REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe parkowanie w długi weekend majowy. Warszawa da odpocząć kierowcom

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Darmowe parkowanie. Warszawa
Darmowe parkowanie. Warszawa
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Darmowe parkowanie w Warszawie. W tym roku długi weekend majowy ułożył się tak, że przez pięć dni, od środy do godz. 8.00 w poniedziałek, kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania nie muszą płacić za postój.

Parkowanie jest darmowe, zgodnie z regulaminem warszawskiej strefy płatnego parkowania

1 maja (środa) i 3 maja (piątek) są dniami świątecznymi, a 2 maja, zgodnie z regulaminem warszawskiej strefy płatnego parkowania niestrzeżonego, nie jest pobierana opłata. Również w weekend (4 i 5 maja) parkowanie jest darmowe.

REKLAMA

Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 (z wyłączeniem 2 maja, 24 i 31 grudnia). W soboty, niedziele i w dni świąteczne parkowanie jest bezpłatne. Minimalna opłata za postój wynosi 0,50 zł, co równa się 10-minutowemu postojowi. Za pierwszą godzinę parkowania trzeba zapłacić 4,5 zł.

Komunikacja miejska w majówkę w Warszawie - co się zmienia?

W długi weekend majowy zmieni się rozkład komunikacji miejskiej w Warszawie. W środę i w piątek obowiązywał będzie świąteczny rozkład jazdy. W czwartek 2 maja sobotni rozkład, ale na wielu liniach będą dodatkowe kursy – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

W środę i piątek (1 i 3 maja) zostanie zawieszone kursowanie autobusów linii 126, a autobusy linii 735 nie będą podjeżdżały w tych dniach do przystanku Kupiecka. Dla linii 193 i 263 wprowadzone zostaną specjalne rozkłady jazdy. Ponadto w noce – od 30 kwietnia/1 maja do nocy 4/5 maja uruchomione zostaną nocne kursy linii M1 i M2.

W czwartek 2 maja komunikacja miejska będzie kursowała według sobotniego rozkładu jazdy. Tramwaje linii 2 (dla linii 31 będzie obowiązywał rozkład dnia powszedniego) i autobusy linii 120, 136, 138, 140, 145, 150, 178, 186, 190, 197, 500, 502, 504, 509, 520, 521, 523, 525, 527, 709, 710, 719, 724, 739, 742 i 743, a także metro będą kursowały ze zwiększoną częstością.

Dodatkowo w godzinach szczytu zostaną uruchomione linie 317, 331, 401 i 402. Autobusy linii 401 pojadą trasą skróconą Ursus-Niedźwiadek – Metro Służew. Linie 141, 173, 199, 218, 245 i 724 w wybranych kursach będą obsługiwane pojazdami o większej pojemności, a linia 409 zostanie zawieszona.

"Zostaną uruchomione przystanki Połczyńska – Parking P+R dla linii 73 i 26" – przekazał ZTM.

Autobusy linii L13, L28 i L30 będą kursowały według specjalnego rozkładu jazdy. Dla pozostałych linii lokalnych będzie obowiązywał sobotni rozkład.

Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej będą kursowały według rozkładu jazdy dnia powszedniego.

Utrudnienia w stołecznym ruchu na majówkę

Tramwajarze z Kasprzaka ostatnie utrudnienia w ruchu zaplanowali na majówkę. Razem z warszawskimi drogowcami w weekend, od 1 do 5 maja ułożą nowy asfalt na rondzie Tybetu i ulicy Kasprzaka. Kierowcy i komunikacja miejska pojadą objazdami - poinformował stołeczny ratusz.

Prace rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, z 30 kwietnia na 1 maja, i zakończą się w niedzielę, 5 maja, nad ranem. Tramwajarze ułożą nową nawierzchnię na rondzie Tybetu i skrzyżowaniu Ordona z Kasprzaka. Wspólnie z nimi Zarząd Dróg Miejskich wyremontuje obie jezdnie Kasprzaka pomiędzy rondem a Ordona i jezdnię w stronę centrum – od Wolskiej do Ordona.

Zamknięte będą: jezdnie ulic Wolskiej i Kasprzaka w kierunku centrum – od Goleszowskiej do Ordona, obie jezdnie Kasprzaka – od Ordona do Bema, ulica Ordona pomiędzy Wolską a Kasprzaka oraz rondo Tybetu.

Kierowcy nie przejadą przez skrzyżowanie alei Prymasa Tysiąclecia z Kasprzaka. Cały czas pozostaną otwarte wiadukty nad rondem Tybetu.

