reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Jak złożyć pozew przed e-sądem?

Jak złożyć pozew przed e-sądem?

W celu złożenia pozwu przed e-sądem, należy zarejestrować się na stronie e-sądu i utworzyć własne konto użytkownika oraz dysponować ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego.

Konto użytkownika zakłada się poprzez wypełnienie i zatwierdzenie formularza wniosku rejestracyjnego o założenie konta. Ponadto, powód lub osoba działająca w imieniu powoda składając pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym wybiera elektroniczną formę komunikacji z sądem za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-sądu oraz akceptuje regulamin doręczeń elektronicznych.

E-mail

Podczas rejestracji należy podać e-maila, na który zostanie przesłany komunikat z nazwa użytkownika, składająca się z cyfr. Następnie należy przejść na stronę główną i w panelu logowania wpisać nazwę użytkownika i hasło.

Prawidłowe i bezbłędne podanie e-maila jest warunkiem obligatoryjnym otrzymania linku aktywacyjnego. Warto także sprawdzić ustawienia serwera pocztowego, aby korespondencja z e-sądu nie była odrzucana jako spam.

Zobacz serwis: e-sąd

Certyfikat

Natomiast, aby uzyskać certyfikat należy przy założeniu konta złożyć wniosek o wydanie certyfikatu. Przyznanie certyfikatu jest bezpłatne, a czas oczekiwania wynosi ok. 2 godzin. Następnie certyfikat należy pobrać. Do jego prawidłowej instalacji w systemie operacyjnym potrzebne jest hasło do certyfikatu, które jest przesyłane za pomocą poczty e-mail. Tym podpisem można posługiwać się tylko przed e-sądem, a jego ważność wynosi 1 rok. Przed e-sądem można także posługiwać się bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Możliwość korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego następuje automatycznie po rejestracji konta użytkownika. Użytkownik musi jednak wcześniej sam uzyskać bezpieczny podpis elektroniczny u jednej z firm certyfikacyjnych.

Zobacz: Z jakimi roszczeniami udać się do e-sądu?

Konta osób fizycznych są aktywowane niezwłocznie po pozytywnej weryfikacji ich danych osobowych w bazie PESEL. Obecnie weryfikacja ta trwa średnio dwa, trzy dni.

Strona powodowa po aktywacji konta może prowadzić korespondencję z e-sądem wyłącznie drogą elektroniczną. Pisma wniesione w formie pisemnej papierowej w konkretnych sprawach nie będą wywoływać skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu. Istnieje także możliwość wniesienia więcej niż jednego pozwu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama