Emerytury mundurowe: Nie mogą korzystać z rozliczenia stażu pracy w % wysługi

tomasz.krol@infor.pl Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Co trzeba zrobić, aby naprawić pokrzywdzenie emerytów. Policjanci i żołnierze na służbie przed 1999 r. / Shutterstock

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

(...) "Reforma Buzka" po prostu wprowadza nowe zasady i tworzy dwa odrębne światy: z przed i po 99 r., mające swoje zalety i wady. Uznając postulat prawa do wypracowanych składek dla mundurowych z przed 99 jako sprawiedliwy, należy uznać konieczność przywrócenia symetrii względem mundurowych po 99.

Nierówności między rocznikami służb mundurowych - kluczowy 1999 r.

Jakkolwiek ci pierwsi nie mogą pobierać 2 emerytur, tak ci drudzy, w większości z małymi wyjątkami (roczniki przyjęć 99–2003; min. 25 lat służby i rezygnacja z 2 emerytury przy gorszych warunkach przeliczania stażu pracy na % wysługi), nie mogą korzystać z możliwości rozliczenia stażu pracy w % wysługi.

Zatem, uznając słuszność i sprawiedliwość prawa pierwszych, należy symetrycznie objąć prawem do rozliczania w % wysługi czasu pracy tych drugich, zasadniczo doprowadzając do unifikacji obydwu systemów. W innym przypadku narusza się równowagę korzyści i niedogodności obydwu tych grup.

Co trzeba zrobić, aby naprawić pokrzywdzenie emerytów mundurowych sprzed 1999 r.

Ja jestem za unifikacją, w okresie przejściowym – za swobodą wyboru przeliczenia lat pracy w % wysługi i wstecznym przeliczeniem przyznanych świadczeń emerytalnych.

Zaś unifikacja może być zdefiniowana, iż:

  1. Za każde 3 lata pracy przed przystąpieniem do służby przysługuje 2,6% wysługi.
  2. Pozostałe lata pracy przelicza się jako 1,3% wysługi za każdy rok.
  3. Uzyskany w ten sposób procent powiększa procent wysługi wynikający ze stażu służby (obecnie min. okres to 15 lat przed 2012 r. i 25 lat od 2012 r.).
  4. Procent wysługi nie może być niższy niż 75%, a w przypadku podwyższenia z tytułu orzeczenia lekarskiego – nie większy niż 80%.
  5. Składki emerytalne z nierozliczonych lat pracy wliczanych do wysługi służbowej zasilają ZUS, z którego wypłacana jest 2 emerytura.
  6. Mundurowy może wskazać maksymalnie dwa okresy pracy, z których składki będą uwzględnione przy wyliczeniu emerytury ZUS.
  7. W okresie przejściowym funkcjonariusz ma 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy lub zakończenia służby na wybór systemu: dotychczasowego lub zunifikowanego.
  8. Zakład emerytalny (właściwy dla danej służby) oraz ZUS mają obowiązek, na wniosek, w ciągu 30 dni przedstawić prognozę wysokości świadczenia w obu wariantach.

I tak jest uczciwiej.

Polecamy VAT 2025. Podatki część 2

Prawo
Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?
24 maja 2025

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy
24 maja 2025

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby
24 maja 2025

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy
24 maja 2025

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]
24 maja 2025

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?
23 maja 2025

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]
23 maja 2025

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku
23 maja 2025

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji
23 maja 2025

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]
23 maja 2025

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...