Jak przebiega narada sędziowska i głosowanie nad wyrokiem?

Roland Szymczykiewicz
Adwokat
rozwiń więcej
Po przygotowaniu wyroku, jest on podpisywany przez cały skład sędziowski.
W Kodeksie postępowania karnego przebieg narady sędziowskiej nad wyrokiem reguluje aż 7 artykułów (art. 107 do 115 KPK). Przebieg narady i głosowania sędziowskiego jest tajny i objęty tajemnicą, z której nikt nie może być w żadnych okolicznościach zwolniony. Należy osobno przedstawić jak wygląda głosowanie w składach wieloosobowych (jest znacznie ciekawsze) oraz jak wygląda sytuacja procesowa orzekania przez sąd w składzie jednoosobowym.

Zasada tajności przebiegu narady i głosowania

Jedną z najważniejszych zasad towarzyszących naradzie i głosowaniu nad wyrokiem jest zasada tajności. Chodzi o to, że przebieg tych czynności objęty jest klauzulą tajemnicy i nikt nie może być w żaden prawny sposób zwolniony od jej zachowania. Podczas wskazanej narady nikt nie może być obecny na sali (w pokoju sędziów) z wyjątkiem protokolanta, którego również przewodniczący może wyprosić, uznając jego obecność za zbędną. Reguła ta dotyczy orzekania przez sąd w każdym składzie, w tym również jednoosobowym.

Przebieg narady sędziowskiej w składach wieloosobowych

Narada sędziowska odbywa się osobno nad kwestią winy i kwalifikacji prawnej czynu, kary, środków karnych oraz wszystkich innych rozstrzyganych kwestii. Przewodniczy jej przewodniczący składu sędziowskiego, który w przypadku powstania wątpliwości co do sposobu i porządku obrad, rozstrzyga je wraz z całym składem orzekającym.

Po dokonanej naradzie (wymianie zdań - tzw. „burzy mózgów”) następuje głosowanie w przedstawionej formie. Jeśli w sprawie występują ławnicy przewodniczący zbiera najpierw od nich głosy (wg wieku ławników od najstarszego), jeśli nie to przewodniczący zbiera głosy od sędziów wg. starszeństwa służbowego. Sam przewodniczący głosuje jako ostatni. Wyjątkiem od opisanej sytuacji jest taka, gdy w sytuacji orzekania przez skład wyłącznie sędziowski sprawozdawca sprawy nie jest przewodniczącym (wówczas on głosuje pierwszy).

Sposób głosowania

Orzeczenia sądowe zapadają większością głosów. Jeżeli zdania tak się podzielą, że żadne z nich nie uzyska większości wówczas zdanie najmniej korzystne dla oskarżonego przyłącza się do zdania do niego najbardziej zbliżonego, aż do uzyskania większości. Jest to tzw. tworzenie sztucznej większości. Jeśli w toku jej tworzenia powstaną wątpliwości, (np. które zdanie jest najmniej korzystne dla oskarżonego) wówczas rozstrzyga się je w głosowaniu całego składu.

Zobacz serwis: Prawo karne wykonawcze

Instytucja wstrzymania się od głosowania oraz zdania odrębnego

W toku głosowania sądowego możliwe są dwie ciekawe instytucje – wstrzymanie się sędziego od głosu oraz ogłoszenie zdania odrębnego przez sędziego (lub ławnika). Wstrzymanie się sędziego od głosowania następuje w sytuacji, gdy głosował on przeciw uznaniu oskarżonego za winnego. Wówczas nie powinien on głosować nad następnymi kwestiami dotyczącymi wysokości kary etc. W takich sytuacjach głos tego sędziego przyłącza się do głosu najbardziej korzystnego dla oskarżonego.

Jeżeli głosuje 3 sędziów (A, B i C) i sędzia A oraz B jest za skazaniem oskarżonego, a sędzia C nie, to oskarżony zostanie uznany za winnego. Jeżeli natomiast powstaje wątpliwość co do kary: sędzia A żąda pozbawienia wolności, sędzia B tylko grzywny, wówczas głos sędziego C przyłącza się do głosu korzystniejszego dla oskarżonego, czyli do żądania grzywny (co oznacza, iż ona zostanie właśnie orzeczona.

Z kolei instytucja zdania odrębnego polega na tym, że na żądanie sędziego, który głosował inaczej, umieszcza się o tym wzmiankę w orzeczeniu. Wskazuje się wówczas jakiej części wyroku dotyczy zdanie odrębne i kto je zgłosił. Zdanie to może dotyczyć tylko uzasadnienia wyroku. Jeżeli zdanie te ogłosił sędzia wówczas w terminie 7 dni od sporządzenia uzasadnienia wyroku przez cały skład, sędzia ten ma obowiązek uzasadnienia swojego odrębnego zdania. Obowiązek ten nie dotyczy ławnika, który tylko w sentencji wyroku może zgłosić zdanie odrębne (bez konieczności pisania uzasadnienia).

Zagadnienie podpisania orzeczenia

Po przygotowaniu wyroku, jest on podpisywany przez cały skład sędziowski (niezależnie od tego jak ktoś głosował i czy zgłaszane było zdanie odrębne). Jeżeli w sprawie orzekali ławnicy, wówczas uzasadnienie podpisuje tylko przewodniczący (w składzie trzyosobowym) lub dwóch sędziów (w składzie pięcioosobowym) za wyjątkiem sytuacji, gdy zgłaszane jest zdanie odrębne (bo wówczas wyrok podpisują wszyscy członkowie składu sądzącego).

Naturalnie w przypadku braku możliwości uzyskania podpisu jednego z członków składu sędziowskiego jeden z podpisujących wyrok powinien na tym dokumencie poczynić wzmiankę, o tym kto go nie podpisał z podaniem powodu (np. choroby).

Orzekanie przez skład jednoosobowy

W sytuacjach, w których sąd orzeka jednoosobowo (a jest to znacząca większość sytuacji procesowych) naturalnie nie ma miejsca na przedstawione instytucje narady, głosowania etc. Sąd wówczas (po opuszczeniu przez strony sali sądowej) sam w swoim sumieniu i rozumie rozważa treść rozstrzygnięcia, które wyda i podejmuje w tym zakresie suwerenną i niezależną decyzję.

Zobacz serwis: Prawo karne

Prawo
Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

pokaż więcej
Proszę czekać...