| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Jak złożyć pozew przed e-sądem?

Jak złożyć pozew przed e-sądem?

W celu złożenia pozwu przed e-sądem, należy zarejestrować się na stronie e-sądu i utworzyć własne konto użytkownika oraz dysponować ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego.

Konto użytkownika zakłada się poprzez wypełnienie i zatwierdzenie formularza wniosku rejestracyjnego o założenie konta. Ponadto, powód lub osoba działająca w imieniu powoda składając pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym wybiera elektroniczną formę komunikacji z sądem za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-sądu oraz akceptuje regulamin doręczeń elektronicznych.

E-mail

Podczas rejestracji należy podać e-maila, na który zostanie przesłany komunikat z nazwa użytkownika, składająca się z cyfr. Następnie należy przejść na stronę główną i w panelu logowania wpisać nazwę użytkownika i hasło.

Prawidłowe i bezbłędne podanie e-maila jest warunkiem obligatoryjnym otrzymania linku aktywacyjnego. Warto także sprawdzić ustawienia serwera pocztowego, aby korespondencja z e-sądu nie była odrzucana jako spam.

Zobacz serwis: e-sąd

Certyfikat

Natomiast, aby uzyskać certyfikat należy przy założeniu konta złożyć wniosek o wydanie certyfikatu. Przyznanie certyfikatu jest bezpłatne, a czas oczekiwania wynosi ok. 2 godzin. Następnie certyfikat należy pobrać. Do jego prawidłowej instalacji w systemie operacyjnym potrzebne jest hasło do certyfikatu, które jest przesyłane za pomocą poczty e-mail. Tym podpisem można posługiwać się tylko przed e-sądem, a jego ważność wynosi 1 rok. Przed e-sądem można także posługiwać się bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Możliwość korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego następuje automatycznie po rejestracji konta użytkownika. Użytkownik musi jednak wcześniej sam uzyskać bezpieczny podpis elektroniczny u jednej z firm certyfikacyjnych.

Zobacz: Z jakimi roszczeniami udać się do e-sądu?

Konta osób fizycznych są aktywowane niezwłocznie po pozytywnej weryfikacji ich danych osobowych w bazie PESEL. Obecnie weryfikacja ta trwa średnio dwa, trzy dni.

Strona powodowa po aktywacji konta może prowadzić korespondencję z e-sądem wyłącznie drogą elektroniczną. Pisma wniesione w formie pisemnej papierowej w konkretnych sprawach nie będą wywoływać skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu. Istnieje także możliwość wniesienia więcej niż jednego pozwu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Wencel

Właściciel i prezes firmy WNCL Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »