reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Kiedy wnieść zażalenie

Kiedy wnieść zażalenie

Zażalenie jest środkiem odwoławczym, który przysługuje od postanowień sądu, które nie rozstrzygają co do istoty sprawy. Regułą jest, że zaskarżalne są wszystkie postanowienia kończące postępowanie w sprawie.

Postanowienia są orzeczeniami sądu w postępowaniu procesowym, wydawanymi w sprawach pobocznych. Nie rozstrzygają one sprawy co do istoty sprawy. Funkcję tę pełnią wyroki oraz nakazy zapłaty.

O ile środkiem odwoławczym od wyroków będzie apelacja, o tyle postanowienia sądu są zaskarżane zażaleniem.

Kiedy można wnieść zażalenie

Zgodnie z art. 394 Kodeksu postępowania cywilnego zażalenia wnosi się do sądu drugiej instancji na postanowienia sądu pierwszej instancji kończące postępowanie w sprawie.

Przykładem takiego orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie, będzie postanowienia o odrzuceniu pozwu.

Należy odróżnić odrzucenie pozwu od oddalenia. To drugie jest rozstrzygnięciem co do istoty sprawy, a sąd orzeka w formie wyroku lub nakazu zapłaty. Oddalając powództwo sąd nie uznaje roszczeń powoda za uzasadnione. Z kolei odrzucenie jest orzeczenie nie orzekającym co do istoty sprawy i jest wydawane w formie postanowienia. Odrzucając pozew sąd wskazuje, iż z określonych przyczyn nie jest możliwe prowadzenie postępowania i zakończenie go merytorycznym rozstrzygnięciem. Sąd odrzuci pozew jeżeli stwierdzi, że o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku lub została już prawomocnie osądzona.

Na tej podstawie będzie zaskarżalne zażaleniem również postanowienie o umorzeniu postępowania .

Zobacz również serwis: W sądzie

Postanowienia nie kończące postępowania

Oprócz wszystkich postanowień kończących postępowanie w sprawie zażalenie może być wniesione również od określonych postanowień, które nie kończą postępowania w sprawie. To samo dotyczy również zarządzeń przewodniczącego.

Listę takich postanowień wymienia art. 394 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem zażalenie można wnieść m.in. na orzeczenia w przedmiocie odmowy odrzucenia wniosku, nadania wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności, skazanie świadka na grzywnę, czy też zawieszenie postępowania i odmowę podjęcia zawieszonego postępowania.

Zobacz również:Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu

Jak wnosi się zażalenie

Zażalenie od postanowienia należy wnieść w terminie tygodniowym, liczonym od dnia doręczenia postanowienia. Gdy strona zażądała doręczenia postanowienia zapadłego na rozprawie, termin ten liczy się od dnia ogłoszenia.

Sporządzając zażalenie należy oznaczyć jakie postanowienie jest zaskarżane. Bardzo istotne jest również zawarcie w zażaleniu wniosku o zmianę lub uchylenie skarżonego orzeczenia. Niezbędne będzie również uzasadnienie oraz wskazanie w miarę potrzeby nowych faktów i dowodów.

W postępowaniu nieprocesowym sąd nie wydaje wyroków, a jedynie postanowienia. W przypadku postanowień orzekających co do istoty sprawy wnosi się w takim wypadku apelację.

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zażalenie wnosimy od postanowień sądu, które nie rozstrzygają co do istoty sprawy.
Zażalenie wnosimy od postanowień sądu, które nie rozstrzygają co do istoty sprawy.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama