REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakich roszczeń będzie można dochodzić w postępowaniu grupowym?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Konsumenci mogą dochodzić swoich praw w postępowaniu grupowym.
Konsumenci mogą dochodzić swoich praw w postępowaniu grupowym.

REKLAMA

REKLAMA

Od 19 lipca 2010 r. będzie można wnosić do sądu pozwy grupowe. Postępowanie grupowe będzie jednak ograniczone do trzech kategorii spraw. Skorzystają głównie konsumenci.

Właściwość sądu okręgowego

REKLAMA

Sądem właściwym dla rozstrzygania powództwa będzie sąd okręgowy, który rozpozna sprawę w składzie 3 sędziów. Z roszczeniem grupowym będzie mogła wystąpić grupa minimum 10 osób, których żądania są oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej.

Powództwo w imieniu grupy wytoczy reprezentant grupy. Może nim być również osoba spoza zainteresowanych osób, np. powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów. Możliwość podjęcia się reprezentacji grupy przez ten drugi podmiot jest szczególnie istotne dla konsumentów, zwłaszcza w sprawach, w których będą występowały liczne grupy.

Poza tym reprezentowani przez rzecznika będą mogli liczyć na jego profesjonalizm.

Roszczenie musi się opierać na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Przykładem pozew grupy konsumentów przeciwko przedsiębiorcy stosującego względem nich niedozwolone klauzule umowne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Niedozwolone klauzule umowne

Kiedy postępowanie grupowe

Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym wprowadza jednak spore ograniczenia co do sytuacji, w których można wystąpić z powództwem grupowym. Będzie to możliwe jedynie w sprawach:

  • o ochronę konsumentów;
  • z tytułu czynów niedozwolonych z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Wyłączenie roszczeń związanych z dobrami osobistymi może oznaczać, że spod reżimu postępowania grupowego będą wyłączone roszczenia związane np. z utratą zdrowia.

Zobacz również serwis: W sądzie

Wymóg ujednolicenia roszczeń pieniężnych

W przypadku roszczeń pieniężnych niezbędne będzie również ujednolicenie roszczeń w ramach grupy. Chodzi o to, by sąd rozstrzygając o zasadności roszczeń grupy nie musiał dla każdego z poszkodowanych określać osobno wysokości odszkodowania. Dlatego też w postępowaniu grupowym będą one dochodzone w zryczałtowanej wysokości.

Ustawa daje jednak możliwość, by ujednolicenie roszczeń nastąpiło w podgrupach, składających się minimum z dwóch osób.

25 osób dochodzi odszkodowania w związku ze szkodą wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Roszczenia 20 osób zostały ujednolicone w jednej grupie po 25 tys. zł dla każdego. Pozostałe 5 osób żąda 15 tys. zł dla każdego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA