REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe parkowanie w długi weekend majowy. Warszawa da odpocząć kierowcom

Darmowe parkowanie. Warszawa
Darmowe parkowanie. Warszawa
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Darmowe parkowanie w Warszawie. W tym roku długi weekend majowy ułożył się tak, że przez pięć dni, od środy do godz. 8.00 w poniedziałek, kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania nie muszą płacić za postój.

Parkowanie jest darmowe, zgodnie z regulaminem warszawskiej strefy płatnego parkowania

1 maja (środa) i 3 maja (piątek) są dniami świątecznymi, a 2 maja, zgodnie z regulaminem warszawskiej strefy płatnego parkowania niestrzeżonego, nie jest pobierana opłata. Również w weekend (4 i 5 maja) parkowanie jest darmowe.

REKLAMA

Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 (z wyłączeniem 2 maja, 24 i 31 grudnia). W soboty, niedziele i w dni świąteczne parkowanie jest bezpłatne. Minimalna opłata za postój wynosi 0,50 zł, co równa się 10-minutowemu postojowi. Za pierwszą godzinę parkowania trzeba zapłacić 4,5 zł.

Komunikacja miejska w majówkę w Warszawie - co się zmienia?

W długi weekend majowy zmieni się rozkład komunikacji miejskiej w Warszawie. W środę i w piątek obowiązywał będzie świąteczny rozkład jazdy. W czwartek 2 maja sobotni rozkład, ale na wielu liniach będą dodatkowe kursy – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

W środę i piątek (1 i 3 maja) zostanie zawieszone kursowanie autobusów linii 126, a autobusy linii 735 nie będą podjeżdżały w tych dniach do przystanku Kupiecka. Dla linii 193 i 263 wprowadzone zostaną specjalne rozkłady jazdy. Ponadto w noce – od 30 kwietnia/1 maja do nocy 4/5 maja uruchomione zostaną nocne kursy linii M1 i M2.

W czwartek 2 maja komunikacja miejska będzie kursowała według sobotniego rozkładu jazdy. Tramwaje linii 2 (dla linii 31 będzie obowiązywał rozkład dnia powszedniego) i autobusy linii 120, 136, 138, 140, 145, 150, 178, 186, 190, 197, 500, 502, 504, 509, 520, 521, 523, 525, 527, 709, 710, 719, 724, 739, 742 i 743, a także metro będą kursowały ze zwiększoną częstością.

Dodatkowo w godzinach szczytu zostaną uruchomione linie 317, 331, 401 i 402. Autobusy linii 401 pojadą trasą skróconą Ursus-Niedźwiadek – Metro Służew. Linie 141, 173, 199, 218, 245 i 724 w wybranych kursach będą obsługiwane pojazdami o większej pojemności, a linia 409 zostanie zawieszona.

"Zostaną uruchomione przystanki Połczyńska – Parking P+R dla linii 73 i 26" – przekazał ZTM.

Autobusy linii L13, L28 i L30 będą kursowały według specjalnego rozkładu jazdy. Dla pozostałych linii lokalnych będzie obowiązywał sobotni rozkład.

Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej będą kursowały według rozkładu jazdy dnia powszedniego.

Utrudnienia w stołecznym ruchu na majówkę

Tramwajarze z Kasprzaka ostatnie utrudnienia w ruchu zaplanowali na majówkę. Razem z warszawskimi drogowcami w weekend, od 1 do 5 maja ułożą nowy asfalt na rondzie Tybetu i ulicy Kasprzaka. Kierowcy i komunikacja miejska pojadą objazdami - poinformował stołeczny ratusz.

Prace rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, z 30 kwietnia na 1 maja, i zakończą się w niedzielę, 5 maja, nad ranem. Tramwajarze ułożą nową nawierzchnię na rondzie Tybetu i skrzyżowaniu Ordona z Kasprzaka. Wspólnie z nimi Zarząd Dróg Miejskich wyremontuje obie jezdnie Kasprzaka pomiędzy rondem a Ordona i jezdnię w stronę centrum – od Wolskiej do Ordona.

Zamknięte będą: jezdnie ulic Wolskiej i Kasprzaka w kierunku centrum – od Goleszowskiej do Ordona, obie jezdnie Kasprzaka – od Ordona do Bema, ulica Ordona pomiędzy Wolską a Kasprzaka oraz rondo Tybetu.

Kierowcy nie przejadą przez skrzyżowanie alei Prymasa Tysiąclecia z Kasprzaka. Cały czas pozostaną otwarte wiadukty nad rondem Tybetu.

