Wzór umowy NDA z omówieniem [WZÓR do pobrania]

Wojciech Országh
Radca prawny specjalizujący się w prowadzeniu sporów sądowych oraz windykacji należności
rozwiń więcej
A,Non-disclosure,Agreement,Nda,Document,Featuring,A,Stylish,Pen,,Representing / Wzór umowy NDA z omówieniem [WZÓR do pobrania] / ShutterStock

Informacja to jeden z najdroższych towarów na świecie (Paulo Coelho, Zahir). Tajemnica przedsiębiorstwa to wypracowane przez lata doświadczenia, indywidualne i nowatorskie rozwiązania, kontakty, pamięć instytucjonalna. Wartość poufnych informacji przedsiębiorstwa nie daje się wycenić i potrzebuje szczególnej ochrony.

Zastrzeżenie poufności najczęściej następuje poprzez zawarcie Umowy o zachowaniu poufności (Umowa NDA) poprzedzającej negocjacje lub przekazanie szczegółowych danych dotyczących przedmiotu umowy, zamówienia, albo specyfikacji programu lub urządzenia. Poniżej prezentuję uproszczony wzór Umowy NDA z krótkim omówieniem jej poszczególnych elementów.

Wzór umowy NDA z omówieniem

Umowa o zachowaniu poufności

[Spotykane są także inne nazwy np. umowa NDA, czy umowa o poufności. Dopuszczalne jest także umieszczenie zapisów Umowy NDA w innej umowie stron, np. umowie o współpracy.]

zawarta w Warszawie, dnia [___] roku, pomiędzy:
[___]
dalej „Zleceniodawca”
a
[___]
[___]
[___]
zwaną dalej „Zleceniobiorca”

[Oznaczenie stron powinno co do zasady obejmować odpowiednie nazwy (firmy) przedsiębiorców, ich adresy (w tym do doręczeń) oraz numer NIP. Należy także szczególną uwagę zwrócić na reprezentację strony w umowie, co może wpływać na ważność całej umowy.]

Preambuła

W związku z kształtowaniem się warunków współpracy, a w szczególności mając na względzie ewentualną późniejszą możliwość realizacji współpracy między Stronami (umowa o współpracy), Zleceniodawca może lub będzie przekazywać Zleceniobiorcy dokumenty i informacje, które mogą stanowić informacje poufne i/lub tajemnice przedsiębiorstwa Zleceniodawcy. Wszelkie dokumenty i informacje przekazywane w ramach negocjacji oraz ewentualnej późniejszej współpracy są przekazywane zgodnie z zasadami poufności i Strony będą traktować je jako poufne.

[Preambuła nie jest obowiązkowym elementem Umowy NDA, jednak pozwala w przyszłości „odkodować”, co strony miały na myśli i jaki efekt chciały osiągnąć. Pozwala ona także poznać bliżej relacje, w jakiej w chwili jej zwarcia znajdują się strony (np. pierwsze negocjacje, czy przygotowania do realizacji dalszego etapu dużej inwestycji). Preambuła pozwala na wykładnię oświadczeń woli stron z uwzględnieniem okoliczności zwarcia umowy oraz zgodne zamiaru stron.]

§ 1.
DEFINICJA INFORMACJI POUFNYCH

1.W trakcie realizacji Umowy Zleceniobiorca może uzyskać dostęp do informacji stanowiących informacje poufne Zleceniodawcy. Informacje poufne stanowią, w szczególności:
1) informacje techniczne, technologiczne i organizacyjne,
2) niepubliczne informacje handlowe,
3) informacje objęte tajemnicą przedsiębiorstwa,
4) dane o postanowieniach ewentualnie zawartej umowy o współpracy, w tym wartość wynagrodzenia, okres obowiązywania, jej szczególne postanowienia, czy określone przez Strony elementy techniczne wykonania takiej umowy,
5) informacje dot. know-how Zleceniodawcy w zakresie w jakim informacje takie zostaną ujawnione w trakcie realizacji umowy o współpracy,
6) niepubliczne dane i dokumenty dotyczące Zleceniodawcy i podmiotów z nim współpracujących oraz inne informacje przekazywane Zleceniobiorcy w związku i w trakcie współpracy.

2. Informacji poufnej nie stanowią informacje:
1) uprzednio ujawnione lub publicznie dostępne,
2) określone przez Zleceniodawcę, jako jawne,
3) ujawnione publicznie przez podmiot trzeci bez winy Zleceniobiorcy,
4) prezentowane jako informacja handlowa, oferta lub opis świadczonych usług.

[W zależności od branży i charakteru umowy, jaka ma zostać w przyszłości zawarta, definicja informacji poufnych będzie się różnić. Powinna ona jednak możliwie blisko oddawać zarówno ogólny charakter tych informacji, jak i ewentualnie określać sposób oznaczania informacji podlegających ochronie.]

§ 2.
PRZEDMIOT UMOWY

Zleceniobiorca zobowiązuje się do ochrony uzyskanych informacji poufnych przez cały okres trwania Umowy oraz (w razie jej zawarcia) umowy o współpracy, a także przez okres 2 lat po jej/ich wykonaniu, wygaśnięciu, rozwiązaniu lub unieważnieniu. Tożsamą ochroną Zleceniobiorca obejmie także tajemnice przedsiębiorstwa Zleceniodawcy.

[Obowiązek ochrony informacji poufnych powinien być ograniczony w czasie (możliwy do spełnienia). W zależności od charakteru przekazywanych danych wyróżnia się okresy 1, 2, 3, 5 i 10 -letnie.]

§ 3.
OBOWIĄZKI ZLECENIOBIORCY

  1. Zleceniobiorca zobowiązuje się chronić Informacje poufne przez ich upublicznieniem, ujawnieniem osobom trzecim, utratą, zniszczeniem, czy zniekształceniem.
  2. Zleceniobiorca będzie szanować, bez zastrzeżeń, prawa Zleceniodawcy do wszystkich Informacji poufnych, które pozostaną wyłączną własnością Zleceniodawcy.
  3. Udostępnienie przez Zleceniobiorcę Informacji poufnej podmiotowi trzeciemu dopuszczalne jest za wiedzą Zleceniodawcy i wyłącznie w zakresie niezbędnym dla realizacji celów wynikających z Umowy lub umowy o współpracy. Udostępnianie Informacji poufnych wewnątrz struktury Zleceniobiorcy może nastąpić tylko odpowiednio upoważnionym pracownikom, dla których Informacje poufne są niezbędne do realizacji Umowy lub umowy o współpracy, pod warunkiem, że są zobowiązani do zachowania poufności na warunkach co najmniej równoważnych z zawartymi w niniejszej Umowie.
  4. O ile nie jest to wymagane do osiągnięcia celu Umowy lub umowy o współpracy, w związku z którą Informacje poufne Zleceniobiorca otrzymał, nie będzie on wykonywać kopii, ani inaczej powielać Informacji poufnych.

§ 4.
WYŁĄCZENIA

1. Nie narusza postanowień niniejszej Umowy ujawnienie Informacji Poufnej:
1) podmiotowi uprawnionemu lub inaczej upoważnionemu przez Zleceniodawcę,
2) organowi administracji publicznej na jego bezpośrednie żądanie,
3) instytucji wymiaru sprawiedliwości (krajowego lub Unii Europejskiej) w ramach prowadzonego przez tę instytucję postępowania lub na jej uzasadnione żądanie,
4) w sytuacji, gdy obowiązek taki wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
2. O ile nie stoi to w sprzeczności z przepisami prawa, Zleceniobiorca ujawniając informację poufną zobowiązany jest uprzednio poinformować o tym Zleceniodawcę.

