Sprzedaż na raty z zastrzeżeniem prawa własności - WZÓR UMOWY

Piotr Chmiel
rozwiń więcej
W umowie sprzedawca może zastrzega sobie prawo własności aż do czasu uiszczenia całkowitej ceny. BEZPŁATNY WZÓR UMOWY.



UMOWA SPRZEDAŻY NA RATY

Z ZASTRZEŻENIEM PRAWA WŁASNOŚCI

zawarta w dniu ....................... r. w ........................., pomiędzy:

............................................. z siedzibą w .................................... przy ul. ..................................... nr ................., zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w ........................................ – Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ........................................, reprezentowaną przez:

...........................................,

..........................................., zwaną dalej Sprzedawcą,

a

......................................, zamieszkałym ...................................... przy ul. ..................................... nr ..................., legitymującym się dowodem osobistym nr ......................................., wydanym przez .......................................................................................,  zwanym dalej Kupującym.


§ 1

1. Sprzedawca oświadcza, iż prowadzi autoryzowany salon samochodowy  w ................................. przy ul. ................................. nr ......................

2. Sprzedawca sprzedaje, a Kupujący  nabywa pojazd marki ............................................., model ..........................................., rok produkcji ............................................., kolor ........................, nr silnika ............................., nr nadwozia ...............................

§ 2

1. Wartość samochodu strony ustalają na kwotę ............................ (słownie: ....................................................................) złotych.

2. Cena sprzedaży zostanie uiszczona w ratach płatnych w następujący sposób:

1) W dniu zawarcia niniejszej umowy Kupujący wpłaci na konto Sprzedawcy kwotę .............................................................. (słownie: ....................................................................) złotych.

2) Resztę ceny kupna Kupujący zapłaci w ..........................  ratach płatnych co ...................................................., po ......................... (słownie: ...........................................................) złotych, aż do zupełnej zapłaty ceny kupna.

3) Pierwsza rata płatna będzie w dniu ................................... r.

§ 3

Sprzedawca zastrzega sobie na przedmiocie sprzedaży prawo własności, aż do zupełnej zapłaty ceny kupna.

§ 4

1. Sprzedawca oświadcza, że przedmiot sprzedaży jest wolny od obciążeń finansowych i praw osób trzecich.

2. Ponadto Sprzedawca oświadcza, że przekazywany samochód posiada dwuletnią gwarancję producenta, która wygasa w dniu .............................. r.

3. Kupujący oświadcza, że stan techniczny przedmiotu umowy jest mu znany i że przyjmuje go w takim stanie, w jakim znajduje się on na dzień przejęcia.

§ 5

1. Przedmiot sprzedaży został wydany Kupującemu w dniu podpisania niniejszej umowy, co Kupujący potwierdza podpisując niniejszą umowę.

2. Z chwilą wydania przedmiotu umowy na Kupującego przechodzi niebezpieczeństwo jego przypadkowego uszkodzenia lub utraty.

§ 6

1. W razie zalegania przez Kupującego z zapłatą dwu lub więcej rat Sprzedawca może zażądać natychmiastowego zapłacenia przez Kupującego całej należnej mu kwoty, o ile suma zaległych rat nie przewyższa 1/5 części ceny.

2. W takim przypadku, oprócz odsetek zwłoki od zaległych rat, Sprzedawca może domagać się kary umownej w wysokości ................ % wartości niespłaconej kwoty za każdy dzień zwłoki.

§ 7

1. Umowne prawo odstąpienia, o którym mowa w ust. 1, Sprzedawca może wykonać jeżeli po uprzednim wezwaniu Kupującego do zapłaty zaległej raty Kupujący nie spłaci zaległości w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania do zapłaty zaległości.

2. W przypadku skorzystania z prawa odstąpienia od niniejszej umowy przez Sprzedawcę Kupujący zobowiązany będzie zwrócić Sprzedawcy przedmiot umowy w terminie 2 dni od doręczenia mu oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Sprzedawca będzie zobowiązany w takim przypadku zwrócić Kupującemu uiszczoną przez niego kwotę na poczet ceny kupna, potrąciwszy z niej wzajemne roszczenia.

3. Roszczenia, o których mowa w ust. 3 zd. 2, obejmują w szczególności:

1) wynagrodzenie za korzystanie z przedmiotu umowy w wysokości ................... % jego wartości za każdy dzień,

2) odsetki zwłoki, o których mowa w § 5,

3) koszty usunięcia ewentualnych uszkodzeń przedmiotu umowy.

§ 8

1. Do czasu spłaty całości ceny kupna przedmiotu umowy Kupujący zobowiązany jest do używania przedmiotu umowy zgodnie z zasadami eksploatacji tego typu pojazdów oraz w sposób zgodny z instrukcją użytkowania przedmiotu umowy.

2. W szczególności Kupujący obowiązany jest zachować przedmiot umowy w czystości oraz w stanie zdatnym do użytku, wynikającym z jego przeznaczenia i prawidłowej eksploatacji.

3. Obowiązki, o których mowa w ust. 1-2, obejmują także:

1) dokonywanie drobnych napraw i przeglądów technicznych,

2) uzupełnianie płynów (olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn do spryskiwaczy, olej przekładniowy, płyn do akumulatorów).

§ 9

Wszelkie oświadczenia i zawiadomienia, jak również zmiana umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 10

W zakresie nie uregulowanym niniejszą umową stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

§ 11

Wszelkie spory wynikające z niniejszej umowy będą rozpatrywane przez sąd powszechny właściwy ze względu na siedzibę .............................................

§ 12

Wszystkie koszty związane z niniejszą umową ponosi Kupujący.

§ 13

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.



..........................................          ...........................................
               Sprzedawca                                 Kupujący

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Sprzedaż na raty z zastrzeżeniem prawa własności

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...