REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Agnieszka Wiśniewska
Funkcję e-sądu sprawuje wydział Sądu Rejonowego w Lublinie.
Funkcję e-sądu sprawuje wydział Sądu Rejonowego w Lublinie.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy regulujące elektroniczne postępowanie upominawcze. Tzw. e-sąd pozwolił na odciążenie sądu od orzekania w sprawach drobnych. Komunikacja pomiędzy sądem elektronicznym a powodem odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, co znacząco obniża koszty korespondencji.

Czym jest postępowanie upominawcze?

REKLAMA

Postępowanie upominawcze zmierza do szybkiego uzyskania tytułu egzekucyjnego przez wierzyciela, który wysuwa roszczenie pieniężne, a dłużnik tego nie kwestionuje. Elektroniczne postępowanie upominawcze ma charakter fakultatywny, co oznacza, że może się toczyć dopiero po złożeniu przez powoda, drogą elektroniczną, pozwu.

Jaki sąd rozpatruje sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym?

Funkcję e-sądu sprawuje wydział Sądu Rejonowego w Lublinie. Rozpoznaje on wszystkie sprawy wszczęte w elektronicznym postępowaniu upominawczym (bez względu na wartość przedmiotu sporu). Swoją właściwością obejmuje całą Polskę. Środki odwoławcze w tym postępowaniu rozpoznaje jeden e-sąd odwoławczy (wydział Sądu Okręgowego w Lublinie).

Zobacz: Do jakiego sądu pozew o zapłatę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akta sprawy, dowody

W elektronicznym postępowaniu upominawczym akta sprawy są prowadzone wyłącznie w formie elektronicznej i w taki sposób udostępnia się je również stronom. Za pomocą formularzy elektronicznych można w prosty sposób skonstruować pismo procesowe, minimalizując przy tym ryzyko wystąpienia braków formalnych. Nie trzeba sporządzać i dołączać pisemnych załączników, do pozwu nie dołącza się także dowodów.

Opłata sądowa

W porównaniu z innymi postępowaniami, opłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym są dużo niższe. Opłata od pozwu wynosi zaledwie 1,25% wartości przedmiotu sporu (co do zasady, w innych sprawach wynosi ona 5% tej wartości). Zażalenie na postanowienie sądu elektronicznego oraz skarga na orzeczenie referendarza w elektronicznym postępowaniu upominawczym są wolne od opłat sądowych. W postępowaniu tym pełnomocnicy procesowi nie są zobligowani do uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

Kto rozpatruje sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym?

Poza sędzią, sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym rozpatruje także referendarz sądowy. Część referendarzy wykonuje swoje zadania w formie telepracy, a więc poza siedzibą e-sądu.

Wymogi formalne pozwu

Powód powinien wskazać w pozwie wszelkie dowody na poparcie swoich twierdzeń. Jak już wcześniej było wspomniane, nie wymaga się dołączenia dowodów. Poza tym pozew powinien zawierać: numer PESEL powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania, numer NIP powoda innego niż osoba fizyczna, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania, oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku numer w innym właściwym rejestrze lub ewidencji.

Zobacz serwis: Sądy

Data wniesienia pisma

Datą wniesienia pisma drogą elektroniczną jest data jego umieszczenia w systemie teleinformatycznym.

Podstawa prawna

Kodeks postępowania cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA