Umowa gwarancji bankowej - WZÓR UMOWY

Piotr Chmiel
rozwiń więcej
Umowa gwarancji bankowej jest pisemnym zobowiązaniem banku do zapłaty kwoty maksymalnej wskazanej w gwarancji (sumy gwarancyjnej), w przypadku gdy zleceniodawca gwarancji, na którego została wystawiona, nie wywiąże się ze swojego zobowiązania.


UMOWA GWARANCJI BANKOWEJ

zawarta w dniu ....................... w .............................., pomiędzy:

......................................... z siedzibą w .................................... zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w ....................................... Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ............................,

reprezentowaną przez:

...........................................,

..........................................., zwanym dalej Zleceniodawcą,


a

Bankiem ................................. z siedzibą w ..............................

Oddział  w .................................... przy ul. ................... nr .....,

reprezentowanym przez:

...........................................,

...........................................,

zwaną dalej Bankiem.


§ 1

Stosownie do wniosku z dnia ...................................... Bank zobowiązuje się udzielić gwarancji zapłaty przez Zleceniodawcę ......................................... na rzecz ............................................. z siedzibą w ......................... przy ul. ......................... nr ........ nr KRS .......................................... (zwanego dalej Beneficjentem), w kwocie: ..................... (słownie: ...................................) złotych z tytułu kontraktu nr ............ (zwanego dalej kontraktem), którego przedmiotem jest ..................................................................

§ 2

1. Zobowiązanie z tytułu gwarancji jest nieodwołalne.

2. Strony określają czas obowiązywania gwarancji na okres od dnia .................................. do dnia ..........................................

3. W okresie, o którym mowa w ust. 2, Zleceniodawca zobowiązuje się informować Bank o wszelkich zmianach wprowadzonych do kontraktu.

§ 3

1. Z tytułu udzielenia gwarancji, Zleceniodawca zobowiązuje się zapłacić Bankowi prowizję  w wysokości ................%.

2. Wydanie gwarancji jest uzależnione od zapłacenia prowizji.

§ 4

1. Bank zobowiązuje się pokryć z własnych środków zobowiązanie, o którym mowa w § 1, na pierwsze pisemne żądanie Beneficjenta gwarancji, bez badania jego zasadności.

2. Wypłacone środki Bank potraktuje jako zadłużenie w kredycie krótkoterminowym w rachunku bieżącym.

3. Zadłużenie, o którym mowa w ust. 2, oprocentowane będzie według zmiennej stopy procentowej, obowiązującej w Banku w okresie istnienia tego zadłużenia.

4. Zadłużenie, o którym mowa w ust. 2, Zleceniodawca zobowiązany jest spłacić w terminie ............ dni od jego powstania. W przeciwnym razie, kwota zadłużenia przeniesiona zostanie na rachunek zadłużenia przeterminowanego.

5. Od zadłużenia przeterminowanego, o którym mowa w ust. 4, Bank pobierać będzie odsetki w wysokości ..........-krotności podstawowej stopy procentowej obowiązującej w czasie istnienia przeterminowanego zadłużenia. Oprocentowanie to będzie mieć charakter zmienny.

§ 5

1. Warunkiem udzielenia gwarancji jest ustanowienie przez Zleceniodawcę  zabezpieczenia wierzytelności Banku w postaci hipoteki umownej w kwocie ................................ na nieruchomości należącej do Zleceniodawcy położonej w ................................ przy ul. .................................. nr .........., objętej księgą wieczystą nr KW ..................... prowadzoną przez Sąd Rejonowy w .............................................................................................

2. Koszty ustanowienia hipoteki, o której mowa w ust. 1,  ponosi Zleceniodawca.

§ 6

Zleceniodawca – na postawie art. 97 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. Nr 140, poz. 939 z późn. zm.) – poddaje się egzekucji kwot wypłaconych z tytułu udzielonej gwarancji i z tytułu wszelkich innych kosztów i należności Banku, na pierwsze żądanie Banku celem pełnego zaspokojenia wierzytelności Banku zgodnie z warunkami niniejszej umowy.

§ 7

W razie stwierdzenia przez Bank, że warunki udzielenia gwarancji nie zostały dotrzymane lub jeżeli zdaniem Banku Zleceniodawca utraci zdolność kredytową, Bank może zażądać ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia wierzytelności z tytułu udzielonej gwarancji.

§ 8

1. Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej, pod rygorem nieważności.

2. Zmiana oprocentowania określonego w § 4 ust. 3 i ust. 5 następuje w drodze jednostronnego pisemnego oświadczenia Banku.

§ 9

W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie postanowienia obowiązującego w Banku Regulaminu Udzielania Gwarancji i Poręczeń, przepisy Prawa bankowego oraz Kodeksu cywilnego.

§ 10

Spory pomiędzy stronami rozstrzyga sąd właściwy ze względu na siedzibę Banku.

§ 11

Umowa niniejsza została sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron.




..........................................          ...........................................
             Zleceniodawca                                 Bank

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa gwarancji bankowej

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...