Jak przebiega postępowanie grupowe?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Aby wytoczyć postępowanie grupowe potrzebne jest co najmniej 10 osób.
Dochodzenie roszczenia w postępowaniu grupowym jest dobrowolne. Zgodę muszą wyrazić wszyscy członkowie grupy. W ich imieniu powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

O pozwie decydują poszkodowani

Postępowanie grupowe, które zaczęło funkcjonować od 19 lipca, jest dobrowolnym instrumentem dochodzenia roszczeń. Nie jest możliwe zastosowania go wbrew woli zainteresowanego podmiotu. Do jego wszczęcia potrzebne jest oświadczenie co najmniej 10 osób o przystąpieniu do grupy. Oprócz tego będą oni musieli wyłonić reprezentanta grupy, który w imieniu swoim ale także na ich rzecz wytoczy powództwo.

Stadia postępowania grupowego

Sama wola zainteresowanych, którzy chcą wnieść pozew zbiorowy nie wystarczy. Po wniesieniu pozwu o dopuszczalności postępowania grupowego będzie musiał zadecydować sąd, który orzeknie o tym na rozprawie.

Badając przesłanki dopuszczalności pozwu zbiorowego sąd odrzuci pozew (przy braku przesłanek) lub też wyda postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym. Zarówno na postanowienie o odrzuceniu, jaki i o rozpoznaniu sprawy przysługuje zażalenie.

Pozew zbiorowy jest objęty przymusem adwokacko - radcowskim. Powództwo wzajemne jest niedopuszczalne.

Zobacz również: Jakich roszczeń będzie można dochodzić w postępowaniu grupowym

Wszczęcie postępowania

Po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, sąd zarządzi ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego (art. 11 ust. 1 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym).

Co istotne po publikacji ogłoszenia będzie możliwość przystąpienia do grupy dalszych osób, jednak musi to nastąpić w terminie wyznaczonym przez sąd. Przystąpienie takie będzie mogło nastąpić przez złożenie stosownego oświadczenia reprezentantowi grupy.

Termin przystąpienia do grupy będzie oznaczony w ogłoszeniu, które zostanie opublikowane w prasie o zasięgu ogólnokrajowym. Przystąpienie po terminie będzie niedopuszczalne.

Cofnięcie pozwu lub rozstrzygnięcie

Sam przebieg postępowania grupowego nie będzie za bardzo różnił się od zwykłego trybu dochodzenia roszczeń. Członkowie grupy będą mieli możliwość zmiany reprezentanta lub też wycofania pozwu albo zawarcia ugody. Będzie się to jednak odbywać jeżeli taką wolę wyrazi większość.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Niedopuszczalne będzie jednak zastąpienie strony pozwanej przez inny podmiot.

Pozew zbiorowy został wytoczony przeciwko podmiotowi A. W trakcie sprawy okazało się że odpowiedzialność ponosi podmiot B. W postępowaniu grupowym nie ma jednak możliwości wezwania do udziału w sprawie podmiotu B oraz zwolnienia podmiotu A. W takim wypadku sąd będzie musiał oddalić powództwo.

Zasądzenie kwoty pieniężnej

Postępowanie zakończy się merytorycznym rozstrzygnięciem sądu. W sentencji wyroku wymienieni będą wszyscy członkowie grupy lub podgrupy.

Przy zasądzeniu kwoty pieniężnej sąd będzie musiał ponadto ustalić jaka kwota przypada każdemu z nich.

Prawo
Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

pokaż więcej
Proszę czekać...