REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Spadek w Niemczech - kto ma prawo do zachowku?

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Zachowkiem określa się uprawnienie przysługujące zstępnym (dzieciom), małżonkowi i rodzicom na wypadek pominięcia ich przez spadkodawcę w testamencie.
Zachowkiem określa się uprawnienie przysługujące zstępnym (dzieciom), małżonkowi i rodzicom na wypadek pominięcia ich przez spadkodawcę w testamencie.

REKLAMA

REKLAMA

Zachowkiem określa się uprawnienie przysługujące zstępnym (dzieciom), małżonkowi i rodzicom na wypadek pominięcia ich przez spadkodawcę w testamencie, a więc całkowitego albo częściowego wydziedziczenia.

Regulacja prawna zachowku na prawie niemieckim (§2303 i nast. BGB) odpowiada - naturalnie z wyjątkami - polskiej regulacji prawnej w art. 991 i nast. polskiego kodeksu cywilnego. § 2303 ust. 1 stanowi, że dziecko spadkodawcy, które przez testament wyłączone zostało od dziedziczenia ustawowego, może żądać od spadkobierców zachowku w wysokości połowy wartości udziału spadkowego, który przypadłby mu przy dziedziczeniu na podstawie ustawy. To postanowienie dotyczy też małżonka i rodziców spadkodawcy ( § 2303 ust. 2 BGB).

REKLAMA

Małżonek spadkodawcy

Szczególną pozycję zajmuje małżonek spadkodawcy. Jego ustawowy udział wynosi ¼ masy spadkowej. Aby nie komplikować problemu zakładamy, że małżonek dziedziczy z dziećmi. Jeżeli nie byłoby dzieci, to ustawowy udział wynosi nie ¼ a ½ całości spadku. Przy ustawowej wspólności majątkowej (tzw. Zugewinngemeinschaft) podwyższa się udział małżonka w spadku o dalszą ¼ masy spadkowej ( §1371 niem. k.c.).

Udział spadkowy małżonka wynosi połowę całości spadku.

Zobacz również: Jak odrzucić spadek w Niemczech?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To podwyższenie spadku małżonka o ¼ jest ryczałtowym wyrównaniem z tytułu przyrostu majątku małżonków podczas trwania małżeństwa. Możliwe są trzy tryby obliczania wysokości zachowku dla małżonka w zależności od następujących przypadków:
- małżonek jest całkowicie wydziedziczony,
- małżonek jest tylko częściowo wydziedziczony i
- małżonek odrzuca spadek.

W pierwszym przypadku małżonek może żądać od spadkobierców tylko tzw. małego zachowku a więc 1/8 masy spadkowej oraz wyrównania z tytułu przyrostu majątku małżonków.

W drugim przypadku może małżonek żądać uzupełnienia zachowku ( § 2305 niem. k.c.) do wysokości ¼ masy spadkowej ( tzw. duży zachowek).

W trzecim przypadku mamy do czynienia ze szczególnym prawem małżonka , który tylko częściowo został wydziedziczony. Może on naturalnie żądać uzupełnienia zachowku do wysokości ¼ masy spadkowej ( duży zachowek).

Ma on też prawo do odrzucenia spadku i żądania wypłacenia małego zachowku (1/8) oraz wyrównania z tytułu przyrostu majątku małżonków. Jest to w tym wypadku dla niego korzystne, jeżeli roszczenie do wyrównania z tytułu przyrostu majątku małżonków jest wysokie.

Wyjaśnimy to na następującym przykładzie:

Spadkodawca sporządził testament, w którym ustanowił swojego syna jako spadkobiercę w 7/8 części, a żonę w 3/8 części spadku. Spadek ma wartość 100.000 EUR. Przyrost majątku wynosi 50.000 EUR. Duży zachowek, którego może żądać wdowa wynosi w tym wypadku 25.000 EUR ( ¼ masy spadkowej). Przy odrzuceniu spadku może ona żądać wyrównania z tytułu przyrostu majątku w wys. 25.000 EUR i do tego jeszcze wypłacenia małego zachowku (1/8) od masy spadkowej. Masa spadkowa zmniejszona jest o wypłacone 25.000 EUR do sumy 75.000 EUR. Mały zachowek wynosi 9375 EUR ( 1/8 z 75.000 EUR). Wdowa otrzyma w tym wypadku 34.375 EUR.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA