Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego - zmiany w EPU

Monika Pązik
rozwiń więcej
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego - zmiany w EPU / fot. Fotolia
7 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, na mocy której w pozwie składanym w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym powód będzie zobowiązany wskazać nr PESEL pozwanego. Wpisanie błędnych danych będzie skutkowało nałożeniem grzywny na powoda.

Nowelizacja k.p.c. wprowadziła zmianę w regulacji dotyczącej elementów koniecznych do uwzględnienia w piśmie procesowym w EPU. Konsekwencją wprowadzonych zmian będzie zwiększona ochrona dłużnika w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. Nowelizacja ma na celu ograniczenie liczby niewłaściwie doręczonych nakazów zapłaty.

Jakie zmiany w EPU

Ustawa z dnia 20 maja 2013 r. o zmianie ustawy – kodeks postępowania cywilnego wprowadziła najistotniejsze zmiany w art. 126. W pierwszej kolejności bowiem nałożyła na powoda obowiązek podania:

  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • numeru PESEL dla osób fizycznych oraz numer NIP dla pozwanych niebędących osobami fizycznymi, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku,
  • numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku - numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.

Początkowo zmiany miały objąć wszystkie rodzaje postępowań, jednakże w rezultacie dotyczą one wyłącznie EPU. Powód bądź jego pełnomocnik, który nie zastosuje się do nowych zmian będzie mógł zostać ukarany karą grzywny, jeżeli dochodzi swoich roszczeń drogą elektroniczną w przypadku umyślnego wskazania nieprawidłowych danych pozwanego. Istotną zmianą jest ograniczenie roszczeń dochodzonych przez EPU. Oznacza to, iż sposobem elektronicznym będzie można dochodzić jedynie tych wierzytelności, które stały się wymagalne w okresie trzech lat od wniesienia powództwa co ma na celu zapobieganie dochodzeniu roszczeń przedawnionych. Należy pamiętać, że celem Elektronicznego Postępowania Upominawczego jest szybkie rozpoznanie sprawy i wydanie orzeczenia, co powinno zapobiegać przewlekłości postępowania. Dlatego również w tego rodzaju postępowaniu nie dołącza się odpisów, załączników i pełnomocnictw. Od 7 lipca 2013 r. obowiązuje nowa regulacja dodana w art. 126 k.p.c. § 21 wskazuje, że dalsze pisma procesowe poza podstawowymi informacjami jak  oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika wymienienie załączników powinny zawierać sygnaturę akt.

Zobacz również: Elektroniczne postępowanie upominawcze

Nowe obowiązki komornika

Ustawa zmieniająca przyznaje komornikowi nowe obowiązki dotyczące postępowań zwykłych jak również elektronicznych. Nowelizacja wprowadza art. 8303, który zobowiązuje komornika do zawieszenia na wniosek dłużnika postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego z wyroku zaocznego lub nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym, jeżeli dłużnik przedstawi zaświadczenie, z którego wynika, że wyrok zaoczny lub nakaz zapłaty został doręczony na inny adres aniżeli miejsce zamieszkania dłużnika ustalone w postępowaniu egzekucyjnym.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wchodzi weszła w życie 7 lipca 2013 r., wobec tego do postępowań wszczętych przed wejściem w życie będą stosowane przepisy sprzed nowelizacji. Wyjątkiem od tej zasady będą przepisy dotyczące zawieszenia postępowania przez komornika z powodu doręczenia orzeczenia na inny adres oraz z przepisy regulujące umorzenie postępowania z powodu pozbawienia tytułu wykonalności.

Zobacz też: Jak złożyć pozew przed e-sądem?

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...