§ 5.
UMOWA DOWODOWA

Strony zgodnie oświadczają, że w przypadku ewentualnego sporu sądowego, jaki mógłby pomiędzy nimi powstać w związku z realizacją Umowy lub umowy o współpracy, niniejszym wyłączają z takiego postępowania sądowego dowody w postaci Informacje poufnych.

[Zgodnie z art. 458 (9) k.p.c. w postępowaniu gospodarczym, strony mogą się umówić o wyłączenie określonych dowodów w postępowaniu sądowych w sprawie z określonego stosunku prawnego powstałego na podstawie umowy. Takie rozwiązanie pozwala chronić stronę przed ujawnieniem w toku postępowania informacji dla niej wrażliwych.]

§ 6.
JAWNOŚĆ PRZEDMIOTU UMOWY

Fakt zawarcia niniejszej Umowy oraz jej przedmiot mogą być ujawnione stronom trzecim. Pozostałe postanowienia Umowy Strony uznają za poufne i Zleceniobiorca zobowiązuje się do nieujawniania ich osobom trzecim.

§ 7.
PRAWO WŁAŚCIWE

Niniejsza Umowa podlega prawu polskiemu. Zapisy Umowy nie wyłączają i w żaden sposób nie ograniczają i nie uchybiają prawom i obowiązkom Stron wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 16.04.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

§ 8.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZLECENIOBIORCY

W przypadku naruszenia przez Zleceniobiorcę postanowień niniejszej Umowy zapłaci on na rzecz Zleceniodawcy karę umowną w wysokości X zł (słownie: X złotych) za każde naruszenie. Powyższe nie wyłącza uprawnienia Zleceniodawcy do żądania odszkodowania przewyższającego karę umowną.

[Określenie odpowiedzialności Zleceniobiorcy może obejmować konkretne przypadki naruszeń oraz być sankcjonowane poprzez obowiązek zapłaty kary umownej. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Warto jednak z góry zwrócić uwagę na to, że kara ta nie może być rażąco wygórowana. Żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły.]

§ 9.
ROZSTRZYGANIE SPORÓW

Ewentualne spory wynikłe na gruncie lub w związku z Umową Strony będą starać się rozstrzygać polubownie w drodze mediacji lub negocjacji, a jeżeli metody te nie dadzą rezultatu, Strony poddają rozstrzygnięcie sporu sądowi powszechnemu właściwego miejscowo dla [X].

[Strony mogą umówić się na piśmie o poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Sąd ten będzie wówczas wyłącznie właściwy, jeżeli strony nie postanowiły inaczej lub jeżeli powód nie złożył pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Istnieje także możliwość określenia, że spory rozstrzygane będą w arbitrażu. W praktyce spotyka się także zapisy skłaniające strony do podjęcia mediacji przed wdaniem się w spór przed określonym ośrodkiem mediacji.]

§ 10.
CZAS TRWANIA UMOWY

Niniejsza Umowa wchodzi w życie z chwilą jej podpisania i obowiązuje przez okres 3 lat od dnia jej podpisania. W przypadku zawarcia umowy o współprace powyższy okres wydłuża się o czas trwania umowy o współpracy.

§ 11.
POSTĘPOWANIE PO ZAKOŃCZENIU UMOWY

Po zakończeniu Umowy Zleceniobiorca zobowiązany jest do zwrotu lub do usunięcia wszystkich, bądź wybranych przez Zleceniodawcę nośników Informacji poufnych. Brak deklaracji Zleceniodawcy w terminie 14 dni od daty zakończenia Umowy uprawnia Zleceniobiorcę do trwałego usunięcia wszystkich nośników Informacji poufnych. Zleceniobiorca potwierdzi Zleceniodawcy na piśmie fakt zwrotu lub zniszczenia Informacji poufnych.

