Pozew o separację - kwestie dowodowe

Adwokat Andrzej Jastrzębski
Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego
rozwiń więcej
Wnioskując o przeprowadzenie określonego dowodu należy wskazać sądowi na jaką okoliczność ma zostać przeprowadzony wnioskowany dowód, tj. co chcemy udowodnić.
Wnosząc pozew o separację z żądaniem ustalenia winnego rozpadu małżeństwa koniecznym jest udowodnienie winy małżonka. W tym celu należy przedstawić sądowi dowody na winę pozwanej strony. Dowody mogą być różnego typu, w zależności od sprawy. Najczęściej są nimi zeznania świadków, dokumenty, zdjęcia, zaświadczenia lekarskie, wydruki z poczty internetowej jak również coraz częściej się pojawiające nagrania audio i video.

Wina w rozpadzie małżeństwa może polegać na różnych zachowaniach się małżonka, może nimi być zdrada małżeńska, alkoholizm, przemoc domowa czy też zwykła obojętność wobec małżonka a nawet oziębłość seksualna. Pomocą we wskazaniu sądowi tych przyczyn służą właśnie wnioski dowodowe.

Wnioskując o przeprowadzenie określonego dowodu należy wskazać sądowi na jaką okoliczność ma zostać przeprowadzony wnioskowany dowód, tj. co chcemy udowodnić. Nie powinno się wnosić w pozwie o powołania świadków bez podania dlaczego chcemy ich przesłuchania. Przykładowo, dążąc do udowodnienia żonie zdrady małżeńskiej, która spowodowała rozpad związku zawnioskować należy, iż dowód przeprowadzony ma zostać na okoliczność wykazania wyłącznej winy w rozpadzie małżeństwa lub bardziej szczegółowo, na okoliczność zdrady małżeńskiej żony będącej przyczyną rozpadu małżeństwa.

Zobacz: Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Zasadą procesową jest przeprowadzenie w pierwszej kolejności dowodów wnioskowanych przez stronę powodową, głównie dotyczy to przesłuchania świadków co oznacza, że świadkowie powoda będą najczęściej słuchani w pierwszej kolejności. W trakcie przesłuchania każda ze stron może zadawać świadkowi pytania, jednakże mogą one dotyczyć tylko okoliczności, na które świadek został zawnioskowany, wyjątkowo sąd może dopuścić pytanie wykraczające poza obręb wniosku. Świadkowi nie wolno zadawać pytań sugerujących odpowiedź, pytania takie najczęściej są przez sąd uchylane.

Tym samym przygotowując się do rozprawy, na której będą przesłuchiwani świadkowie (w wypadku gdy nie korzystamy z pomocy profesjonalnego pełnomocnika) przygotować wypada listę pytań do świadka.

Rzadko jednak bywa, że lista ta wyczerpie wszystkie dla nas ważne kwestie, gdyż bardzo często w trakcie przesłuchania świadka pojawiają się nowe okoliczności a wtedy należałoby umiejętnie sformułować pytania tak aby sąd ich nie uchylił.

Zobacz: POZEW O SEPARACJĘ - WZÓR

Od konieczności wskazywania sądowi dowodów poza koniecznymi (akty USC, ewentualne umowy małżeńskie, zeznania stron na okoliczność zupełnego rozpadu małżeństwa) wyjątkami są sprawy gdy obie strony godzą się na separację bez orzekania o winie albo gdy jedna bądź obie strony zgadzają się na poniesienie winy w rozpadzie związku małżeńskiego.

Dodatkową okolicznością jest nieposiadanie małoletnich dzieci, gdyż w wypadki ich posiadania koniecznością jest przeprowadzenie dowodu na okoliczność sytuacji małoletnich dzieci. Zazwyczaj są to zeznania świadków jak również opinia z Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno Konsultacyjnego.

Pamiętać należy, że sąd wydając wyrok opiera się na całym materiale dowodowym zgromadzonym w sprawie, wobec czego należy umiejętnie wskazywać sądowi dowody a następnie je rzetelnie przeprowadzać.

Zobacz serwis: Separacja

Prawo
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim
20 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm
20 maja 2025

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

pokaż więcej
Proszę czekać...