Umowa menadżerska - WZÓR UMOWY

Piotr Chmiel
rozwiń więcej
Umowa zawierana z członkami kadry zarządzającej spółką handlową. Umowa określa prawa i obowiązki stron w związku w wykonywaniem funkcji członka zarządu.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa menadżerska


UMOWA MENEDŻERSKA


zawarta w dniu ....................... w ............................., pomiędzy:


1. ............................................. z siedzibą w ................................, ul. ....................................... nr .............., wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców KRS pod nr .......................................................... prowadzonego przez Sąd Rejonowy w .........................................., reprezentowaną przez:

......................................................... – przewodniczącą Rady Nadzorczej ww. Spółki, która reprezentuje spółkę na podstawie § ..................... statutu tej Spółki,

zwaną w dalszej części umowy Powierzającym lub Spółką,


a


2. ........................................ , zamieszkałym w ............................. przy ul. ........................... nr ..................,  prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą: Usługi Menedżerskie, wpisaną do ewidencji działalności Urzędu Miejskiego w ....................................... pod nr ................, NIP: ............................, REGON: ....................., zwanym w dalszej treści umowy Zarządcą,


o następującej treści:


§ 1

1. Strony zgodnie oświadczają, iż celem niniejszego kontraktu jest zapewnienie wysokiego poziomu kierowania Spółką, stworzenie odpowiednich mechanizmów motywacyjnych i  efektywnego zarządzania oraz zapewnienie wzrostu wartości Spółki.

2. Spółka oświadcza, iż w ramach przepisów prawa i postanowień Statutu Spółki zobowiązuje się współdziałać z Zarządcą, umożliwiając mu należyte wykonywanie działalności.

3. Zarządca oświadcza, iż przy wykonywaniu swoich obowiązków wynikających z przepisów prawa lub postanowień niniejszej umowy będzie współdziałać z pozostałymi Członkami Zarządu i organami Spółki zgodnie z postanowieniami Statutu Spółki, regulaminu Zarządu Spółki oraz uchwałami jej organów, zmierzając do zachowania harmonijnej współpracy i ochrony interesów Spółki.

§ 2

1. Powierzający powierza Zarządcy zarząd – w ramach sprawowanej funkcji Prezesa Zarządu –  przedsiębiorstwem Spółki pod nazwą ............................................  z siedzibą w ..................................., a Zarządca zobowiązuje się do wykonania zarządu.

2. Zarządca obejmuje w zarząd Spółkę jako zespół materialnych i niematerialnych składników, przeznaczonych do realizacji zadań gospodarczych określonych w akcie założycielskim Spółki, ujętych w bilansie i ewidencji księgowej Spółki na dzień wejścia w życie umowy.

3. Postanowienia powyższe nie uchybiają obowiązkom Zarządzającego jako Prezesa Zarządu Spółki ...........................................

§ 3

1. Umowa zostaje zawarta na czas określony ................ lat od dnia ................................. r. do dnia ..................................... r.

2. Każda ze stron uprawniona jest do rozwiązania niniejszej umowy za sześciomiesięcznym wypowiedzeniem złożonym na koniec miesiąca kalendarzowego. Wypowiedzenie wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

3. Spółka może rozwiązać niniejszą umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadku odwołania Zarządcy z pełnionej przez niego funkcji Prezesa Zarządu, o ile odwołanie nastąpiło z powodu:

a) dopuszczenia się rażącego naruszenia prawa,

b) dopuszczenia się przez Zarządcę rażącego naruszenia istotnych postanowień niniejszej umowy,

c) rażącego niedbalstwa Zarządcy, na skutek czego Spółka poniosła szkodę,

d) popełnienia przez Zarządcę przestępstwa stwierdzonego prawomocnym wyrokiem uniemożliwiającym mu dalsze pełnienie funkcji.

§ 4

W granicach przewidzianych obowiązującym polskim prawem Zarządca zarządza spółką i reprezentuje ją na zewnątrz, dokonując wszelkich czynności, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych przez Kodeks spółek handlowych oraz statut Spółki ........................... do wyłącznej kompetencji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.


§ 5

1. Zarządca przy wykonywaniu swoich obowiązków powinien dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, Kodeksu cywilnego, statutu Spółki oraz innymi przepisami.

2. Do obowiązków Zarządcy należy planowanie, zarządzanie i sprawowanie kontroli nad działalnością Spółki, a w szczególności:

a) realizowanie strategii rozwoju Spółki zatwierdzonej przez Walne Zgromadzenie Spółki i Zarząd Spółki,

b) tworzenie miejsc pracy zgodnie ze strategią rozwoju nakreśloną przez Zarząd Spółki,

c) umacnianie konkurencyjności i wydajności Spółki poprzez:

– właściwe zarządzanie personelem Spółki, a także zastosowanie systemu motywacji ustalonego przez Zarząd,

– obniżanie kosztów własnych oraz optymalne wykorzystanie możliwości działania Spółki,

d) właściwe wykorzystanie majątku trwałego i obrotowego Spółki,

e) wysuwanie propozycji wniosków prawnych dotyczących pracowników,

f) administrowanie bieżącą działalnością i prowadzenie dokumentacji działalności Spółki,

g) przedstawianie Zarządowi całej dokumentacji związanej z działalnością Spółki,

h) nadzór i koordynacja działalności związanej z organizacją logistyki sprzedaży,

i) przekazywanie Zarządowi sprawozdań ze sprzedaży,

j) sprawowanie nadzoru nad zleceniami,

k) dbanie o terminowość sprzedaży,

l) tworzenie polityki płacowej i osobowej Spółki.