Utrudnienia będzie można ominąć ulicami Wolską i Płocką lub aleją Prymasa Tysiąclecia do Wolskiej albo Górczewskiej, a także Ordona, Jana Kazimierza i Sowińskiego. W czasie asfaltowania jezdni Kasprzaka na ulicy Jana Kazimierza zostaną wstrzymane prace, co pozwoli zmniejszyć plac budowy i poszerzyć drogę do sześciu metrów. W ten sposób, pomiędzy Gizów a Sowińskiego, zostaną wprowadzone dwa kierunki ruchu. "Ponieważ tymczasowa nawierzchnia będzie z kruszywa kamiennego, prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności" - przekazali drogowcy.

Kierowcy z Wolskiej, od strony Bemowa, nie zjadą w Kasprzaka. Na skrzyżowaniu z Elekcyjną będą mieli zakaz skrętu w prawo w Ordona. Także dalej, na skrzyżowaniu z aleją Prymasa Tysiąclecia, nie skręcą w kierunku Dworca Zachodniego. Również jadący Wolską z centrum nie skręcą w lewo w aleję Prymasa Tysiąclecia ani w Ordona. U zbiegu z Elekcyjną i Ordona będą mogli za to zawrócić. Wyjazd z Elekcyjnej na Wolską będzie dwoma pasami – w lewo lub w prawo, a z Ordona – jednym w każdym kierunku.

Obie jezdnie ulicy Kasprzaka zostaną zamknięte za skrzyżowaniem z ulicą Bema. Już wcześniej, przed skrzyżowaniem z Płocką, jezdnia Kasprzaka w stronę Bemowa zostanie zwężona. Kierowcy pojadą prosto jednym pasem, a na skrzyżowaniu z Bema będą mieli osobne pasy do skrętu w lewo lub prawo. Dalej Kasprzaka zostanie zamknięta aż do Ordona. Połączenie z Kasprzaka straci ulica Grabowska – trzeba będzie skręcić w Tylną i wyjechać na Wolską.

Dolna jezdnia alei Prymasa Tysiąclecia w kierunku Ochoty zostanie zamknięta od ulicy Wolskiej do ronda Tybetu. Jadący dołem od strony Górczewskiej będą musieli skręcić w Wolską. Jezdnia alei w kierunku Górczewskiej zostanie zamknięta od ulicy Parafialnej (za kładką dla pieszych). Kierowcy będą tu kierowani na wiadukt.

W miarę możliwości wykonawca umożliwi mieszkańcom osiedla Bliska Wola dojazd do domów zamkniętymi odcinkami ulic Ordona (od strony Jana Kazimierza) i Kasprzaka. Wyjazd z osiedla możliwy będzie tylko na aleję Prymasa Tysiąclecia.

Na fragmencie jezdni alei Prymasa Tysiąclecia w kierunku Górczewskiej, na dojeździe do stacji kontroli pojazdów, zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy.

W czasie robót część przejść dla pieszych będzie węższa. W przypadku zamknięcia zebry – przejście pozostanie otwarte z drugiej strony ulicy. Natomiast na większości przejść, z uwagi na bezpieczeństwo, zamknięte zostaną przejazdy rowerowe.

W tych miejscach rowerzyści będą musieli zsiąść z roweru: u zbiegu Kasprzaka i Ordona – przekraczając ulicę Kasprzaka po obu stronach skrzyżowania oraz po północnej stronie ulicy Ordona, na rondzie Tybetu – na każdym przejeździe. Zamknięta będzie też droga dla rowerów pomiędzy rondem a Bema. Po drugiej stronie zostanie wytyczony ciąg pieszo-rowerowy. Przejazdu rowerowego nie będzie też u zbiegu Wolskiej, Elekcyjnej i Ordona – przy przekraczaniu ulicy Ordona.

"Trasa autobusów linii 105 jadących z Bemowa zostanie skrócona do Cmentarza Wolskiego. Linie 414 i Z-5 nie wyjadą na trasy" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Autobusy 197 pomiędzy Cmentarzem Wolskim a pętlą Koło będą jeździły częściej. Linie 136, 167, 178, 184, 186, 523 i N43 kursujące aleją Prymasa Tysiąclecia przez rondo Tybetu przejadą nad skrzyżowaniem po wiaduktach, ominą więc przystanki PKP Wola na ulicach Wolskiej i Kasprzaka. Autobusy 167 i 184 będą kursowały ulicą Górczewską, a 178 do ronda Daszyńskiego dojadą Alejami Jerozolimskimi oraz ulicami Niemcewicza, Grójecką i Towarową.

Majówka w Warszawie - jakie atrakcje na długi weekend?

Pokaz w Multimedialnym Parku Fontann, Festiwal Europejski, Bieg Konstytucji 3 maja, otwarcie sezonu na bulwarach, zwiedzanie Domu Hansenów w Szuminie - między innymi te atrakcje czekają na warszawiaków w czasie majowego długiego weekendu.

