Wspólny testament małżonków i umowa o spadek w prawie niemieckim

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
rozwiń więcej
Umowa o spadek w prawie niemickim/ Fot. fotolia
Niemieckie prawo spadkowe , inaczej niż w Polsce (art. 942 KC), przewiduje też możliwość sporządzenia wspólnego testamentu (gemeinschaftliches Testament), ale tylko przez małżonków. Dotyczy to również zalegalizowanych związków partnerskich.

Testament wspólny małżonków

Wspólny testament może być sporządzony w ten sposób, że jeden z małżonków napisze go w całości pismem ręcznym i obydwoje go podpiszą. Małżonek, który tylko podpisuje sporządzony testament powinien podać datę i miejsce złożenia podpisu.

Wspólny testament może być też sporządzony w formie aktu notarialnego. Najczęściej sporządzane są wspólne testamenty w formie tzw. berlińskiego testamentu (Berliner Testament). W tym testamencie małżonkowie powołują się wzajemnie do całości ich spadku. Oznacza to, że wdowa albo wdowiec dziedziczą cały spadek i tym samym dzieci i rodzice spadkodawcy są wydziedziczone. Małżonkowie powołują też na wypadek śmierci wdowca albo wdowy dalszych spadkobierców, z reguły ich dzieci. Żeby uniknąć konfrontacji wdowy albo wdowca z roszczeniami dzieci o zachowek,  berlińskie testamenty zawierają zastrzeżenie, że ten zstępny (dziecko), który domaga się od wdowca albo wdowy wypłaty zachowku, otrzyma po śmierci ostatniego rodzica tylko zachowek i nie będzie jego spadkobiercą. Podobnie jak umowa o spadek, wspólny testament może zawierać rozporządzenia na wypadek śmierci obydwu małżonków, które pozostają we wzajemnym stosunku zależności (tzw.Wechselbezüglichkeit). Z takim stosunkiem wzajemnej zależności mamy do czynienia, jeżeli rozporządzenie  jednego z małżonków nie byłoby dokonane bez rozporządzenia drugiego małżonka. Dotyczy to m in. powołania do spadku i zapisu testamentowego ( §§ 2147 i nast. BGB  Vermächtnis ). Ten wzajemny stosunek zależności powoduje, że odwołanie jednego rozporządzenia powoduje nieważność drugiego.

Zobacz również serwis: Spadki

Wspólny testament - w przeciwieństwie do umowy o spadek – może być za życia obydwojga małżonków - przez każdego z nich odwołany i to niezależnie od tego, czy to prawo do odwołania zostało zastrzeżone w testamencie.

Prawo do odwołania wspólnego testamentu jest zatem niezrzekalne. Umowa o spadek może być natomiast odwołana, jeżeli jest to w niej zastrzeżone albo możliwość odwołania przewidziana jest w ustawie.

Po śmierci jednego z małżonków wspólnego testamentu rozporządzenia wzajemnie zależne nie mogą być zmienione. Dotyczy to też umowy o spadek. Dopóki wspólny testament nie został odwołany, żaden z małżonków nie może sporządzić nowego własnego testamentu, który stałby w sprzeczności do wspólnego.

Zobacz również: Spadek w Niemczech - kto ma prawo do zachowku?


Niemieckie prawo spadkowe przewiduje też możliwość zawierania umów o spadek między dowolnymi osobami, a więc nie tylko między małżonkami (Erbvertrag).

Umowa o spadek może być sporządzona pod rygorem nieważności tylko w formie aktu notarialnego.

Ze względu na możliwość wykluczenia odwołania, umowa o spadek jest najbardziej trwałą formą rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci. 

W prawie polskim umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna (art. 1048 Kodeksu cywilnego). Prawo polskie zna umowę spadkową tylko odnośnie zrzeczenia się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy.

W przypadku ustania małżeństwa przez rozwód albo jego unieważnienie wspólny testament lub umowa o spadek tracą ważność  z mocy ustawy (§2268 ust. 1 i §2077 ust. 1 BGB – niem. KC)) , chyba że z jego treści coś innego wynika.

Zobacz również: Jak odrzucić spadek w Niemczech?

Prawo
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

pokaż więcej
Proszę czekać...