Postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego

Łukasz Nysztal
Adwokat
rozwiń więcej
Odmienność postępowania z oskarżenia prywatnego wynika choćby z faktu, że toczy się ono pomiędzy oskarżonym – a oskarżycielem prywatnym. Ustawodawca oparł postępowanie w tych sprawach na przepisach o postępowaniu uproszczonym, wychodząc z założenia, że sprawy te nie są zazwyczaj zbyt skomplikowane i winny być rozpoznawane szybko.

Uproszczenie postępowania powoduje, że akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie. Wówczas przypisanie właściwej kwalifikacji prawnej zarzucanego czynu spoczywa na sądzie.

Zobacz: Pozew o ustalenie

Przed wyznaczeniem rozprawy głównej Sąd wyznacza posiedzenie pojednawcze, które prowadzi sędzia. Zamiast posiedzenia na sali rozpraw z udziałem sędziego – za zgodą stron można skierować postępowanie do mediatora. Istotą tego etapu postępowania jest bowiem nakłonienie stron do porozumienia się rozumianego jako wynik ugody, dokonanego z udziałem stron w celu trwałego rozwiązania zaistniałego konfliktu społecznego. Celem postępowania pojednawczego nie jest jednak merytoryczne rozpoznanie sprawy. Nie jest więc dopuszczalne przeprowadzanie dowodów, a wysłuchanie stron prezentujących swe stanowisko nie może prowadzić do potwierdzania lub odrzucania zarzutów zawartych w skardze prywatnej.

W toku posiedzenia pojednawczego lub w wyniku mediacji dopuszczalne jest objęcie zakresem ugody również innych spraw z oskarżenia prywatnego, toczących się pomiędzy tymi samymi stronami. W przypadku pojednania się stron – postępowanie umarza się. Ugoda zawarta na posiedzeniu pojednawczym jest tytułem egzekucji sądowej po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności. Postępowanie umarza się również wtedy jeśli oskarżyciel i jego pełnomocnik nie stawili się bez usprawiedliwienia na posiedzenie pojednawcze. Natomiast w przypadku niestawiennictwa oskarżonego – Sąd wyznacza rozprawę.

Oskarżony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej wnieść przeciwko oskarżycielowi prywatnemu będącemu pokrzywdzonym wzajemny akt oskarżenia o ścigany z oskarżenia prywatnego czyn, pozostający w związku z czynem mu zarzucanym. Sąd rozpoznaje wówczas łącznie obie sprawy. Oskarżenie wzajemne jest niedopuszczalne, jeżeli prokurator wcześniej wszczął postępowanie albo przyłączył się do postępowania.

Dysponentem postępowania z oskarżenia prywatnego na każdym jego etapie jest oskarżyciel. Oznacza to, że w każdej chwili może on odstąpić od oskarżenia, a postępowanie zostaje wówczas umorzone. Jeśli odstąpienie następuje po otwarciu przewodu sądowego – umorzenie postępowania wymaga zgody oskarżonego.

Jeżeli oskarżony, któremu doręczono wezwanie, nie stawi się na rozprawę główną, sąd może prowadzić postępowanie bez jego udziału, a jeżeli nie stawił się również obrońca - wydać wyrok zaoczny. Wyrok zaoczny doręcza się oskarżonemu. W terminie 7 dni od doręczenia odpisu wyroku zaocznego oskarżony może wnieść sprzeciw, w którym powinien usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie. Może on połączyć ze sprzeciwem wniosek o uzasadnienie wyroku na wypadek nieprzyjęcia lub nieuwzględnienia sprzeciwu.

Wymóg szybkości rozpoznania tego typu spraw powoduje również, że każdorazowa przerwa pomiędzy rozprawami nie może trwać dłużej niż 21 dni.

Po przeprowadzeniu rozprawy Sąd wydaje wyrok. W zakresie wyroku oraz sposobów jego zaskarżenia stosuje się ogólne przepisy kodeksu postępowania karnego.

Prawo
Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?
07 maja 2024

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?
07 maja 2024

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

Rehabilitacja z ZUS – choroby układu krążenia. 24 dni w sanatorium. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek
07 maja 2024

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: Najnowsze informacje o maturze 2024 r. z języka polskiego
07 maja 2024

Dla ponad 263 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym we wtorek o godzinie 9.00 rozpoczęły się matury.

Jakie tematy na maturze z języka polskiego w 2024 r.? Kiedy arkusz CKE z dzisiejszego egzaminu? [RELACJA 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Formuła 2023 i Formuła 2015 z języka polskiego. O 9.00 rozpoczęła się matura 2024 r. 

Wypłaty świadczeń rodzinnych przez ZUS. Kwota może zdziwić
07 maja 2024

Od stycznia 2022 r. do końca kwietnia 2024 r., ZUS wypłacił świadczenia rodzinne na łączną kwotę przekraczającą 100 mld zł, jak wynika z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej środków, ponad 90,4 mld zł, przeznaczono na realizację programu "Rodzina 800 plus" (poprzednio "500 plus").

Matura 2024. Najczęściej wybierane przedmioty. Angielski, matematyka i geografia na czele
07 maja 2024

Język angielski jest najpopularniejszym wyborem wśród tegorocznych maturzystów, którzy zdają go na poziomie rozszerzonym. Matematyka i geografia zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce, jak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Urlop na pół dnia. Czy to możliwe?
06 maja 2024

Urlop na pół dnia, czyli urlop w wymiarze godzinowym, jest możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik może skorzystać z takiego urlopu tylko wtedy, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest mniejsza niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika.

pokaż więcej
Proszę czekać...