Utrudnienia będzie można ominąć ulicami Wolską i Płocką lub aleją Prymasa Tysiąclecia do Wolskiej albo Górczewskiej, a także Ordona, Jana Kazimierza i Sowińskiego. W czasie asfaltowania jezdni Kasprzaka na ulicy Jana Kazimierza zostaną wstrzymane prace, co pozwoli zmniejszyć plac budowy i poszerzyć drogę do sześciu metrów. W ten sposób, pomiędzy Gizów a Sowińskiego, zostaną wprowadzone dwa kierunki ruchu. "Ponieważ tymczasowa nawierzchnia będzie z kruszywa kamiennego, prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności" - przekazali drogowcy.

Kierowcy z Wolskiej, od strony Bemowa, nie zjadą w Kasprzaka. Na skrzyżowaniu z Elekcyjną będą mieli zakaz skrętu w prawo w Ordona. Także dalej, na skrzyżowaniu z aleją Prymasa Tysiąclecia, nie skręcą w kierunku Dworca Zachodniego. Również jadący Wolską z centrum nie skręcą w lewo w aleję Prymasa Tysiąclecia ani w Ordona. U zbiegu z Elekcyjną i Ordona będą mogli za to zawrócić. Wyjazd z Elekcyjnej na Wolską będzie dwoma pasami – w lewo lub w prawo, a z Ordona – jednym w każdym kierunku.

Obie jezdnie ulicy Kasprzaka zostaną zamknięte za skrzyżowaniem z ulicą Bema. Już wcześniej, przed skrzyżowaniem z Płocką, jezdnia Kasprzaka w stronę Bemowa zostanie zwężona. Kierowcy pojadą prosto jednym pasem, a na skrzyżowaniu z Bema będą mieli osobne pasy do skrętu w lewo lub prawo. Dalej Kasprzaka zostanie zamknięta aż do Ordona. Połączenie z Kasprzaka straci ulica Grabowska – trzeba będzie skręcić w Tylną i wyjechać na Wolską.

Dolna jezdnia alei Prymasa Tysiąclecia w kierunku Ochoty zostanie zamknięta od ulicy Wolskiej do ronda Tybetu. Jadący dołem od strony Górczewskiej będą musieli skręcić w Wolską. Jezdnia alei w kierunku Górczewskiej zostanie zamknięta od ulicy Parafialnej (za kładką dla pieszych). Kierowcy będą tu kierowani na wiadukt.

W miarę możliwości wykonawca umożliwi mieszkańcom osiedla Bliska Wola dojazd do domów zamkniętymi odcinkami ulic Ordona (od strony Jana Kazimierza) i Kasprzaka. Wyjazd z osiedla możliwy będzie tylko na aleję Prymasa Tysiąclecia.

Na fragmencie jezdni alei Prymasa Tysiąclecia w kierunku Górczewskiej, na dojeździe do stacji kontroli pojazdów, zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy.

W czasie robót część przejść dla pieszych będzie węższa. W przypadku zamknięcia zebry – przejście pozostanie otwarte z drugiej strony ulicy. Natomiast na większości przejść, z uwagi na bezpieczeństwo, zamknięte zostaną przejazdy rowerowe.

W tych miejscach rowerzyści będą musieli zsiąść z roweru: u zbiegu Kasprzaka i Ordona – przekraczając ulicę Kasprzaka po obu stronach skrzyżowania oraz po północnej stronie ulicy Ordona, na rondzie Tybetu – na każdym przejeździe. Zamknięta będzie też droga dla rowerów pomiędzy rondem a Bema. Po drugiej stronie zostanie wytyczony ciąg pieszo-rowerowy. Przejazdu rowerowego nie będzie też u zbiegu Wolskiej, Elekcyjnej i Ordona – przy przekraczaniu ulicy Ordona.

"Trasa autobusów linii 105 jadących z Bemowa zostanie skrócona do Cmentarza Wolskiego. Linie 414 i Z-5 nie wyjadą na trasy" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Autobusy 197 pomiędzy Cmentarzem Wolskim a pętlą Koło będą jeździły częściej. Linie 136, 167, 178, 184, 186, 523 i N43 kursujące aleją Prymasa Tysiąclecia przez rondo Tybetu przejadą nad skrzyżowaniem po wiaduktach, ominą więc przystanki PKP Wola na ulicach Wolskiej i Kasprzaka. Autobusy 167 i 184 będą kursowały ulicą Górczewską, a 178 do ronda Daszyńskiego dojadą Alejami Jerozolimskimi oraz ulicami Niemcewicza, Grójecką i Towarową.

Majówka w Warszawie - jakie atrakcje na długi weekend?

Pokaz w Multimedialnym Parku Fontann, Festiwal Europejski, Bieg Konstytucji 3 maja, otwarcie sezonu na bulwarach, zwiedzanie Domu Hansenów w Szuminie - między innymi te atrakcje czekają na warszawiaków w czasie majowego długiego weekendu.

