reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Instytucja separacji jest zbliżona do rozwodu. Jednak wyróżniamy przy niej istotne różnice po stronie przesłanek jak i skutków jej orzeczenia. Kwestie dotyczące separacji są uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Przesłanką do orzeczenie separacji jest zupełny rozkład pożycia. Jeżeli zupełny rozkład pożycianastąpi między małżonkami, to każdy z nich może żądać, ażeby sąd orzekłaseparację. Należy tu podkreślić różnicę pomiędzy rozwodem a separacją, gdzieprzy rozwodzie przesłanką jest nie tylko zupełny ale i trwały rozkładmałżeństwa.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w zakresie separacji przewidujeoprócz postępowania procesowego wszczynanego pozwem również postępowanienieprocesowe, które wszczyna się na zgodny wniosek małżonków.

Zobacz: Małżonkowie mogą żądać zniesienia separacji

Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Pomimo spełnionej wyżej przedstawionej przesłanki orzeczenieseparacji nie jest dopuszczalne, jeżeli w skutek niej miałoby ucierpieć dobrowspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenierozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

W przypadku, gdy małżonkowie nie posiadają dzieci, sąd możeorzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.

Skutki

Orzeczenie separacji ma takie same skutki co rozwiązaniemałżeństwa przez rozwód, z tym wyjątkiem, że separacja może zostać zniesiona.

Warto zauważyć, że orzeczenie separacji przez sąd pozbawiaprawa dziedziczenia po małżonku. W przypadku, gdy małżonkowie pozostająwyłącznie w separacji faktycznej, czyli niestwierdzonej orzeczeniem sadowym,nadal są uprawnieni do dziedziczenia po sobie na mocy ustawy. Gdy dziedziczenieodbywa się na podstawie testamentu, a małżonek, pozostający w separacjifaktycznej, zostanie na mocy testamentu wyłączony z dziedziczenia, to i tak maon prawo do domagania się zachowku po zmarłym.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku, gdy małżonkowie nie posiadają dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.
W przypadku, gdy małżonkowie nie posiadają dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama