Wadliwy towar reklamowany u sprzedawcy internetowego

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
W pierwszej kolejności można zażądać naprawy albo wymiany towaru na nowy.
Każdy towar, który jest niezgodny z umową, czyli ujawniły się w nim jakieś wady,  podlega reklamacji. Dotyczy to również towarów zakupionych w sklepach internetowych. Podlegają one takim samym zasadom jak produkty zakupione w normalnym sklepie.

W przypadku zakupów towarów przez internet można skorzystać z prawa do namysłu i odstąpić od umowy, jeżeli stwierdzimy, że np. zakup był pomyłką albo przestał nam się podobać. Jednak nie zawsze chcemy rezygnować z zakupu albo minął już termin, w którym możemy zwrócić towar do sprzedawcy.

Zobacz również: Zakupy przez Internet - poradnik

Żądania

W takiej sytuacji można złożyć reklamację do sprzedawcy, od którego zakupiliśmy produkt. W pierwszej kolejności można zażądać naprawy albo wymiany towaru na nowy. Tak samo jak w przypadku sprzedaży bezpośredniej, tutaj również naprawa i wymiana są nieodpłatne. Oznacza to, że sprzedawca pokrywa np. koszty transportu – opłata za wysłanie paczki.

W sklepie internetowym zakupiono rower dziecięcy. Miał on niewielkie uszkodzenie, ale ponieważ dziecku bardzo on się spodobał rodzice nie chcieli go zwracać do sprzedawcy. Co można zrobić, żeby rower był w pełni sprawny. Na stronie internetowej znajdują się informacje, z których wynika, że siedziba sklepu jest w innym mieście niż miejsce zamieszkania konsumenta.                                                                            Konsument ma prawo złożyć, najlepiej pisemną, reklamacje do sklepu, w którym rower został zakupiony. W tym przypadku można zażądać naprawy usterek, które się pojawiły. Oprócz pisma reklamacyjnego należy wysłać również sam towar. Sprzedawca musi mieć możliwość sprawdzenia roweru. Koszty wysyłki w przypadku dokonania naprawy pokrywa sprzedawca.

Zobacz również: Gwarancja a uprawnienia z tytułu niezgodności towaru z umową

Należy zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz. Odstąpienie od umowy możliwe jest w dwóch różnych przypadkach i z dwóch rożnych powodów. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy chcemy zrezygnować z towaru zakupionego przez internet.

W drugim przypadku istnieje możliwość odstąpienia od umowy, czyli możliwość zwrotu towaru z jednoczesnym zwrotem pieniędzy za niego, gdy produkt ten jest niezgodny z umową. Na przykład po pewnym czasie okazuje się, że towar jest popsuty i nie można z niego w normalny sposób korzystać.

Po półtora roku użytkowania telewizora przestał działać. Złożono na niego reklamacje do sklepu internetowego z żądaniem naprawy. W odpowiedzi uzyskano informacje, że niestety naprawa nie jest możliwa w tym przypadku ponieważ nie ma już takiej części. Wymiana też nie może być dokonana, gdyż ten model telewizora przestał być produkowany pół roku temu. Co przysługuje konsumentowi w takiej sytuacji?                                                                                                                                               Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest odstąpienie od umowy z powodu niezgodności towaru z umową. Naprawa ani wymiana nie jest możliwa do wykonania, a powstałe wady uniemożliwiają w ogóle korzystanie ze sprzętu. Należy w tym celu wysłać pisemne oświadczanie o odstąpieniu od umowy z podaniem powyższych powodów i zażądać zwrotu pieniędzy. Można w tym celu wskazać odpowiedni termin, np. 3 dni i nr rachunku bankowego, jeżeli chcemy aby pieniądze zostały przelane nam na konto.

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...