| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Elektroniczne postępowanie upominawcze

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy regulujące elektroniczne postępowanie upominawcze. Tzw. e-sąd pozwolił na odciążenie sądu od orzekania w sprawach drobnych. Komunikacja pomiędzy sądem elektronicznym a powodem odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, co znacząco obniża koszty korespondencji.

Czym jest postępowanie upominawcze?

Postępowanie upominawcze zmierza do szybkiego uzyskania tytułu egzekucyjnego przez wierzyciela, który wysuwa roszczenie pieniężne, a dłużnik tego nie kwestionuje. Elektroniczne postępowanie upominawcze ma charakter fakultatywny, co oznacza, że może się toczyć dopiero po złożeniu przez powoda, drogą elektroniczną, pozwu.

Jaki sąd rozpatruje sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym?

Funkcję e-sądu sprawuje wydział Sądu Rejonowego w Lublinie. Rozpoznaje on wszystkie sprawy wszczęte w elektronicznym postępowaniu upominawczym (bez względu na wartość przedmiotu sporu). Swoją właściwością obejmuje całą Polskę. Środki odwoławcze w tym postępowaniu rozpoznaje jeden e-sąd odwoławczy (wydział Sądu Okręgowego w Lublinie).

Zobacz: Do jakiego sądu pozew o zapłatę?

Akta sprawy, dowody

W elektronicznym postępowaniu upominawczym akta sprawy są prowadzone wyłącznie w formie elektronicznej i w taki sposób udostępnia się je również stronom. Za pomocą formularzy elektronicznych można w prosty sposób skonstruować pismo procesowe, minimalizując przy tym ryzyko wystąpienia braków formalnych. Nie trzeba sporządzać i dołączać pisemnych załączników, do pozwu nie dołącza się także dowodów.

Opłata sądowa

W porównaniu z innymi postępowaniami, opłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym są dużo niższe. Opłata od pozwu wynosi zaledwie 1,25% wartości przedmiotu sporu (co do zasady, w innych sprawach wynosi ona 5% tej wartości). Zażalenie na postanowienie sądu elektronicznego oraz skarga na orzeczenie referendarza w elektronicznym postępowaniu upominawczym są wolne od opłat sądowych. W postępowaniu tym pełnomocnicy procesowi nie są zobligowani do uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

Kto rozpatruje sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym?

Poza sędzią, sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym rozpatruje także referendarz sądowy. Część referendarzy wykonuje swoje zadania w formie telepracy, a więc poza siedzibą e-sądu.

Wymogi formalne pozwu

Powód powinien wskazać w pozwie wszelkie dowody na poparcie swoich twierdzeń. Jak już wcześniej było wspomniane, nie wymaga się dołączenia dowodów. Poza tym pozew powinien zawierać: numer PESEL powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania, numer NIP powoda innego niż osoba fizyczna, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania, oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku numer w innym właściwym rejestrze lub ewidencji.

Zobacz serwis: Sądy

Data wniesienia pisma

Datą wniesienia pisma drogą elektroniczną jest data jego umieszczenia w systemie teleinformatycznym.

Podstawa prawna

Kodeks postępowania cywilnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »