| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Karty ubezpieczeniowe > Wakacje bez stresu tylko z ubezpieczeniem

Wakacje bez stresu tylko z ubezpieczeniem

Aby wakacje były udane, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Najlepiej zacząć nawet kilka tygodni wcześniej, aby bez stresu zdążyć ze wszystkim.

O czym powinniśmy pamiętać?

Przede wszystkim należy ocenić stan zdrowia. Najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, który oceni zagrożenia związane z miejscem w które się wybieramy, a także zaleci odpowiednie lekarstwa lub szczepienia ochronne. Jeśli przyjmujemy stale jakieś lekarstwa, należy zabrać ze sobą odpowiedni ich zapas.

Nie powinniśmy bagatelizować kwestii ubezpieczenia. Trzeba pamiętać, że w niektórych państwach dostęp do opieki medycznej jest utrudniony lub wiąże się z ogromnymi kosztami. Na przykład: wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to dla nieubezpieczonego wydatek od 80 złotych w Rosji do ok. 600 złotych w USA, koszt wezwania karetki pogotowia waha się od równowartości 40 złotych w Egipcie do nawet 2 tysięcy złotych w Hiszpanii, doba pobytu w szpitalu to obciążenie w wysokości od 140 złotych we Włoszech do nawet 2700 złotych w Austrii, transport samolotem sanitarnym to, w zależności od kontynentu, koszt od 10 tysięcy do nawet 100 tysięcy złotych. Wymieć można by długo….

Dlatego należy wykupić ubezpieczenie turystyczne, najlepiej wraz z assistance podróżnym. Tego typu polisa zapewni nam pomoc w razie zachorowania lub wypadku. Co ważne, organizacja pomocy jest prosta: wystarczy telefon pod całodobowy telefon alarmowy ubezpieczyciela.

Jeżeli udajemy się do państwa członkowskiego Unii Europejskiej, wyróbmy w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Daje nam ona dostęp do podstawowych świadczeń medycznych. Jednak ochrona nie jest w tym przypadku pełna. EKUZ nie pokrywa przede wszystkim często bardzo wysokich kosztów transportu medycznego, jak tez kosztów ratownictwa i poszukiwań. Dlatego zawsze powinna być uzupełniona ubezpieczeniem turystycznym.

Praktyki za granicą w ramach programu Erasmus

Ubezpiecz się przed wyjazdem za granicę

Powinniśmy także zgromadzić możliwie jak najwięcej informacji o kraju do którego się wybieramy. Ważne są kwestie takie jak np. lokalne przepisy graniczne. Należy sprawdzić, czy do przekroczenia granicy danego państwa nie jest konieczna wiza. Tego typu informacje znaleźć można na stronach przedstawicielstw dyplomatycznych danego Państwa. Jeśli długo nie korzystaliśmy z paszportu, trzeba też odpowiednio wcześnie sprawdzić jego ważność.

Pamiętajmy o podaniu organizatorowi wyjazdu namiarów do rodziny lub innych osób, które należy powiadomić o ewentualnym wypadku. Jeśli organizujesz wyjazd samodzielnie umieść takie informacje w dokumentach. Podobnie warto zawiadomić innych o naszym wyjeździe.

Zmiana stref czasowych, towarzyszące niektórym podróżom mogą zaburzyć rytm snu. Sprawia to, że czujemy się zmęczeni i jesteśmy podatni na choroby.

Brak ostrożności w diecie także może być przyczyną chorób. Przede wszystkim należy unikać produktów surowych, gdyż mogą być one przyczyną zakażenia. W pewnych przypadkach, takich jak np. alergie pokarmowe lub schorzenia gastrologiczne, należy zachować szczególną ostrożność i ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »