Umowa ubezpieczenia towarów rolnych przyjętych na skład

Piotr Chmiel
rozwiń więcej
Umowa zawierana między ubezpieczycielem a domem składowym, który przechowuje towary rolne. Przedsiębiorca prowadzący dom składowy jest obowiązany ubezpieczyć składowane towary przemysłowe,jak i rolne.


POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa ubezpieczenia towarów rolnych przyjętych na skład


UMOWA UBEZPIECZENIA MAJĄTKOWEGO


zawarta w dniu ....................... r. w ........................., pomiędzy:


1. .............................................................................. z siedzibą w .................................... przy ul. ...................................., numer KRS ............................, zwanym dalej Zakładem ubezpieczeń, reprezentowanym przez:

...........................................,

...........................................,


oraz


2. ......................................... z siedzibą w .................................... przy ul. ...................................., zarejestrowanym w KRS pod numerem ................................ zwanym dalej Ubezpieczonym lub Domem składowym, reprezentowanym przez:

...........................................,

...........................................,


o następującej treści:


§ 1

Ubezpieczony oświadcza, że prowadzi na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o domach składowych, zmianie Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw dom składowy towarów rolnych na podstawie zezwolenia nr ..../..... Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia ........................., oraz że zgodnie z art. 22 ust. 2 ww. ustawy ma obowiązek ubezpieczenia towarów rolnych przyjętych na skład od ognia i innych zdarzeń losowych.

§ 2

1. Ubezpieczony ubezpiecza na podstawie niniejszej umowy towary rolne przyjęte w dniu ........................... na skład od pożaru, zalania i innych nagłych zdarzeń przyrodniczych o charakterze nagłym, których nie można było przewidzieć i którym nie można było zapobiec, a w szczególności gwałtownych wiatrów i opadów atmosferycznych jak również kradzieży, zniszczenia wskutek zanieczyszczenia środkami chemicznymi, zwanych dalej wypadkiem lub wypadkiem ubezpieczeniowym do kwoty ................ zł (............................................), zwanej dalej sumą ubezpieczenia, na czas przechowania w jego domu składowym tj. w okresie od ............................. do ........................................

2. Wykaz ubezpieczonych towarów rolnych określa załącznik numer 1 do niniejszej umowy, stanowiący jej integralną część.

§ 3

Jeżeli niniejsza umowa nie stanowi inaczej, to w zakresie nieunormowanym w niej obowiązują Ogólne Warunki Ubezpieczeń Majątkowych, zwane dalej OWUM.

§ 4

Ubezpieczony zobowiązuje się uiścić składkę w wysokości .............. zł (..........................................................) w terminie .... dni od zawarcia umowy.

§ 5

Jeżeli w chwili zawarcia umowy zdarzenia opisane w § 2 zaszły lub odpadła możliwość ich zajścia to niniejsza umowa jest nieważna.


§ 6

1. Zakład ubezpieczeń potwierdzi zawarcie niniejszej umowy polisą ubezpieczeniową. Polisa ubezpieczeniowa stanowi dowód zawarcia niniejszej umowy.

2. Polisa określać będzie w szczególności: rodzaj ubezpieczenia, zakres ubezpieczenia, ubezpieczonego, dzień rozpoczęcia ubezpieczenia, wysokość składki, sumę ubezpieczenia, franszyzy redukcyjne.

§ 7

W przypadku zajścia wypadku ubezpieczeniowego Ubezpieczony jest zobowiązany podjąć starania w celu zmniejszenia wysokości szkody w ubezpieczonych towarach rolnych oraz w celu zabezpieczenia towarów nie objętych wypadkiem ubezpieczeniowym. Jeżeli Ubezpieczony nie podejmie działań mających na celu zmniejszenie szkody i ochronę towarów rolnych przed szkodą, to Zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania.

§ 8

1. Niezwłocznie po zajściu wypadku ubezpieczeniowego Ubezpieczony  jest zobowiązany sporządzić pisemny protokół z wypadku określający datę wypadku, godzinę, przyczynę i rodzaj wypadku oraz szczegółowe zestawienie zniszczonych lub uszkodzonych towarów rolnych wraz z podaniem ich wartości.

2. Ubezpieczony  ma obowiązek zgłosić wypadek ubezpieczeniowy w terminie nie dłuższym niż .... dni od chwili jego zajścia. Wraz ze zgłoszeniem powinien przedstawić protokół, o którym mowa w ust. 1.

§ 9

Zakład ubezpieczeń wypłaci Ubezpieczonemu odszkodowanie w wysokości szkody tj. w wysokości wartości zniszczonych lub uszkodzonych wskutek wypadku produktów rolnych.

§ 10

Wypłata odszkodowania nastąpi w terminie 30 dni od dnia zawiadomienia o szkodzie, chyba że w tym terminie Zakład ubezpieczeń nie wyjaśni wszystkich okoliczności koniecznych do ustalenia swej odpowiedzialności albo wysokości szkody. W takim przypadku wypłata odszkodowania nastąpi w terminie 14 dni od wyjaśnienia wskazanych okoliczności.

§ 11

Niniejsza umowa zostaje zawarta w chwili doręczenia Ubezpieczonemu polisy ubezpieczeniowej.

§ 12

Odpowiedzialność Zakładu Ubezpieczeń rozpoczyna się w dniu następnym po zawarciu niniejszej umowy, ale nie wcześniej niż w dniu następnym po zapłaceniu składki.


§ 13

Umowa zostaje zawarta na czas oznaczony i obowiązuje do dnia ................................

§ 14

Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. W przypadku zmiany umowy Zakład ubezpieczeń zobowiązany jest wprowadzić zmiany do wydanej Ubezpieczonemu polisy ubezpieczeniowej.

§ 15

Integralną częścią niniejszej umowy stanowią OWUO. Ubezpieczony  oświadcza, że zapoznał się osobiście z OWUO i w całości je rozumie i akceptuje.

§ 16

Właściwym do rozpoznania sporów wynikających z niniejszej umowy jest sąd siedziby Zakładu ubezpieczeń.

§ 17

W zakresie nieunormowanym w niniejszej umowie i OWUO stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego i ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej.

§ 18

Niniejszą umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.




..........................................          ...........................................
          Zakład ubezpieczeń                Ubezpieczony

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa ubezpieczenia towarów rolnych przyjętych na skład

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...