O "mocy atrakcji", jakie czekają w majówkę na mieszkańców stolicy, mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej na promie "Wilga" - jednym z tych, które od 1 maja będą wozić pasażerów pomiędzy brzegami Wisły. "Zachęcam oczywiście do spacerów tutaj, na bulwarach, ale również po nowo otwartym moście pieszo-rowerowym, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Już podczas pierwszego tygodnia od otwarcia skorzystało z niego ponad 200 tys. osób" - powiedział prezydent.

Tegoroczna majówka zbiega się z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Europejski, w ramach którego zaplanowano koncerty i spektakle teatrów ulicznych. Na scenie pod hotelem Bristol włoskie szlagiery zaśpiewa Roberto Ruggeri, a francuskie piosenki wykona Chris Schittulli. Na jednym z balkonów hotelu wystąpią tenorzy z repertuarem Jana Kiepury.

"W tym wyjątkowym dniu Trakt Królewski stanie się kolorowym, europejskim miasteczkiem" - czytamy na stronie internetowej urzędu miasta. Od strony ulicy Królewskiej do placu Zamkowego przejdzie natomiast Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Mykanów", warsztaty "Roztańczona Europa" poprowadzą artyści ze Szkoły Musicalowej B&B.

Główne uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędą się na placu Zamkowym oraz na placu Piłsudskiego. Z ulicy Rychnowskiej przez Wał Miedzeszyński i most Siekierkowski, Wisłostradą, do granic miasta przejedzie parada samochodów odbywająca się pod hasłem "III Rajd Poloneza w Święto Konstytucji III Maja".

Od 1 do 4 maja o godzinie 21.30 odbywać się będą pokazy Multimedialnego Parku Fontann. "W tym roku fontanny zatańczą w rytm przebojów grupy ABBA" - czytamy. Wielkie Otwarcie Sezonu Dzielnicy Wisła zaplanowano na 25-26 maja.

"Tradycyjnie, jak co roku, również 1 maja uruchamiamy Warszawskie Linie Turystyczne. Z rejsów wiślanymi promami można korzystać bezpłatnie, a w zabytkowych autobusach i tramwajach obowiązują bilety i zniżki Warszawskiego Transportu Publicznego" - zapowiedział Trzaskowski. "To doskonała okazja, żeby zwiedzić stolicę lub pokazać jej uroki naszym gościom". W ofercie WLT są bezpłatne rejsy promami "Wilga", "Pliszka" i "Słonka". Na torowiska wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36, a także zabytkowe ikarusy i jelcz, tzw. ogórek.

"Zapraszamy również do spędzania wolnego czasu na terenach zielonych - czy to pięknie przebudowanym Polu Mokotowskim, czy też kopcu Czerniakowskim z parkiem akcji +Burza+" - zaznaczył prezydent Warszawy. "To niezwykłe miejsce zdobyło właśnie Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Zachęcam gorąco tych wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli, żeby odwiedzili to wyjątkowe miejsce" - dodał.

Majówkowy program przygotowało także warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które otwiera "sezon w Szuminie": pierwsze oprowadzanie po Domu Hansenów zaplanowano na 1 maja. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Zofii Garlińskiej-Hansen, której prace - zachowane w domu architektki i artystki oraz jej męża, architekta Oskara Hansena - pokazywane będą w trakcie oprowadzania. "Opowiemy także o poradach architektonicznych, których udzielała swoim sąsiadom" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia na stronie internetowej MSN. Na specjalne sąsiedzkie wizyty w domu zaprasza także Wanda Chróścicka, mieszkanka Szumina i dawna sąsiadka Hansenów.

Dom Hansenów należy do najmłodszych zabytków nowoczesnej architektury drewnianej w Polsce. Budynek powstały na przełomie lat 60. i 70. w oddalonej o 80 kilometrów od Warszawy wsi od 2017 r. jest własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gdy w 2018 r. został wpisany do rejestru zabytków, podkreślono wartość historyczną założenia jako unikalnego przykładu realizacji hansenowskiej teorii Formy Otwartej.

Długi weekend spędzić będzie można także w Łazienkach Królewskich, gdzie na gości czeka Piknik Europejski. Bezpłatnie będzie można obejrzeć wystawy stałe i czasowe, w tym kopię Konstytucji 3 maja wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Dostępne dla zwiedzających będą sale m.in. pałacu Na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, Pałacu Myślewickiego, Wodozbioru oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Z okazji Dnia Flagi zaplanowano m.in. plenerowy piknik tenisowy, a pod hasłem "Kolor flagi" działać będzie pracownia rodzinna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA