Podróż z dziećmi za granicę – dokumenty, ubezpieczenie

Dorota Dziubałko
Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych
rozwiń więcej
APRIL Polska Service sp. z o.o.
Multiagencja ubezpieczeniowa
rozwiń więcej
Podróż z dziećmi za granicę – dokumenty, ubezpieczenie
Podróżowanie z dziećmi jest trochę trudniejsze od wypraw tylko w towarzystwie dorosłych Jednak podróż z całą rodziną dostarcza niezapomnianych wspomnień, wrażeń, pamiątkowych zdjęć, filmów. Aby podróż z dziećmi, zwłaszcza za granicę, nie była stresująca, radzimy się do niej dobrze przygotować.

W jakim wieku dziecko może podróżować

Pierwsze trzy miesiące życia są dla dziecka wyjątkowo stresujące, dlatego nie warto dokładać mu trudności w związku z podróżą. Ale niemowlęta między trzecim a siódmym miesiącem życia są przeważnie bardzo cierpliwymi podróżnikami. Znoszą dobrze nawet długie podróże samochodem. Warto wykorzystać ten okres, ponieważ już za kilka miesięcy może się okazać, że podróż z dzieckiem starszym już nie będzie taka słodka.

Jeśli rodzice są zapalonymi podróżnikami, warto przygotowywać dzieci od  najwcześniejszego wieku do wyjazdów. Jest jeden warunek, który powinno spełniać małe dziecko przed podróżą: musi być zdrowe! 

Wakacje bez stresu tylko z ubezpieczeniem

Ubezpiecz się przed wyjazdem za granicę

Jakie dokumenty trzeba zabrać?

W wypadku podróży za granicę, dziecko potrzebuje paszportu, podobnie jak dorosły. Przed wyjazdem warto sprawdzić datę ważności dokumentów rodziny: dowodów osobistych (w wypadku podróży do Unii Europejskiej) i paszportów. Nie mogą one upływać przed planowanym zakończeniem wyjazdu. Dokumenty nie mogą być zniszczone i nieczytelne.

Niektóre kraje posiadają dodatkowe wymagania związane z okresem ważności dokumentów  przyjeżdżających turystów. Przed wyjazdem do niektórych trzeba uzyskać wizę. Jeśli chcesz być zapobiegliwy, przygotuj kopie dokumentów, które mogą się przydać w wypadku zniszczenia oryginałów.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem trzeba zadbać o zdrowie, tym bardziej, jeśli podróżujemy za granicę.

W krajach Unii Europejskiej i dzieci, i dorośli, będą ubezpieczeni dzięki karcie Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można odebrać w oddziale NFZ. Jednak EKUZ nie zapewnia ochrony w krajach poza UE, a nawet w nich nie daje pełnego zabezpieczenia. Dlatego warto pokusić się, planując podróż zagraniczną, o wykupienie prywatnego ubezpieczenia.

Warto zwrócić uwagę, jaką ochronę daje polisa i na jaki czas. Jeśli rodzice i większe dzieci chcą uprawiać sporty ekstremalne, warto wykupić ubezpieczenie, które daje ochronę w tych wypadkach. Przed podróżą warto poradzić się pediatry, który dobrze zna wasze dzieci, jakie leki zabrać, na co uważać. Jeśli podróżujecie w miejsca, gdzie istnieje szczególne zagrożenie różnymi chorobami, warto się zaszczepić.

Przytulanki

Podróż z małymi dziećmi wiąże się z zabraniem większego bagażu – wózków, pieluch, ubranek, zabawek, kocyków, jedzenia i picia. Podróż zagraniczna wymaga więc umiejętności pakowania i dobrej organizacji. Warto zrezygnować z dużej ilości zabawek, które każde dziecko chce mieć przy sobie, ale warto wziąć ulubione przytulanki i książeczki.

Planowanie podróży z dziećmi wymaga także wzięcia pod uwagę zachowania rytuałów dzieci, ich rytmu dnia. Choć często zdarza się, że kilkuletnie dzieci rezygnują z drzemki w ciągu dnia, gdy jest wiele interesujących zajęć. Wszystko zależy od organizmu dziecka.

Prawo
Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

pokaż więcej
Proszę czekać...