§ 6

1. Zarządca ponosi odpowiedzialność majątkową za szkody wyrządzone Spółce, a będące następstwem jego zawinionego działania lub zaniechania. Zarządca nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działania siły wyższej.

2. Zarządca jest materialnie odpowiedzialny za przedmioty i środki finansowe należące do Spółki, które zostały mu powierzone w celu prowadzenia działalności.

3. Zarządca zobowiązany jest do kontroli wykonywania postanowień obowiązujących w Spółce aktów normatywnych.

§ 7

1. Zarządca odpowiada przed Spółką za wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

2. Działalność Zarządcy oceniana jest na podstawie następujących wyników ekonomicznych:

a) zysk netto Spółki,

b) terminowość realizacji zadań Spółki,

c) prawidłowy przepływ środków finansowych.

3. Zarządca zobowiązany jest do przedstawiania Zarządowi Spółki kwartalnych sprawozdań z postępu w wypełnianiu postanowień niniejszej umowy oraz działalności Spółki, a także do przedstawiania wniosków wymagających podjęcia stosownych uchwał.

§ 8

1. Zarządca jest obowiązany do zachowania w tajemnicy w okresie obowiązywania niniejszej umowy oraz przez okres 2 lat od jej ustania wszelkich informacji dotyczących Spółki, których ujawnienie może narazić na uszczerbek interesy Spółki.

2. Zarządca zobowiązuje się z chwilą zakończenia pełnienia funkcji Prezesa Zarządu i obowiązywania niniejszej umowy przekazać protokołem zdawczo-odbiorczym Zarządowi lub osobie przez Zarząd upoważnionej, dokumenty i materiały uzyskane w trakcie pełnienia funkcji Prezesa Zarządu.

§ 9

1. Zarządcy przysługuje wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości ................................. złotych  miesięcznie netto + podatek VAT.

2. Wynagrodzenie o jakim mowa wyżej płatne będzie przelewem na rachunek Zarządcy w Banku .............................., ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca.

3. Zarządca może otrzymywać nagrody kwartalne i nagrody roczne na zasadach ustalonych przez Radę Nadzorczą.

4. Zarządcy przysługuje prawo do płatnego, wg zasad określonych w ust. 1, urlopu w wymiarze 26 dni roboczych w roku kalendarzowym.

5. Zarządcy przysługuje zwrot kosztów wykonywania niniejszej umowy, a w szczególności kosztów podróży służbowych krajowych i zagranicznych, służbowego telefonu komórkowego, kosztów użytkowania samochodu służbowego.

6. Zarządca ma prawo do korzystania i dysponowania samochodem służbowym.

7. Zarządcy przysługuje zwrot kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych, co obejmuje m.in. koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, koszty szkoleń, kursów i seminariów, koszty materiałów szkoleniowych, co wcześniej winno być uzgodnione z Prezesem Zarządu.

§ 10

Strony zobowiązują się do zachowania w tajemnicy postanowień niniejszej umowy.

§ 11

1. Wszelkie zmiany, uzupełnienia lub rozwiązanie niniejszej umowy winny być dokonane na piśmie pod rygorem nieważności.

2. W sprawach nie uregulowanych postanowieniami niniejszej umowy zastosowanie mieć będą odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu spółek handlowych.

§ 12

Umowę niniejszą sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.



..........................................          ...........................................
               Spółka                                   Zarządca

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa menadżerska

Prawo
Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Dwie decyzje w jednej kopercie prześle ZUS do emerytów i rencistów w maju 2025 r. Przeczytaj uważnie i sprawdź wysokość świadczeń
05 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę corocznej korespondencji do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą dwie decyzje – o waloryzacji z marca 2025 r. oraz przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego czyli tzw. trzynastki.

Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?
05 maja 2025

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

Jak nie zaciągać pożyczki?
05 maja 2025

Każde postanowienie w umowie pożyczkowej może mieć realny wpływ na sytuację finansową pożyczkobiorcy, zwłaszcza jeśli chodzi o dodatkowe opłaty, prowizje czy warunki spłaty. Bardzo ważna jest świadomość prawna, pochopne podejmowanie decyzji odłóż na bok. Zatem jak nie zaciągać pożyczki?

2962 zł dla matek czy ojców, bo: 500 zł (aktywnie w domu) + 1662 zł (zasiłek) + 800plus. Nie opłaca im się pracować za minimalną krajową
05 maja 2025

Mówi się o państwie opiekuńczym, o państwie socjalnym. I coś w tym jest. Wśród rodziców dzieci, którzy nie są zatrudnieni mówi się, że przy różnych świadczenia pieniężnych i zasiłkach jakie można otrzymać od państwa nie opłaca im się pracować za minimalną krajową. Wprawdzie może mieliby netto te kilkaset złotych więcej, ale za to jakim kosztem, kosztem pracy i czasu. Rodzice wolą dostać np. 2962 zł, bo: 500 zł (aktywnie w domu) + 1662 zł (zasiłek) + 800plus. Oczywiście taki schemat nie jest dany raz na zawsze! Jeśli jest dwoje dzieci kwota ta zwiększa się o kolejne 500 i 800 zł.

Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie
05 maja 2025

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie, ale czy to wpłynie na aktywizację osób bezrobotnych? Raczej nie, tym bardziej, że ustawodawca poszerzył krąg podmiotów mający prawo do zasiłku przez rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...