Aplikacja komornicza od 2019 r. – jakie zmiany?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Aplikacja komornicza 2019/ Fot. Fotolia
Aplikacja komornicza od 2019 r. ma odbywać się na nowych zasadach. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy? Omawiamy najważniejsze z nich.

Podczas aplikacji komorniczej większy nacisk zostanie położony na kwestie etyki i rzetelności wykonywania zawodu komornika sądowego. Aplikanci zapłacą więcej za egzamin zawodowy i będzie on bardziej rozbudowany w porównaniu do dotychczasowego. Obecni aplikanci będą jednak szkoleni i egzaminowani według dotychczasowych zasad.

Rozszerzony zakres egzaminu wstępnego

Do 1 kwietnia Minister Sprawiedliwości ma ogłaszać limit przyjęć na aplikację w danym roku, który nie będzie mógł przekroczyć 15% ogółu liczby komorników na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

W praktyce limit ten ulegnie zwiększeniu, jeżeli na ostatnie miejsce wniosek o wpis na listę aplikantów złoży więcej niż jedna osoba, która uzyskała tę samą liczbę punktów z egzaminu.

Ułatwieniem dla osób, chcących przystąpić do egzaminu wstępnego ma być możliwość elektronicznego doręczania pism.

Na egzaminie konkursowym pojawią się pytania z nowych dziedzin m.in. z prawa karnego materialnego, prawa ubezpieczeń społecznych oraz zasad wykonywania zawodu komornika.

Po wpisie na listę aplikanci złożą następujące ślubowanie: „Ślubuję uroczyście jako aplikant komorniczy powierzone mi obowiązki wypełniać zgodnie z prawem i sumieniem, dochować tajemnicy prawnie chronionej, w postępowaniu swym kierować się zasadami uczciwości, godności i honoru.” (z możliwością dokonania na końcu zwrotu: „Tak mi dopomóż Bóg.”).

Aplikacja ma przygotować do należytego wykonywania zawodu

Poza zaznajomieniem z całokształtem pracy komornika aplikacja ma polegać również na przygotowaniu do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu komornika oraz przyswojeniu zasad etyki zawodowej.

Aplikanci będą uczestniczyć w zajęciach seminaryjnych organizowanych przez radę izby raz w zajęciach praktycznych pod okiem patrona. Zapoznają się z zasadami etyki zawodowej, a w trakcie pierwszego roku odbędą szkolenie z zakresu działania sądownictwa powszechnego.

Komornicy co do zasady będą mieli obowiązek zatrudnienia w okresie trzech lat co najmniej jednego aplikanta.

W ramach zatrudnienia u komornika aplikant będzie mógł m. in. sporządzać projekty postanowień, uzasadnień, odpowiedzi na pisma. W obecności i za zgodą komornika aplikanci będą mogli asystować w czynnościach egzekucyjnych prowadzonych poza siedzibą kancelarii. Komornik będzie mógł także upoważnić aplikanta do doręczania korespondencji bezpośrednio adresatowi.

Po upływie roku od dnia rozpoczęcia aplikacji aplikant upoważniony przez komornika uzyska możliwość m.in. wzywania do uzupełnienia braków formalnych wniosków o wszczęcie egzekucji i innych pism składanych w toku postępowania; zwracania się do osób i instytucji o nadesłanie informacji lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania.

Prawidłowość wykonywania czynności w ramach upoważnienia będzie badana przez komornika.

Nie zmieni się dwuletni czas trwania aplikacji komorniczej.

Egzamin komorniczy będzie dłuższy

Egzamin komorniczy będzie składał się z czterech części pisemnych i potrwa trzy dni. Obecnie dwudniowy egzamin obejmuje dwie części. Pierwsza i druga część obejmie rozwiązanie zadań, dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników Trzecia część będzie polegała na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (skarga na czynności komornika). Czwarta - to zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej.

Wszystkie zadania zostaną przygotowane w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.

W celu przygotowania się do zawodu pracownicy będą mogli skorzystać z urlopu płatnego w wysokości 80% w wymiarze 30 dni kalendarzowych.

Wzrośnie opłata za udział w egzaminie komorniczym

Opłata za udział w egzaminie komorniczym ma wynosić 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dotychczas opłata ta była niższa i wynosiła 50% wysokości płacy minimalnej. Ministerstwo Sprawiedliwości podwyżkę uzasadnia rozszerzeniem zakresu i czasu trwania egzaminu komorniczego. Według nowych zasad egzamin będzie trwał trzy dni i obejmował 4 dni. Obecnie egzamin składa się z dwóch zadań i trwa dwa dni.

Przedmiotowa zmiana ma wejść w życie 1 lipca 2019 r.

Obecni aplikanci na starych zasadach

Na dotychczasowych zasadach będzie odbywała się aplikacja rozpoczęta przed 1 stycznia 2019 r. „Starym” przepisom będzie podlegał także egzamin komorniczy w 2019 r. oraz opłata za jego przeprowadzenie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 771)

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości opłaty za udział w egzaminie komorniczym (etap legislacyjny: opiniowanie)

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i przebiegu aplikacji komorniczej (etap legislacyjny: opiniowanie)

Polecamy serwis: Egzekucja komornicza

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...