§ 12.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Umowa została sporządzona w formie pisemnej i wszelkie jej zmiany lub uzupełnienia wymagają zachowania tej samej formy pod rygorem nieważności.
  2. Umowę sporządzono w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.

Podpisy Stron

[Podpisy stron muszą odpowiadać oznaczeniu reprezentacji wskazanej w komparycji umowy. Najlepiej, aby z miejscu podpisu wskazać kto składa podpis i jaką pełni funkcję. Jeżeli umowa zawierana jest przez pełnomocnika warto oznaczyć dokument pełnomocnictwa jako załącznik lub wskazać z czego wynika umocowanie (np. pełnomocnik wpisany do CEIDG).]

Uwagi końcowe

Umowa NDA nie jest sama w sobie gwarancją, że informacje poufne zostaną przez Zleceniobiorcę zachowane w tajemnicy. Jednak może ona pomóc w zmniejszeniu potencjalnego ryzyka wycieku informacji poufnych i skutków z tym związanych, a także zapewnić stronom większą pewność, że ich informacje poufne będą traktowane z należytą starannością. Dobrze napisana Umowa NDA pozwala stronom na zwiększenie wzajemnej pewności w negocjacjach, a dalej w toku samej współpracy. Ułatwia ona także ewentualne dochodzenie naprawienia szkody powstałej wskutek nieuprawnionego ujawnienia informacji poufnych. Dlatego, warto skorzystać z pomocy radcy prawnego w procesie tworzenia Umowy NDA, a dalej w toku negocjacji z potencjalnym kontrahentem.

Wzór NDA do publikacji docx

Wzór NDA do publikacji docx

Wzór NDA do publikacji pdf

Wzór NDA do publikacji pdf

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Prawo
Obrazić kogoś, czyli kiedy występuje przestępstwo zniewagi
13 maja 2025

Słowa potrafią czasami ranić innych ludzi. Są one w stanie wywołać wiele cierpień. Dlatego właśnie mogą one powodować odpowiedzialność prawną. Jednakże należy też mieć na uwadze i to, że nie zawsze negatywne treści kierowane wobec drugiej osoby, będą mogły zostać uznane za zniewagę.

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty
13 maja 2025

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty - trzeba iść do pracy. I tak się dzieje. Badania pokazują, że 71 proc. osób po 60. roku życia chce pracować. Główną motywacją jest potrzeba dodatkowego dochodu oraz chęć utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej, a kontynuowaniu dalszej aktywności zawodowej najbardziej sprzyjałyby elastyczne formy zatrudnienia. Wiadomo mniejsze podatki, mniejsze składki - więcej korzyści finansowych.

Rozwód bez sądu? Szybki sposób na rozwiązanie małżeństwa
13 maja 2025

Rząd szykuje rewolucję w prawie rodzinnym. Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje możliwość pozasądowego rozwodu. Małżeństwo będzie można rozwiązać szybko i bez udziału sądu – pod pewnymi warunkami.

Aktywny rodzic. Ważna zmiana weszła w życie
13 maja 2025

Świadczenia otrzymywane w ramach programu „Aktywny rodzic” nie będą miały wpływu na prawo do zasiłków i innych form pomocy społecznej. Co to oznacza w praktyce?

Renta chorobowa po 50. roku życia: Komu przysługuje, ile wynosi?
13 maja 2025

Renta chorobowa, formalnie nazywana rentą z tytułu niezdolności do pracy, jest istotnym świadczeniem dla osób, które z powodu stanu zdrowia nie są w stanie kontynuować aktywności zawodowej. Dla osób po 50. roku życia, które często zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, świadczenie to może stanowić ważne wsparcie. Obowiązują konkretne zasady przyznawania i wyliczania renty chorobowej, które warto poznać.

Nowe prawo tytoniowe. Co zmieni się dla palaczy i rynku tytoniowego w 2025 r.?
13 maja 2025

Istotnym czynnikiem, decydującym o kształtowaniu się trendów w spożywaniu tytoniu, są oczywiście osobiste decyzje, ale też rządowe strategie i działania nakierowane na kontrolę tego nałogu oraz leczenie uzależnienia. W odpowiedzi na narastający kryzys zdrowotny, Rada Unii Europejskiej wydała zalecenia dotyczące zwiększenia obszarów wolnych od dymu oraz opracowała kompleksowe wytyczne, które mają wspierać zarówno rezygnację z palenia, jak i skuteczne leczenie uzależnienia. Polska zobowiązana była zmienić krajowe przepisy, ponieważ musiała wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE w odniesieniu do zniesienia niektórych zwolnień w przypadku podgrzewanych wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. L 283 z 03.11.2022, str. 4). Uchwalono więc ustawę zmieniającą dotychczasowe prawo tytoniowe. Co zmieni się dla rynku tytoniowego i palaczy?

Wzór umowy NDA z omówieniem [WZÓR do pobrania]
13 maja 2025

Informacja to jeden z najdroższych towarów na świecie (Paulo Coelho, Zahir). Tajemnica przedsiębiorstwa to wypracowane przez lata doświadczenia, indywidualne i nowatorskie rozwiązania, kontakty, pamięć instytucjonalna. Wartość poufnych informacji przedsiębiorstwa nie daje się wycenić i potrzebuje szczególnej ochrony.

Te pieniądze przepadają. Nie skorzystał z 550 000 zł kapitału emerytalnego. Zmarł. Na otarcie łez rodzina może otrzymać rentę rodzinną albo rentę wdowią
13 maja 2025

System emerytalny w Polsce wyklucza możliwość dziedziczenia kapitału emerytalnego. W artykule prezentujemy opis systemu w jednym z pism rządowych przesłanych emerytce, która postulowała reformę systemu emerytalnego. Emerytka proponowała rządowi rozszerzenie możliwości dziedziczenia np. przez wdowy kapitału emerytalnego. Emerytce chodziło o środki zgromadzone na subkoncie, ale jej pismo otwarło szerszą dyskusję – „Dlaczego w zasadzie przepada 550 000 zł zgromadzonych na koncie emerytalnym zmarłego mężczyzny po 30 latach pracy?”. Wnioski są smutne dla emerytów - "ZUS nie odda 550 000 zł kapitału emerytalnego. Na otarcie łez renta rodzinna albo renta wdowia".

Podwyżka tylko 5%. Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto, ale z dodatkami 10% i 20%
13 maja 2025

Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto, to nie jest po szaleństwie inflacji za ostatnie lata, pensja marzeń. Ale są jeszcze dodatki do pensji. Najcenniejszy to 20% dodatek stażowy. Niestety przysługuje osobom z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Nie posiadają go nauczyciele początkujący więc odchodzą z zawodu nauczyciela.

1 sierpnia dniem wolnym od pracy? Uchwalono dezyderat. Sejmowa Komisja skierowała dezyderat do resortu pracy, czekamy teraz na ostateczną decyzję
13 maja 2025

W dniu 2 kwietnia 2025 r. Sejmowa Komisja do Spraw Petycji obradująca pod przewodnictwem poseł Urszuli Augustyn (KO), zastępcy przewodniczącego Komisji analizowała szereg petycji. W porządku dziennym prac komisji była brana pod rozwagę petycja w sprawie ustanowienia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego dniem ustawowo wolnym od pracy (BKSP-155-X-342/24). I stało się, uchwalono dezyderat, w sprawie 1 sierpnia - jako dnia wolnego od pracy. Ale trzeba wiedzieć, że Sejmowa Komisja skierowała ten dezyderat do resortu pracy, a teraz czekamy teraz na ostateczną decyzję MRPiPS. Później zdecyduje Sejm, Senat i Prezydent. Droga jest długa, ale przecież: kropla drąży skałę.

pokaż więcej
Proszę czekać...