| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Elektroniczne postępowanie upominawcze

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy regulujące elektroniczne postępowanie upominawcze. Tzw. e-sąd pozwolił na odciążenie sądu od orzekania w sprawach drobnych. Komunikacja pomiędzy sądem elektronicznym a powodem odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, co znacząco obniża koszty korespondencji.

Czym jest postępowanie upominawcze?

Postępowanie upominawcze zmierza do szybkiego uzyskania tytułu egzekucyjnego przez wierzyciela, który wysuwa roszczenie pieniężne, a dłużnik tego nie kwestionuje. Elektroniczne postępowanie upominawcze ma charakter fakultatywny, co oznacza, że może się toczyć dopiero po złożeniu przez powoda, drogą elektroniczną, pozwu.

Jaki sąd rozpatruje sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym?

Funkcję e-sądu sprawuje wydział Sądu Rejonowego w Lublinie. Rozpoznaje on wszystkie sprawy wszczęte w elektronicznym postępowaniu upominawczym (bez względu na wartość przedmiotu sporu). Swoją właściwością obejmuje całą Polskę. Środki odwoławcze w tym postępowaniu rozpoznaje jeden e-sąd odwoławczy (wydział Sądu Okręgowego w Lublinie).

Zobacz: Do jakiego sądu pozew o zapłatę?

Akta sprawy, dowody

W elektronicznym postępowaniu upominawczym akta sprawy są prowadzone wyłącznie w formie elektronicznej i w taki sposób udostępnia się je również stronom. Za pomocą formularzy elektronicznych można w prosty sposób skonstruować pismo procesowe, minimalizując przy tym ryzyko wystąpienia braków formalnych. Nie trzeba sporządzać i dołączać pisemnych załączników, do pozwu nie dołącza się także dowodów.

Opłata sądowa

W porównaniu z innymi postępowaniami, opłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym są dużo niższe. Opłata od pozwu wynosi zaledwie 1,25% wartości przedmiotu sporu (co do zasady, w innych sprawach wynosi ona 5% tej wartości). Zażalenie na postanowienie sądu elektronicznego oraz skarga na orzeczenie referendarza w elektronicznym postępowaniu upominawczym są wolne od opłat sądowych. W postępowaniu tym pełnomocnicy procesowi nie są zobligowani do uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

Kto rozpatruje sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym?

Poza sędzią, sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym rozpatruje także referendarz sądowy. Część referendarzy wykonuje swoje zadania w formie telepracy, a więc poza siedzibą e-sądu.

Wymogi formalne pozwu

Powód powinien wskazać w pozwie wszelkie dowody na poparcie swoich twierdzeń. Jak już wcześniej było wspomniane, nie wymaga się dołączenia dowodów. Poza tym pozew powinien zawierać: numer PESEL powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania, numer NIP powoda innego niż osoba fizyczna, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania, oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku numer w innym właściwym rejestrze lub ewidencji.

Zobacz serwis: Sądy

Data wniesienia pisma

Datą wniesienia pisma drogą elektroniczną jest data jego umieszczenia w systemie teleinformatycznym.

Podstawa prawna

Kodeks postępowania cywilnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »