Pojednawcze umorzenie postępowania w kodeksie karnym

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
rozwiń więcej
Pojednawcze umorzenie postępowania w kodeksie karnym. /fot. Fotolia
Nowelą z dnia 1 lipca 2015 roku do polskiego kodeksu karnego została wprowadzona całkowicie nowa instytucja pojednawczego umorzenia postępowania karnego. Aby mogło dojść do tego swoistego wykupienia się od odpowiedzialności karnej, niezbędnym jest aby pokrzywdzony złożył wniosek w tym względzie (na piśmie lub ustnie do protokołu) przed rozpoczęciem przewodu sądowego w pierwszej instancji.

Jeżeli pokrzywdzonym jest małoletni albo ubezwłasnowolniony całkowicie lub częściowo, prawa jego w zakresie złożenia wniosku wykonuje przedstawiciel ustawowy albo osoba, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje. Gdy zaś pokrzywdzonym jest osoba nieporadna, w szczególności ze względu na wiek lub stan zdrowia, przedmiotowy wniosek, może złożyć osoba, pod której pieczą pokrzywdzony pozostaje. Możliwość złożenia takiego wniosku została ograniczona do sytuacji gdy:

  • sprawca pojednał się z pokrzywdzonym,
  • szkoda wyrządzona przestępstwem została naprawiona lub sprawca zadośćuczynił wyrządzonej szkodzie.

Negatywną przesłanką uniemożliwiającą zakończenie postępowania na podstawie przepisu art. 59a kk, jest uprzednie skazanie sprawcy za przestępstwo umyślne z użyciem przemocy.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co więcej, regulacja ta jest ograniczona tylko do postępowań o występek zagrożony karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności, a także o występek przeciwko mieniu zagrożony karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, jak również o występek określony w art. 157 § 1 kk (średni uszczerbek na zdrowiu).

W przypadku gdy jednym przestępstwem została pokrzywdzona więcej niż jedna osoba do zastosowania przedmiotowej instytucji niezbędnym jest, aby sprawca naprawił szkodę oraz zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie względem wszystkich pokrzywdzonych. Wola wszystkich pokrzywdzonych będzie wówczas decydowała o możliwości zastosowania umorzenia restytucyjnego. Sprawca powinien naprawić szkodę w pełnym zakresie a nie jedynie częściowo. Dopiero bowiem całkowite zadośćuczynienie temu obowiązkowi otwiera drogę do złożenia wniosku o pojednawcze zakończenie sporu. 

Zobacz serwis: Kodeks karny

Wniosek w trybie art 59a kk może zostać złożony zarówno na etapie postępowania przygotowawczego jak i sądowego. W razie złożenia przedmiotowego wniosku, o jego uwzględnieniu bądź odmowie jego uwzględnienia rozstrzyga prokurator, a gdy złożono go po wniesieniu aktu oskarżenia - sąd. Pomimo złożenia wniosku może nie dojść do umorzenia postępowania jeśli organ dojdzie do przekonania, że w konkretnym stanie faktycznym umorzenie postępowania byłoby sprzeczne z realizacją celów kary, zarówno o charakterze  sprawiedliwościowym jak i prewencyjnym. Do momentu wydania postanowienia o umorzeniu postępowania wniosek może być też cofnięty przez samego pokrzywdzonego. Jako, że cofnięcie wniosku jest dla organu wiążące, postępowanie po jego cofnięciu będzie toczyło się w normalnym trybie.

Konsensualne umorzenie postępowania pozwoli sprawcy uniknąć trwającego często wiele miesięcy procesu oraz odpowiedzialności karnej. W przeciwieństwie do warunkowego umorzenia postępowania umorzenie pojednawcze nie wiąże się z orzeczeniem okresu próby, który niesie za sobą ryzyko podjęcia postępowania. Sprawca, wobec którego postępowanie zostanie umorzone, nie będzie również podlegał wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego a zatem pozostanie osobą niekaraną.

Prawo
Darmowe parkowanie w długi weekend majowy. Warszawa da odpocząć kierowcom
30 kwi 2024

Darmowe parkowanie w Warszawie. W tym roku długi weekend majowy ułożył się tak, że przez pięć dni, od środy do godz. 8.00 w poniedziałek, kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania nie muszą płacić za postój.

To była jedna z najgłośniejszych afer III RP. Sprawa Amber Gold wraca na wokandę
30 kwi 2024

Sprawa Amber Gold, jednej z najgłośniejszych afer III RP, wraca na wokandę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Sąd Apelacyjny w Warszawie ma rozstrzygnąć, czy państwo zapłaci odszkodowania poszkodowanym.

Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

pokaż więcej
Proszę czekać...