Istotne zmiany w biurach rachunkowych. Czy każde jest już gotowe do działania na nowych zasadach? Możliwe są dwie drogi postępowania

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
biuro rachunkowe sygnaliści zmiany / Istotne zmiany w biurach rachunkowych. Czy każde jest już gotowe do działania na nowych zasadach? Możliwe są dwie drogi postępowania / ShutterStock

Istotne zmiany w biurach rachunkowych. Czy każde z nich jest już gotowe do działania na nowych zasadach? Możliwe są dwie drogi postępowania - dostosowanie funkcjonujących procedur zgłoszeń lub stworzenie drugiej, niezależnej procedury spełniającej wymogi ustawy o sygnalistach.

Rola pracodawców w ochronie sygnalistów, a praca zarobkowa

Tematyka dotycząca sygnalistów od kilku miesięcy niezmiennie znajduje się wśród tych, budzących największe zainteresowanie. Biorąc pod uwagę ilość podmiotów, które w związku ze zmianą przepisów muszą wdrożyć w swojej codziennej działalności stosowne procedury oraz ilość podmiotów, które mogą być zainteresowane skorzystaniem z tego rodzaju procedur, można śmiało powiedzieć, że może nią być zainteresowana każda pełnoletnia osoba. Oczywiście zainteresowanie jest na pewno większe w pierwszej ze wskazanych grup, bo to ona została obciążona szeregiem nowych obowiązków, z których w odpowiednim terminie musi się wywiązać. Szczególną rolę w tej grupie odgrywają pracodawcy. Z uwagi na duże zainteresowanie tematyką sygnalistów i fakt, że wciąż pojawiają się nowe publikacje na ten temat, można śmiało założyć, że każdy pracodawca już wie, że kluczowym kryterium, które w jego wypadku decyduje o powstaniu nowych obowiązków związanych z sygnalistami, jest stan zatrudnienia. Przepisy ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów przewidują bowiem, że co do zasady stosuje się je do podmiotu prawnego, na rzecz którego według stanu na 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób. Co istotne, do tej liczby wlicza się pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Oznacza to, że pojęcie pracy zarobkowej jest znacznie szersze od pojęcia zatrudnienia, a zamiarem ustawodawcy było stosowanie wprowadzanych przepisów do jak największej grupy podmiotów.

Obowiązki biur rachunkowych związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Wskazana graniczna liczba 50 osób, to całkiem sporo i sprawia to, że wielu małych przedsiębiorców zatrudniających raptem kilku pracowników odetchnęło zapewne z ulgą na wieść o tym, że obowiązek wprowadzania odpowiednich procedur ich ominie. W tej grupie podmiotów warto jednak zwrócić uwagę na szczególną kategorię pracodawców, jakimi są biura rachunkowe. Choć zapewne znajdą się w niej i takie, które przekraczając ustawową granicę 50 osób, to jednak większość biur prowadzi stosunkowo niedużych rozmiarów działalność i zatrudnia od kilku do kilkunastu osób. Ich właściciele muszą jednak pamiętać o tym, że niestety nie oznacza to, że ominie ich obowiązek wprowadzenia procedury wewnętrznej, o której mowa w przepisach dotyczących sygnalistów. Biura te są bowiem szczególną kategorią podmiotów wykonujących działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska. Podmioty te, w tym wszystkie biura rachunkowe, bez względu na liczbę osób wykonujących na ich rzecz pracę zarobkową, będą miały obowiązek stosowania przepisów o ochronie sygnalistów. Oznacza to, że każde biuro rachunkowe jest zobowiązane do opracowania i wdrożenia procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych. W procedurze tej musi wskazać m.in. wewnętrzną jednostkę organizacyjną lub osobę w ramach struktury organizacyjnej podmiotu prawnego, lub podmiot zewnętrzny, upoważnione do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych, a także sposoby przekazywania tych zgłoszeń. Niezbędne będzie również określenie trybu postępowania z informacjami o naruszeniach prawa zgłoszonymi anonimowo.

Jednak w przypadku biur rachunkowych dopełnienie tych formalności może okazać się utrudnione. Dlaczego? Bo już od 13 lipca 2018 r. znajdują się one w gronie instytucji zobowiązanych do opracowania i wdrożenia wewnętrznej procedury anonimowego zgłaszania przez pracowników lub inne osoby wykonujące czynności na ich rzecz rzeczywistych lub potencjalnych naruszeń przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Oznacza to, że w każdym biurze rachunkowym powinna już od dłuższego czasu działać tego rodzaju procedura, która niestety, w zakresie stawianych jej wymagań, nie jest zbieżna z wymaganiami określonymi w ustawie o ochronie sygnalistów. Oznacza to, że biuro może obecnie podjąć działania dwojakiego rodzaju: 

  1. dostosować funkcjonującą już w nim procedurę zgłoszeń do wymagań obu ustaw, lub
  2. ustalić drugą, odrębną procedurę, która wypełni wymogi ustawy o sygnalistach i będzie działała równolegle do procedury realizującej wymogów ustawy AML/CFT.
Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...