O "mocy atrakcji", jakie czekają w majówkę na mieszkańców stolicy, mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej na promie "Wilga" - jednym z tych, które od 1 maja będą wozić pasażerów pomiędzy brzegami Wisły. "Zachęcam oczywiście do spacerów tutaj, na bulwarach, ale również po nowo otwartym moście pieszo-rowerowym, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Już podczas pierwszego tygodnia od otwarcia skorzystało z niego ponad 200 tys. osób" - powiedział prezydent.

Tegoroczna majówka zbiega się z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Europejski, w ramach którego zaplanowano koncerty i spektakle teatrów ulicznych. Na scenie pod hotelem Bristol włoskie szlagiery zaśpiewa Roberto Ruggeri, a francuskie piosenki wykona Chris Schittulli. Na jednym z balkonów hotelu wystąpią tenorzy z repertuarem Jana Kiepury.

"W tym wyjątkowym dniu Trakt Królewski stanie się kolorowym, europejskim miasteczkiem" - czytamy na stronie internetowej urzędu miasta. Od strony ulicy Królewskiej do placu Zamkowego przejdzie natomiast Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Mykanów", warsztaty "Roztańczona Europa" poprowadzą artyści ze Szkoły Musicalowej B&B.

Główne uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędą się na placu Zamkowym oraz na placu Piłsudskiego. Z ulicy Rychnowskiej przez Wał Miedzeszyński i most Siekierkowski, Wisłostradą, do granic miasta przejedzie parada samochodów odbywająca się pod hasłem "III Rajd Poloneza w Święto Konstytucji III Maja".

Od 1 do 4 maja o godzinie 21.30 odbywać się będą pokazy Multimedialnego Parku Fontann. "W tym roku fontanny zatańczą w rytm przebojów grupy ABBA" - czytamy. Wielkie Otwarcie Sezonu Dzielnicy Wisła zaplanowano na 25-26 maja.

"Tradycyjnie, jak co roku, również 1 maja uruchamiamy Warszawskie Linie Turystyczne. Z rejsów wiślanymi promami można korzystać bezpłatnie, a w zabytkowych autobusach i tramwajach obowiązują bilety i zniżki Warszawskiego Transportu Publicznego" - zapowiedział Trzaskowski. "To doskonała okazja, żeby zwiedzić stolicę lub pokazać jej uroki naszym gościom". W ofercie WLT są bezpłatne rejsy promami "Wilga", "Pliszka" i "Słonka". Na torowiska wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36, a także zabytkowe ikarusy i jelcz, tzw. ogórek.

"Zapraszamy również do spędzania wolnego czasu na terenach zielonych - czy to pięknie przebudowanym Polu Mokotowskim, czy też kopcu Czerniakowskim z parkiem akcji +Burza+" - zaznaczył prezydent Warszawy. "To niezwykłe miejsce zdobyło właśnie Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Zachęcam gorąco tych wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli, żeby odwiedzili to wyjątkowe miejsce" - dodał.

Majówkowy program przygotowało także warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które otwiera "sezon w Szuminie": pierwsze oprowadzanie po Domu Hansenów zaplanowano na 1 maja. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Zofii Garlińskiej-Hansen, której prace - zachowane w domu architektki i artystki oraz jej męża, architekta Oskara Hansena - pokazywane będą w trakcie oprowadzania. "Opowiemy także o poradach architektonicznych, których udzielała swoim sąsiadom" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia na stronie internetowej MSN. Na specjalne sąsiedzkie wizyty w domu zaprasza także Wanda Chróścicka, mieszkanka Szumina i dawna sąsiadka Hansenów.

Dom Hansenów należy do najmłodszych zabytków nowoczesnej architektury drewnianej w Polsce. Budynek powstały na przełomie lat 60. i 70. w oddalonej o 80 kilometrów od Warszawy wsi od 2017 r. jest własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gdy w 2018 r. został wpisany do rejestru zabytków, podkreślono wartość historyczną założenia jako unikalnego przykładu realizacji hansenowskiej teorii Formy Otwartej.

Długi weekend spędzić będzie można także w Łazienkach Królewskich, gdzie na gości czeka Piknik Europejski. Bezpłatnie będzie można obejrzeć wystawy stałe i czasowe, w tym kopię Konstytucji 3 maja wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Dostępne dla zwiedzających będą sale m.in. pałacu Na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, Pałacu Myślewickiego, Wodozbioru oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Z okazji Dnia Flagi zaplanowano m.in. plenerowy piknik tenisowy, a pod hasłem "Kolor flagi" działać będzie pracownia rodzinna.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA