia się na przesłuchanie w charakterze podejrzanego skontaktuj się z osobą prowadząca postępowanie, ustal o jaką sprawę chodzi. Zanim pójdziesz na przesłuchanie przygotuj się do niego. Jeżeli termin przesłuchani jest zbyt bliski zawsze możesz go przełożyć. Pamiętaj że jako podejrzany możesz odmówić składania wyjaśnień. Skorzystanie z powyższego uprawnienia nie może rodzić dla Ciebie negatywnych konsekwencji procesowych. Jeżeli zdecydujesz się złożyć wyjaśnienia a obawiasz się kłopotliwych pytań ze strony prowadzącego przesłuchanie – już na samym początku uprzedź go że będziesz składać wyjaśnienia ale nie będziesz odpowiadać na pytania przesłuchującego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Twoje uprawnienia jako podejrzanego:

→ możesz złożyć wyjaśnienia

→ możesz odmówić składania wyjaśnień lub odpowiedzi na pytanie bez podania przyczyny

→ możesz złożyć wyjaśnienia także na piśmie

→ możesz żądać uzasadnienia przedstawionego zarzutu

→ możesz składać wnioski dowodowe

→ możesz żądać przesłuchania z udziałem obrońcy – adwokata

→ możesz żądać zapoznania się z materiałami postępowania po jego zakończeniu

→ możesz uzyskać wgląd w akta sprawy za zgodą prowadzącego postępowanie

→ możesz składać wnioski o dokonanie czynności śledztwa

→ możesz zapoznać się z treścią opinii biegłego

→ możesz żądać dopuszczenia do czynności przesłuchania świadków

Prowadzący postępowanie będą namawiać Cię do przyznania się do winy i dobrowolnego poddania karze, sugerując iż takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.  Przyznać się i złożyć wniosek o skazanie bez rozprawy możesz na każdym etapie postępowania przygotowawczego. Doświadczenie pokazuje jednak że w sądzie można uzyskać dużo korzystniejsze rozwiązanie niż proponowana na wstępie kara. Prokurator określając karę nie bierze pod uwagę okoliczności łagodzących takich jak właściwości i warunki osobiste, pojednanie się z pokrzywdzonym czy staranie o naprawienie szkody.

Zobacz: Prawo do obrony w procesie karnym

Jako podejrzany nie ponosisz odpowiedzialności za zatajenie prawdy lub mówienie nieprawdy. Nie masz obowiązku wskazania innych sprawców przestępstwa. Decydując się na złożenie wyjaśnień, możesz odnieść się jedynie do poszczególnych zarzutów.

Podejrzany nie ma obowiązku dostarczania dowodów przeciwko sobie ani na swoją korzyść.

Twoje obowiązki jako podejrzanego:

→ stawianie się na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze

→ zawiadomienie o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu trwającej dłużej niż 7 dni

→ poddanie się oględzinom zewnętrznym ciała a także innym badaniom nie naruszającym integralności ciała tj. pobraniu odcisków palców, wykonania fotografowi czy czynności okazania innym

→ poddanie się badaniom psychologicznym i psychiatrycznym a także badaniom połączonym z dokonywaniem zabiegów na ciele podejrzanego przez uprawnionego pracownik służby zdrowia z zachowaniem wskazań wiedzy lekarskiej

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama